עבודה ערבית – חוזרת

 

עבודה ערבית – شغل عرب  חוזרת בעונה 2 !

 

פגישה גורלית של אמג'ד עם "דוש" בשכונה יהודית שינתה את חייו, הוא מחליט שהגיע הזמן  לשדרג אותם: לכן מעתיק את מקום מגוריו מהכפר הערבי אל לב שכונה יהודית בירושלים

 

סדרת הסיטקום עבודה ערבית חוזרת ב 17.7 ולקראתה הפגישה אותנו "קשת" עם היוצר המוכשר סייד קשוע.

אני חייב לומר שהפרקים בהם צפיתי בסדרה הקודמת היו מאוד מוצלחים.

העובדות מדברות בעד עצמן, זו סדרה שנחשפה ללמעלה ממיליון צופים,

היא זכתה בפרס הדרמה הטובה ביותר ב  2007 בפסטיבל חיפה.,  וזכתה לשבחים בעיתונות:

בביקורת שנכתבה ב"שיקגו טריביון" בדצמבר 2007. ו"לוס אנג'לס טיימס אף הוא הוציא כתבה תמורות במתן הביטוי לאוכלוסיה הערבית בתקשורת. וזכתה לאהדה גם

בעיתון העיתון "אל-קבס" הכוויתי התייחס: "בפעם הראשונה הטלוויזיה הישראלית משדרת סידרה של יוצר וסופר ערבי: ערוץ 2 מציג בטלוויזיה הישראלית את הסדרה  'עבודה ערבית', של היוצר הסופר הפלסטיני סייד דרוויש קשוע".

יוצרי הסדרה זכו בפרס המצוינות לשנת 2008 במסגרת פרסי ACCOLADE– תחרות פרסים יוקרתית הנערכת מדי שנה בקליפורניה. הסדרה הוקרנה בפסטיבלים יהודיים בברלין, סן פרנסיסקו, טורונטו וניו יורק.

 

חדר הישיבות החדש בקשת

 

סייד קשוע להתרשמותי הוא יוצר מוכשר ביישן וצנוע, כשניסיתי לצלם אותו הוא השתדל להימנע ממני.

השאלה שלי אליו מטבעה התייחסה לסטריאוטיפים שהסדרה עוסקת בהן על ערבים. עצם שם הסדרה " עבודה ערבית" זהו סטריאוטיפ מוכר בקרב הציבור הישראלי. סייד קשוע לא מוכן להודות שהוא יוצר סטריאוטיפים,

הוא בעצם דן בהם ושם אותם על המרקע לסדר היום הציבורי. הדברים קורים

והם מוכרים.

לצערי בראיון מסוג זה אני חייב להקליט כי בסחף של השיחה קשה לרשום כל שכן לזכור, אולם הייתה שיחה מעניינת אשר בין היתר דנה בסדרות סיטקום ישראליות ואחרות כמו רמזור או להבדיל סיינפלד.

הערבים חיים בכפרים שלהם ובערים שלהם, השירותים המוניציפאליים ואחרים הם שונים מהערים היהודיות, זו עובדה שאי אפשר לסתור אותה.

 

מה קורה כשערבי עובר לגור בתוך עיר יהודית בבנין משותף?

האם המעבר הזה מהכפר לעיר זו בגידה בערכים? האם זה לעבור למחנה של האויב? סייד בדרכו מנסה לתת תשובות, הוא מציין להפתעתו אש שיעור הערבים הנמוך ( לדעתו) בעיר חיפה שנודעה כעיר מעורבת.

 

הסדרה החדשה היא בת 13 פרקים, והיא עוסקת במעבר של אמג'ד לעיר לבנין משותף מעין הגשמת חלום בו הוא עובר עם משפחתו לבית חדש בלב שכונה יהודית אמידה בירושלים…והכל בגלל מקלחת… לחץ המים בשכונות הערביות חלש יותר, כך מסתבר.

ומה אמג'ד רוצה בסה"כ? מקלחת טובה בבוקר… לכן הוא יוצא להפגין בעד לחץ מים שווה ליהודים וערבים.             

כשזה לא עוזר, הוא מחליט לנצל את ההזדמנות ולהגשים את החלום: בית בירושלים, בלב שכונה יהודית. 

בשכונה החדשה יש זרם מים חזק, העירייה מפנה את הזבל 3 פעמים בשבוע, הרחובות סלולים ויש גנים ועצים בשפע. אמג'ד, המודע היטב למעמדו בעיני שכניו החדשים, יעשה כל שביכולתו להתחבב על הבורגנות הממוצעת. וזה לא הולך להיות קל…

הסדרה כמובן תפגין את היחס של הצד היהודי לנושא הן מהכיוון השמאלי

" מרצ", והן מהכיוון הימני של אוהדי " ליכוד".

 

לעבודה ערבית העונה מצטרפים: יוסקה (אריה מוסקונה) – ראש ועד הבית ואשתו יוכבד (סנדרה שדה) שעומדים להוות מכשול לאמג'ד ומשפחתו.. מאידך, נתן (דב נבון) ותמנע (רונה ליפז מיכאל – "עץ הלימון"), אנשי היי-טק שמאלנים, מושא הערצתו של אמג'ד שהופכים לחברים החדשים שלו.

 

אני צפיתי בפרק אחד, ומאחר ואני לא אוהב ספויילרים מחד ולא יכול להתאפק מאידך, אעלה רק את השאלה: " למה כלבים נובחים על ערבים"

או שזה רק סטריאוטיפ.

סייד קשוע מבטיח לי לפחות שעד סוף הסדרה יש איזון בסטריאוטיפים ובהקצנה של הדברים.

 

פרק הפתיחה ישודר בשבת  17.7  22:15

 

 

יוצרים : דני פארן, סייד קשוע

הפקה: דורי מדיה פארן

במאי: שי קפון

מפיק: גיא לוי

 

 

 צילומים באדיבות " קשת " ערוץ 2