"רומיאו ויוליה"

 

תזמורת סימפונט רעננה:  קונצרט בהשראת הסיפור האלמותי בניצוחו של סלבדור ברוטונס

בכורה בישראל לקונצ'רטו לכינור "אהבת הפרפרים" (The Butterfly Lovers) של המלחינים הסינים צ'ן גאנג והא ז'נהאו.  את הקונצ'רטו תלווה יצירה שהוזמנה במיוחד לקונצרט זה, של אמנית הוידאו הבינלאומית אלינור מילצ'ן

 

עוד בקונצרט, בכורה עולמית ליצירה "שבע ברכות" מאת גיל שוחט, המבוססת על מנגינות חתונה יהודיות. סולנית – החזנית עדי ערד

9, 10, 12 במרץ בבית התזמורת, במשכן העירוני למוסיקה ואמנות רעננה 

 

 

בתאריכים 9, 10, 12 במרץ 2010 תקיים תזמורת סימפונט רעננה את הקונצרט "רומיאו ויוליה" בניצוחו של סלבדור ברטונוס מקטלוניה, ספרד.

במרכז הערב יבוצעו שתי יצירות בהשראת הסיפור השייקספירי האלמותי: "אהבת הפרפרים" (The Butterfly Lovers), קונצ'רטו לכינור מאת המלחינים הסינים צ'ן גאנג והא ז'נהאו שיבוצע בבכורה בישראל. נתאי צרי, הכנר הראשי של סימפונט רעננה יהיה הסולן בביצוע היצירה. לבקשתה של המנהלת הכללית של התזמורת, אורית פוגל-שפרן, יצרה אמנית הוידאו אלינור מילצ'ן – בהשראת המוסיקה – עבודת וידאו שהקרנתה תלווה את הקונצ'רטו.

צילום יחצ

בחלקו השני של הקונצרט תבוצע בבכורה עולמית יצירתו של המלחין הישראלי גיל שוחט "שבע ברכות", המבוססת על מנגינות חתונה יהודיות, ובה תיקח חלק הסולנית-חזנית עדי ערד.

עוד באותו ערב יבוצעו קטעים נבחרים מתוך הבלט "רומיאו ויוליה" מאת פרוקופייב, הפתיחה ל"רומיאו ויוליה" של צ'ייקובסקי והפתיחה של בליני ל"קפולטי ומונטגיו".

סלבדור ברטונוס, מנצח ,יליד ברצלונה, כיהן ביולי 2010 כמנצח הראשי של הפסטיבל הבינלאומי בנורטינגן (גרמניה) וניצח על הפילהרמונית הווירטנברגית של רויטלינג ועל ביצוע הבכורה של הקונצ'רטו לגיטרה שלו "מארה נוסטרום". כיום הוא משלב בלוח הזמנים העמוס שלו ניצוח תזמורת והלחנת הזמנות של יצירותיו. מאז 1991 הוא מכהן כמנצח והמנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית של ונקובר ומאז ספטמבר 2009 הוא משמש כמנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית של הבלארים "העיר פלמה".

 

"אהבת הפרפרים" (The Butterfly Lovers) – בכורה בישראל

המלחינים צ'ן גאנג (נולד ב-1935) והא ז'נהאו (נולד ב-1933) ביקשו לספר את האגדה העתיקה על הפרפרים האוהבים בצלילים. זהו סיפור סיני עממי שעלילתו מפליאה בדמיונה לסיפור האוהבים השייקספירי. את היצירה כתבו ב-1959 בעת שהיו סטודנטים בקונסרבטוריון למוסיקה של שנגחאי. הקונצ'רטו נכתב עבור תזמורת מערבית וסולו כינור שבנגינתו משלב טכניקות סיניות.  שלא כמו מלחינים סיניים מסורתיים שכותבים לרוב במערכת טונאלית שונה מזו של המוסיקה הקלאסית המערבית, גאנג וז'נהאו בחרו לכתוב במערכת הטונאלית המערבית המוכרת תוך שימוש גם בטכניקות סיניות מסורתית של סולם פנטטוני, וכן במלודיות, מבנים אקורדיים ותבניות סיניות. אלו הופכים את היצירה לנגישה יותר מיצירות סיניות אחרות. היצירה בוצעה לראשונה בשנגחאי כחלק מחגיגות העשור לכינונה של הרפובליקה העממית של סין. רק בשנות ה- 70 המאוחרות, כאשר הוסרו בסין – בעקבות המהפכה התרבותית – חלק מההגבלות שהונהגו בה, זכתה היצירה לפופולאריות ונתפשה כמגלמת את השינויים שעוברת סין.

בקונצ'רטו זה ימלא את תפקיד הסולן ניתאי צרי, הכנר הראשי של התזמורת. צרי כהן בעבר כנגן ראשי בתזמורת הקאמרית הקיבוצית וכיום מכהן כנגן ראשי בתזמורת סימפונט רעננה.

 

יחצ

לבקשתה של אורית פוגל-שפרן, יצרה במיוחד אמנית הוידאו הבינלאומית אלינור מילצ'ן עבודה אשר תלווה את הקונצ'רטו. מילצ'ן צלמת ואמנית וידאו ארט אוטודידקטית אשר פיתחה שיטה ייחודית בצילום אשר לוקחת את הצילום ליסודותיו, בעיקר לאור ולצל. שני אלמנטים אלו- בדומה לעין המשקפת לנו מה עומד מולנו- מרכיבים את כל הבסיס לראיה שלנו, ומכאן גם לעבודתה.

 

אלינור מילצ'ן נולדה בארץ אך את עיקר ילדותה העבירה בצרפת ובהמשך למדה שיווק ופרסום בארצות הברית אולם בגיל 25 החליטה לעשות שינוי ולהפוך את הצילום מתחביב למקצוע.  עבודותיה הוצגו בכיכר טיימס סקוור בניו יורק (שהפך לתצוגת קבע) ובלובי בניין הניו יורק טיימס, בתערוכות בגלריות, מוזיאונים אוספים פרטיים וציבוריים בניו יורק, לוס אנג'לס, צרפת, שוויץ ותל אביב, ונמכרות בבתי המכירות הפומביות הגדולים בעולם. כמו כן, מילצ'ן ייסדה את  ארגון Artea Projects המקדם אמנות סביבתית. כיום, היא מלמדת באקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל.

בקטע הווידיאו שיוקרן בקונצרט זה, היא בחרה להציג דמויות המבוססות על צבעים וצורות שניתן לאט לאט להרגיש את בחירותיהם ואת מצבם הרגשי, המתפתחים ומתגלים באמצעות הצורות והצלילים העולים מהמסך. העבודה איננה מנסה לתת מענה ויזואלי למוסיקה, אלא יותר מציעה חוויה בלתי אמצעית בעזרת דרכי ביטוי חדשות.       

"בעבודתי זו, בקשתי להניח בצד את הפרספקטיבה המסורתית, לשחרר את אמנותי ממגבלות הרפרזנטציה ולגלות את העולם הטונלי, שזה בדיוק מה שהמוסיקה מצליחה ליצור. ביצירות אבסטרקטיות, צלילי המלודיות הם באינספור צורות וצבעים, ויצירת האינטראקציה והלחנתם היא שיוצרת את הסימפוניה. כמו הצלילים והפרפרים, האור הוא עדין, מתגנב ונעלם לפני שמספיקים לעצור אותו. בהאזנתי ליצירתם של צ'ן גאנג והא ז'נהאו, הבנתי שיש סימביוזה רבה בין עבודותינו".

"שבע ברכות" – בכורה עולמית

בכורה עולמית ליצירה מקורית מאת המלחין הישראלי גיל שוחט – ברכות חתונה לחזנית ותזמורת על פי טקסטים ונעימות של ברכות הנישואין היהודיות המסורתיות.

עדי ערד תמלא ביצירה זו את תפקיד הסולנית. ערד הינה ילידת הארץ, זמרת יוצרת המרבה בביצוע יצירות חזנות. בוגרת המחלקה למוזיקה באוניברסיטת בר אילן. היא לקחה חלק בפסטיבלי מוזיקת עולם בארץ ובחו"ל (ארה"ב, פולין, צרפת, ספרד ועוד).

הקונצרט יתקיים בתאריכים 9, 10, 12  במרץ, בשעה 20:30  בבית התזמורת

המשכן העירוני למוסיקה ואמנות רעננה