כמו צמח בר

 

מסעדת אלבאבור, מחלוצות המטבח הערבי בישראל, משיקה בימים אלה ארוחת טעימות על טהרת עשבי הבר. הארוחה, אותה רקח השף חוסאם עבאס, תאפשר לסועדים טעימה של מיטב עשבי הבר המאפיינים את המטבח הערבי-גלילי, ובהם עולש בר, חוביזה, עכוב, לשון פרה וחרדל בר. ארוחת הטעימות תוגש במהלך החודשים מרץ-אפריל, בימים א'-ו', בכל שעות פעילות המסעדה במחיר מוזל של 120 ₪ לסועד. 

 

המטבח הערבי הגלילי בכלל ומטבחה של אל-באבור בפרט, נודעו בשימוש בחומרי גלם עונתיים ושיטות בישול עתיקות ומסורתיות. ככזה, הוא מתאפיין במנות המחברות בין האוכל לטבע ולאדמה ונעשה בו שימוש רב בעשבי בר, חומרי גלם עונתיים, עשבי תיבול מסורתיים ושאר גידולים מקומיים.  

 

עכשיו, כשהטבע לובש ירוק, עשבי הבר האכילים זמינים בחצרות הבתים, בשדות ובהרים, ומהווים כר פורה למנות משובחות. כך, למשל, בלשון הפר, צמח ששמו בא לו מצורתו, והוא מכוסה זיפים דוקרניים, משתמשים למילוי; העולש– עשב חד-שנתי בעל עלים ארוכים ומשוננים וטעם מר- נקטף בחצרות הבתים ומתבשל בבצל ושמן זית; גבעולי העכוב– קוץ המצוי בשטחים הפתוחים ועמל רב כרוך בקילופו- מוגשים בשלל וריאציות; החרדלה– חרדל הבר- מופיע בשטחים גדולים ומתבלט בפריחתו הצהובה. גבעוליו מוחמצים ומשתדך לסלטים; ועלי החוביזה, שצורתם כעין עלה תאנה קטן, מצויים בצידי הדרכים ומשלבים בתבשילים שונים.

 

עשבי הבר הללו הם חומר הגלם האהוב על השף חוסאם עבאס ולחם חוקו, בתקופה זו של השנה. בילדותו, נהג עבאס לקטוף אותם ולהביאם לאמו שבישלה מהם מיני תבשילים או סלטים. היום, במסגרת ארוחת הטעימות, הוא רוקח מהם מנות מוקפדות ורב-גוניות.

 

ארוחת הטעימות המיוחדת שיצר עבאס תיפתח בשתי מנות לבחירה מבין המנות הבאות: סלט חוביזה עם חומוס, חציל בלאדי עם זעתר ירוק, לבנה עם חרדל בר וסלט גרגיר נחלים. לאחריהן ניתן יהיה לבחור בשתי מנות ביניים ובהן: מח טלה מטוגן בשמן זית עם עכוב, פתאייר במילוי תרד בר, סלט חם של ריג'לה עם עגבניות, או לשון הפר מגולגלת במילוי אורז. לעיקריות יוכלו הסועדים לבחור בשתיים מבין המנות הבאות:  צלעות טלה עם אספרגוס בר, קבב בתוספת סלט חמציץ או פילה דניס לצד עולש בר. לסיום הארוחה יוגשו, לבחירה, כנאפה עם גרניום או מלאבי.

 

התפריט המיוחד יוגש לצד התפריט האהוב הקבוע של המסעדה, המציג את המטבח הערבי-ישראלי במלוא הדרו.

 

 

אלבאבור אום אל פאחם, צומת עין איברהים, כביש ואדי ערה טל.  04-6114141 

 

אלבאבור יוקנעם, מרכז מסחרי כוכב יקנעם, טלפון:         04-9891619