האופרה הישראלית פותחת חגיגית את עונת 2013-14

ומציגה לראשונה בתולדותיה  את

האפוס הרוסי הגדול

"הנסיך איגור"

מאת אלכסנדר בורודין

הפקה ססגונית בהשתתפות עשרות זמרים, מקהלה ורקדנים ובמרכזה המחולות הפלובציים המפורסמים בביצוע האופרה החדשה ממוסקבה

2.10.13-12.10.13

בית האופרה הישראלית-המשכן לאמנויות הבמה ת"א

Prince_Igor_05_Novaya_Opera Prince_Igor_06_Novaya_Opera

האופרה הרוסית "הנסיך איגור" מאת אלכסנדר בורודין תעלה בפעם הראשונה באופרה הישראלית ותפתח את העונה החדשה באופרה הישראלית . האופרה תבוצע על ידי בית "האופרה החדשה ממוסקבה" בניצוחם לסירוגין  של יאן לאת'ם קוניג ויבגני סמוילב ובבימויו של יורי אלכסנדרוב

הפקת האופרה "הנסיך איגור" כוללת מאות משתתפים: סולנים , מקהלה, רקדנים ותזמורת. האופרה תוצג בתאריכים 2-12 באוקטובר 2013 באופרה הישראלית – המשכן לאמנויות הבמה בתל – אביב.

שעה לפני תחילת כל מופע תתקיים הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

לקראת בכורה ביום שבת  5.10.13 בשעה 11:00 בשילוב יוצרי ומשתתפי ההפקה וקטעים מתוך ההפקה.

אופרה זו היא יריית הפתיחה לעונה של מיטב הרפרטואר  הקלאסי האופראי בהפקות חדשות ובהן: "נשף מסכות" מאת ורדי, "דון פסקואלה מאת דוניצטי, "סיפורי הופמן" מאת אופנבך, "לה בוהם" מאת פוצ'יני, האופרטה "נסיכת הצ'ארדש" מאת קלמן והמחזמר "סיפור הפרברים" מאת ליאונרד ברנשטיין. בחודש יוני תיחתם העונה בפסטיבל האופרה במצדה עם "לה טרוויאטה" מאת ורדי ובניצוחו של דניאל אורן והסימפוניה התשיעית של בטהובן בביצוע התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של קנט נגאנו.

האופרה "הנסיך איגור"  מתארת את עלילותיו של הנסיך האוקראיני איגור סויטוסלביץ', שלחם נגד שבטים אסיאתיים (הפולובציים) בערבות אוקראינה במאה ה-12. זהו  סיפור על מאבק בין שני שליטים, הנסיך איגור והחאן קונצ'אק הפולובצי, זוהי אופרה על תאוות כח המניעה את הנסיך איגור לצאת לקרב כדי להרחיב את ממלכתו ובעקבותיו נפילתו בשבי עם בנו .

כאופייני לז'אנר האופרה, נכתבו תפקידי השליטים לזמרים בעלי קול נמוך: קונצ'אק הבס ואיגור הבריטון. בנוסף, עלילת האופרה מעמידה במרכז את העם המגולם על ידי המקהלה, הסובל משליטים שלא עושים את מלאכתם נאמנה.

המלחין הרוסי אלכסנדר בורודין, שהיה כימאי במקצועו, החל לעבוד על האופרה עוד ב-1869. בורודין כתב לאופרה גם את הליברית ביחד עם ולדימיר סטאסוב. האופרה לא הושלמה עד מותו של בורודין (בשנת 1887) ולאחר מותו, השלימו ניקולאי רימסקי-קורסקוב ואלכסנדר גלזונוב את המלאכה.

הקטעים המפורסמים והמוכרים במיוחד באופרה הם  "המחולות הפולובציים" שהפכו את האופרה ליצירה המפורסמת ביותר של בורודין והם מבוצעים לעתים קרובות כיצירה בפני עצמה.

"הנסיך איגור" של בורודין  היה מקור השראה לוריאציות וביצועים מודרנים שחרגו מעבר לז'אנר האופראי המובהק. כך  המחזמר "קיסמט" שנכתב בשנת 1953  על ידי רוברט רייט וגורג' פורסט שהתבססו על האופרה ובפרט השיר "זר בגן עדן", שנעימתו לקוחה היישר מהריקודים הפולובציים.  בשנת 1998 הופיעו הראפר האמריקני וורן ג'י והזמרת הנורבגית סיסל (Sissel Kyrkjebø) יחד בדואט שהתבסס על קטע מתוך "הנסיך איגור" שהפך ללהיט באירופה.

בית "האופרה החדשה ממוסקבה" הוא אחד מבתי האופרה החשובים ברוסיה כיום.  ההפקה של הבמאי יורי אלכסנדרוב  קלאסית באופייה אך מבחינתו מדובר בסיפור עם משמעות עכשווית:

 "בזמן העבודה חשבתי על מה שמתרחש ברוסיה כיום, על התפקיד ההיסטורי של המדינה, על מצבה כיום ועל מצבה העתידי. האופרה אינה עוסקת בחושך אלא באור- האור שחובה על כל  אדם לגלותו. איגור סובל כשהוא נלקח בשבי ורק באמצעות הסבל הוא מכפר על חטאיו.  זוהי אופרה המביעה עתיד אופטימי למרות שהיא מתארת סבל. היא דורשת מאתנו לגלות את האור החבוי בכל אחד ואחד מאתנו ולכן ההפקה שלנו מסתיימת במקהלת האיכרים- מוסיקה יפה ושוחרת שלום."

המעצב ויאצ'סלב אוקונוב מסביר מדוע שולט הצבע האדום העז במבני הלבנים על הבמה במערכה הראשונה. "הצבע הזה מזכיר לי חורבות של קתדרלות במרכז רוסיה שבעבר היו לבנות ועם השנים הפכו לאדומות בגלל הדם הרב שנשפך שם. אדום הוא גם צבעו של הקרמלין. זה הצבע של הפרברים של הערים הגדולות, צבע שגורם אי נוחות."

סולני האופרה החדשה ממוסקבה הם מיטב הזמרים הרוסיים של ימינו המופיעים דרך קבע בכל בתי האופרה המרכזיים ברוסיה כולל הבולשוי והמרינסקי וכן בבתי אופרה רבים ברחבי העולם.

מופעים :

*יום ד' 2.10 20:00 |  יום ה' 3.10 20:00 |יום ו' 4.10 13:00| מוצ"ש 5.10  20:00| יום א' 6.10 20:00 | יום ג' 8.10 20:00 | יום ד' 9.10 20:00 יום ה' 10.10 20:00 יום ו' 11.10 13:00 | מוצ"ש 12.10 20:00 |


שירה ברוסית- תרגום מוקרן בעברית ובאנגלית |  משך המופע: כשלוש שעות וחצי
שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.
לקראת בכורה: 5.10.13 שבת 11:00