תגיות

 

ג'יימס ג'אד מונה למנהל המוסיקלי החדש של "התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון". ג'אד יחליף את דן אטינגר שכיהן בתפקיד בשבע השנים האחרונות וייכנס לתפקידו בתחילת העונה, בספטמבר 2014. ג'אד ייצא עם התזמורת לסיור קונצרטים בסין בנובמבר השנה. בהמשך העונה הוא ינצח על שתי סדרות קונצרטים ועל קונצרט למשפחה בסדרה "מועדון צעיר".

photocredit Melinda Parent

photocredit Melinda Parent

צילום Harald Hoffmann

צילום Harald Hoffmann

בדברי ברכתו לנגני התזמורת כתב אטינגר, בין השאר: "אין דבר שישמח אותי יותר מאשר לראות את התזמורת ממשיכה בדרכה, גדלה, מתפתחת ומשפיעה על חיי התרבות בארץ. המחשבות עליכם המוסיקאים, ממשיכים ליצור תחת הנהלה אמנותית חדשה מסבות גם לי, כמי שהשקיע רבות במיצוב ומיתוג התזמורת אושר ורוגע." אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת, אומר: "אטינגר ימונה למנצח אורח ראשי של התזמורת. אנו מודים לו על תרומתו האדירה לתזמורת ולהתפתחותה במהלך השנים בהם ניהל אותה".

כהן מוסיף: "המפגש של התזמורת לפני שנתיים עם ג'אד היה אהבה ממבט ראשון. מאז הוא הוזמן שוב ושוב לנצח על סדרות קונצרטים של התזמורת והסב לתזמורת ולקהל הנאה רבה בהופעותיו המוצלחות. אין לנו ספק כי המוניטין הבינלאומי של ג'אד, ניסיונו המוסיקאלי הרב ואישיותו הכריזמטית יתרמו רבות לתזמורת, בארץ ובחו"ל".

ג'יימס ג'אד ניהל לאורך הקריירה שלו את התזמורת הסימפונית של ניו זילנד במשך שמונה שנים, את התזמורת הפילהרמונית ואת האופרה של פלורידה במשך ארבע-עשרה שנים, והיה מנצח אורח ראשי של תזמורת ליל בצרפת.

ג'אד הוא בוגר "טריניטי קולג' למוסיקה" בלונדון ולחשיפתו הבינלאומית הראשונה זכה כששימש מנצח משנה לצד לורין מאזל בקליבלנד. בהמשך שימש לצד קלאודיו אבאדו כמנצח עמית על תזמורת הנוער של הקהילה האירופית. ג'אד ניצח על הפילהרמוניות של ברלין, ישראל, רוטרדם וסאול, על הסימפוניות של סנטה צ'צ'יליה-רומא, בייג'ין, ההונגרית הלאומית, גוונדהאוס-לייפציג, הלאומית צרפת, פראג, טונהאלה-ציריך, מונטה קרלו,    NHK טוקיו, שוייץ המערבית, ירושלים, ראשון לציון, פיטסבורג, סינסינטי, דאלאס, בולטימור, מונטריאול, סיאטל, יוטה, ריו דה ז'נרו, סאו פאולו ואינדיאנפוליס.

ג'אד מוכר היטב כמנצח תזמורות צעירים בארה"ב ובאסיה. הקלטותיו לסימפוניות של מאהלר, בעיקר עם תזמורות צעירים, זכו להערכה רבה בקרב מוסיקאים ומבקרים כאחד והקלטותיו ליצירות וולטון, ברנשטיין, קופלנד, ווהן-ויליאמס ועוד מלחינים אנגליים זיכו אותו בפרסים בינלאומיים חשובים.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 ובתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית. על עשייתה יוצאת דופן והצטיינותה בביצועה של היצירה הישראלית המקורית, בהפצתה ובקידומה זכתה התזמורת בפרס אקו"ם לשנת 1991 (תשנ"א). התזמורת הינה הראשונה שביצעה בישראל בקונצרטים פומביים יצירותיהם מאת ריכרד שטראוס ואלכסנדר זמלינסקי. והשתתפה בפסטיבלים בינלאומיים יוקרתיים. החל משנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית, עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010) ,"אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012) ו"לה טרוויאטה" (בשנת 2014).