תגיות

, ,

בין שולהוף לשומן  

מיכל טל – פסנתר 

לרגל השקת תקליטור חדש בלייבל "צנטאור"

 

רוברט שומאן: תמונות ילדות; קרנבל בווינה

ארווין שולהוף: אינונציות, סונטה מס. 3

 

מרכז פליציה בלומנטל, 25 באוקטובר, 20:30 

רח' ביאליק 26, תל אביב, מחיר כרטיס: 80 ₪, לכרטיסים: 03-6201185

פסטיבל למוסיקה יהודית, אולם הרמוניה, 28 באוקטובר 20:00

רח' הלל 27, ירושלים, מחיר כרטיס: 50 ₪, לכרטיסים: 02-6211777

 

הפסנתרנית מיכל טל משיקה תקליטור חדש בחברת התקליטורים הנודעת "צנטאור", מיצירותיו לפסנתר סולו של ארווין שולהוף – אחד המלחינים החשובים של המאה ה-20, שניספה בשואה. לרגל ההשקה תקיים טל שני קונצרטים, במרכז פליציה בלומנטל למוסיקה ובמסגרת פסטיבל אמנות יהודית בירושלים.

 michal tal

שולהוף נמנה על הדמויות המוסיקליות הגדולות של המאה העשרים. הוא השתייך לקבוצת מלחינים צ'כים-יהודים שהקריירה המוסיקלית שלהם נקטעה על ידי הנאצים ושסיימו את חייהם במחנות המוות. סיפור חייו המרתק נשקף את הפעילות המוסיקלית העשירה באירופה שבין המלחמות ואת פרץ היצירה רב הסגנונות של התקופה.

שולהוף נולד ב-1894 בפראג. כבר בהיותו בן שבע נפגש עם דבוז'אק, שהתפעל מכישרונו של הילד והמליץ על לימודי פסנתר וקומפוזיציה בקונסרבטוריון בפראג. שולהוף המשיך את לימודיו בלייפציג ובקלן, למד אצל מקס רגר ואף השתלם אצל קלוד דביסי בפריז. בסוף שנות העשרים חזר לפראג ופיתח קריירה של פסנתרן, מלחין ונגן ג'אז. התמורות הפוליטיות שהרעידו את אירופה בשנות השלושים נגעו גם בשולהוף – שמצא מענה לעליית הפאשיזם בקומוניזם. הוא הפך חבר נאמן במפלגה הקומוניסטית ואף חיבר ב-1932 את האורטוריה "המניפסט הקומוניסטי" . עם פרוץ מלחמת העולם זכה לאישור הגירה לרוסיה אך נעצר על ידי הגרמנים בטרם הצליח לעזוב את צ'כיה ונשלח למחנה הריכוז וילצבורג בבוואריה, שם סיים את חייו בגיל 48 (1942).

בחייו הקצרים הספיק שולהוף לחבר יצירות רבות וסגנונו משלב בין אהבתו הגדולה לג'אז וריקודים לבין האסכולה הווינאית השנייה ובמיוחד אלבן ברג. ניתן גם לראות משיכה לניאו-קלסיציזם (הקונצ'רטו הכפול לחליל, פסנתר ומיתרים).

בתחילת דרכו הושפע מברהמס, ריכרד שטראוס וסקריאבין, ועם תום מלחמת העולם הראשונה (בה שירת בצבא האוסטרי) השתתף בפעילות דאדאיסטית ואף הקדים את ג'ון קייג' בכ-30 שנה כשכתב אתIN Futurum – קטע לפסנתר שכולו סימני שתקים.

התקליטור החדש הוא תוצאה של מחקר ומשיכה: בשנת 2012 הופיעה מיכל טל בביצוע בכורה ארצי לקונצ'רטו לפסנתר מס. 1 עם התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור. בעקבות ההצלחה בביצוע המשיכה וביצעה את הקונצ'רטו הכפול לחליל, פסנתר ומיתרים (ושתי קרנות) פרי עטו של המלחין. המשיכה למוסיקה של שולהוף הביאה את הקשר עם "צנטאור" שנענו לאתגר בשמחה. התקליטור קיבל סיוע ממנהל התרבות (המחלקה למוסיקה) מ"יד ושם" ומתרומה פרטית.

התקליטור הוקלט במרכז למוסיקה ירושלים ביוני 2013 ויצא לאור באמצע אוקטובר 2014.

מיכל טל

לוח הקונצרטים של מיכל טל צפוף מאד בשנים האחרונות: היא מוזמנת להשתתף בקונצרטים רבים, ללמד בכיתות אמן ולשפוט בתחרויות בינלאומיות מבנגקוק ועד שטוקהולם ובפסטיבלים נודעים כפסטיבל המוסיקה בפרוג'יה, פסטיבל "יורוארטס" , פסטיבל הפסנתר בשיאמן (סין), פסטיבל המוסיקה בטיראנה ועוד. הנסיעות הבאות מתוכננות לגואנזו (סין), הונג קונג, וצרפת. בארץ היא פעילה מאד כסולנית ונגנית קאמרית במיוחד ב"שלישיית אלכסנדר", שהוקמה לפני שנה להנציח את זכרו של אביה, הכנר אלכסנדר טל (עם נתאי צרי ואלה טובי)

מיכל טל עסוקה מאד גם בטיפוח הדור הצעיר: תלמידיה המצטיינים זוכים בשנים האחרונות בתחרויות ארציות ובינלאומיות ובמלגות מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל ומשתתפים בהצלחה בפעילות רבה בקורסים וכיתות אמן בארץ ובחו"ל.

מיכל מנהלת כבר חמש שנים את קורס "פסנתר צעיר" שהוקם ביוזמתה במרכז למוסיקה ירושלים, ונועד לתת ביטוי והעשרה לפסנתרים צעירים מצטיינים.