תגיות

, , , , , , ,

פתיחה חגיגית לסדרה הליטורגית המשתפת לאופרה הישראלית ולתזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור

בקונצרט הפתיחה:

הסימפוניה מס' 2 – "התחייה" מאת מהלר

בניצוחו של פרדריק שאזלן

ובהשתתפות שתי מקהלות וסולניות

27.10.14 בית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה
תל-אביב

23.10.14 – אולם ע"ש הנרי קראון
תיאטרון ירושלים

בעונה זו מציינת האופרה הישראלית את יום הולדתה ה-30 בתוכניות חגיגיות המתפרסות על כל תחומי פעילותה.

הסדרה הליטורגית המשותפת לאופרה הישראלית ולתזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור מזה שנים תפתח את העונה בביצוע של היצירה המונומנטלית של מהלר:
הסימפוניה מס' 2  "התחייה".

על הקונצרט ינצח פרדריק שאזלן מנהלה המוסיקלי של התזמורת וישתתפו בו בנוסף לתזמורת: מקהלת הקיבוץ הארצי, המקהלה הקאמרית רמת גן התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור וסולניות האופרה הישראלית אנסטסיה קלוואן  (סופרן) וענת צ'רני (מצו סופרן)

יחצ

יחצ

צילום יוסי צבקר

צילום יוסי צבקר

anastasia צילום יוסי צבקר

anastasia
צילום יוסי צבקר

ב-1894 סיים מהלר את הסימפוניה מס' 2 ("התחייה"), יצירה אדירה בחמישה פרקים, שאורכה שמונים דקות. חבלי הלידה של הסימפוניה היו קשים, ובמשך תקופה ארוכה לא הצליח מאהלר להתחיל בכתיבת הפרק האחרון. ההשראה באה לו בראשית 1894, כאשר השתתף בהלווייתו של ידיד. בשיאו של טקס האשכבה שרה המקהלה את אודת התחייה מאת המשורר הגרמני בן המאה ה-18, פרידריך קלופשטוק; מהלר מיהר הביתה וניגש מיד לעבוד על הפרק החסר, שאותו ביסס על האודה. נוסף על הפינאלה המקהלתי, כוללת סימפוניית "התחייה" שיר לקול אלט שהולחן לטקסט מתוך קרן הפלאים של הנער, אוסף שירים עממיים שמאהלר השתמש בו שוב בסימפוניה השלישית והרביעית. כמו יצירותיו האחרות של מלחין גדול זה , גם  יצירתו זו מתאפיינת במעברים חדים בין צער לשמחה, בין כאב, אבל ותפילה לאושר גדול.

המנצח פרדריק שאזלן, מנהלה המוסיקלי של התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור מנצח בקביעות באופרה הממלכתית של וינה, המטרופוליטן אופרה בניו יורק, פסטיבל ברגנץ ובבתי האופרה של טוקיו, ברלין, מינכן, לייפציג, מדריד, ברצלונה, רומא, ונציה, לוס אנג'לס ורבים אחרים. באופרה הישראלית ניצח על האופרות "סיפורי הופמן"  מאת אופנבך, "כך עושות כולן" מאת מוצרט ו-" לה טרוויאטה" מאת ורדי.

הזמרת אנסטסיה קלוואן, סופרן, ילידת אוקראינה. בוגרת האופרה סטודיו של האופרה הישראלית. תפקידיה הרבים באופרה הישראלית כוללים את לאורטה ב"ג'אני סקיקי" מאת פוצ'יני, מרצלינה ב"פידליו" מאת בטהובן, סידוני ב"ארמיד"מאת גלוק, נייאד ב"אריאדנה בנקסוס" מאת ר. שטראוס ועוד.

הזמרת ענת צ'רני, מצו סופרן, ילידת ישראל. בוגרת מיתר אופרה סטודיו שך האופרה הישראלית.בין תפקידיה  ביצעה את האישה השנייה והמכשפה הראשונה ב"דידו ואניאס" מאת פרסל, התפקיד הראשי ב"אלמנה העליזה"מאת להאר, רוג'רו ב"אלצ'ינה" מאת הנדל ותפקידים נוספים. כמו כן היתה סולנית ברקויאם של מוצרט בפסטיבל האופרה הישראלית בעכו ובשלמה(הנדל) עם התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור.

בהמשך הסדרה ינצח שאזאלן בדצמבר על יצירת המופת של הנדל – משיח. בביצוע ישתתף האנסמבל הקולי הישראלי ביחד עם ארבע סולנים מובילים – הסופרן דניאלה סקורקה, הקונטרה טנור אלון הררי, הטנור איתן דרורי והבריטון עודד רייך.

המנצח האסטוני אנדרס מוסטונן יוביל את הביצוע של המתיאוס פסיון מאת באך עם מקהלות מאסטוניה וסוללת סולנים שבראשם הילה בג'יו, נעמה גולדמן והטנור אנטו אוניס בתפקיד האבנגליסט..

העונה תסתיים עם אחת היצירות החשובות והמרגשות ברפרטואר – רקויאם המלחמה מאת בריטן, היצירה הקוראת לשלום עלי אדמות שהיא תמיד אקטואלי עם זמרת הסופרן אירה ברטמן, הטנור האמריקאי רוברט מקפירסון והבריטון הצרפתי לאורן נורי.

הסדרה הליטורגית – "התחייה" מאת מהלר
פרדריק שאזלן, מנצח | אנסטסיה קלוואן, סופרן | ענת צ'רני , מצו סופרן
מקהלת הקיבוץ הארצי | המקהלה הקאמרית רמת-גן התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור
מחירי כרטיסים: 135/175/210 ₪
בית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה ,ת"א |  יום ב' 27.10.14 | 20:00
תיאטרון ירושלים – אולם ע"ש הנרי קראון| יום ה'  23.10.14 | 20:00

טלפון להזמנות: 03-6927777
מידע נוסף וכרטיסים באתר האופרה: http://www.israel-opera.co.il