תגיות

, , ,

בקונצרט השני בסדרה הסימפונית, תארח הסימפונית ראשון לציון את המנצח דן אטינגר ואת הפסנתרן אלכסנדר קורסנטיה.

בקונצרט, תבצע התזמורת יצירות מאת הולדהיים ושוברט.

"התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון" תקיים ב26 באוקטובר (תל אביב) וב-18 באוקטובר,

ה- 19 וה-20 באוקטובר (היכל התרבות ראשון לציון) את הקונצרט השני שלה לעונת הקונצרטים

2014-2015. בקונצרט, "הנודד", בניצוחו של דן אטינגר תארח התזמורת את הפסנתרן אלכסנדר קורסנטיה.

יחצ

יחצ

יחצ

יחצ

בתכנית הקונצרט:

הולדהיים – שאקונה לכלי קשת
שוברט / מוטל – פנטזיה בפה מינור
שוברט / ליסט –  "פנטזיית הנודד"
שוברט – סימפוניה מס' 5

חלקו הראשון של הקונצרט מבוסס על יצירות שנכתבו במקור לפסנתר סולו או לפסנתר בארבע ידיים. פנטזיית "הנודד" של שוברט נחשבת ליצירה המאתגרת ביותר שלו לפסנתר (מבחינה טכנית). הוא עצמו התקשה לנגן את היצירה ולכן אמר ש"רק השטן יכול לנגן אותה". אולי בשל כך הוקסם ליסט מהיצירה ועיבד אותה לפסנתר ולתזמורת.

הפנטזייה לפסנתר בארבע ידיים היא, לעומת זאת, יצירה אינטימית יותר. המנצח פליקס מוטל, המוכר בזכות עבודתו עם ואגנר, עיבד את היצירה לתזמורת.

גם השאקונה לכלי מיתר של המלחין (והמתמטיקאי) הישראלי תאודור הולדהיים (1923-1985) החלה את דרכה כיצירה לפסנתר בארבע ידיים. שש שנים לאחר הלחנתה עיבד אותה המלחין לתזמורת כלי קשת והיא נוגנה בביצוע בכורה ע:י תזמורת הקיבוצים בניצוחו של נעם שריף בשנת 1978.

הקונצרט ייחתם בסימפוניה החמישית של שוברט, סימפוניה ששורה עליה רוחו והשפעתו של מוצארט.

דן אטינגר, מנצח אורח ראשי של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון, אטניגר הוא מנהלם המוסיקלי של בית האופרה במנהיים, גרמניה ושל התזמורת הפילהרמונית טוקיו ועתיד להתחיל לשמש כמנהל המוסיקלי של הפילהרמונית של שטוטגרט. בתפקידיו הקודמים שימש כמנהלה המוסיקלי וכמנצחה של הסימפונית הישראלית ראשון לציון, כמנצח בית באופרה הממלכתית ברלין, כעוזר למנהל המוסיקלי, דניאל ברנבוים. היה מנצח אורח ראשי בתזמורת הסימפונית ירושלים-רשות השידור, מנצח הבית באופרה הישראלית ומנצח מקהלת האופרה הישראלית. דן אטינגר מנצח בקביעות על הפקות אופרה רבות בבתי אופרה מובילים בעולם. באופרה הישראלית ניצח על הפקות רבות בבית האופרה וכן על הפקות באוויר הפתוח בהן חזו עשרות אלפי חובבי אופרה. ניצח על כל התזמורות המובילות בישראל, לרבות הפילהרמונית הישראלית ותזמורות מובילות באירופה.

אלכסנדר קורסנטיה, נולד בטיביליסי, גרוזיה (1965) והחל את לימודי הנגינה בפסנתר אצל אימו, שהיתה מורה ידועה בגרוזיה. המשיך את לימודיו אצל הפרופ. טנגיז אמיראדג`יבי. ב1992 עבר להתגוררבארה"ב, שם היה לעוזר הוראה של הפסנתרן אלכסנדר טוראדזה באוניברסיטת אינדיאנה.
לאחרונה עבר להתגורר וללמד בוונקובר, קנדה. בין הפרסים הרבים בהם זכה קורסנטייה בתחרויות בינלאומיות – הפרס הראשון בתחרות סידני (1988) והפרס הראשון בתחרות רובינשטיין (1995) הוא מרבה בנגינת רסיטלים במרכזי המוסיקה החשובים בעולם וניגן כסולן תחת שרביטיהם של כריסטוף אשנבך, וולטר וולר, ולרי גרגייב וולדימיר ספיבקוב. בישראל הופיע גם עם הפילהרמונית ישראלית, לימד ב`תל-חי – כתות האמן הבינלאומיות לפסנתר` ובכתת אמן באקדמיה למוסיקה בירושלים וכן הופיע בנגינת רסיטלים ומוסיקה קאמרית.

 

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 ובתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית. על עשייתה יוצאת דופן והצטיינותה בביצועה של היצירה הישראלית המקורית, בהפצתה ובקידומה זכתה התזמורת בפרס אקו"ם לשנת 1991 (תשנ"א). התזמורת הינה הראשונה שביצעה בישראל בקונצרטים פומביים יצירותיהם מאת ריכרד שטראוס ואלכסנדר זמלינסקי. והשתתפה בפסטיבלים בינלאומיים יוקרתיים. החל משנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית, עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010) ,"אאידה" (בשנת 2011), ו"כרמן" (בשנת 2012). החל מתחילת עונת הקונצרטים 2014 ג'יימס ג'אד מונה למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת והחליף את דן אטינגר אשר כיהן בתפקיד 7 שנים ומונה כעת למנצח אורח ראשי.

צילום אילן ספירא

צילום אילן ספירא

 

מועדי הקונצרטים:

ראשון לציון- היכל התרבות ראשון לציון

18, 19, באוקטובר  2014 | בשעה 20:30

מחיר לכרטיס: 103-195 ₪

להזמנות : 03-9484840 או דרך אתר בראבו

 

תל אביב – בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה

26 באוקטובר 2014 | בשעה 20:00

מחיר לכרטיס: 125-205 ₪

להזמנות : 03-9484840 או דרך אתר בראבו

 

רחובות- היכל התרבות/ בית העם רחובות

20 באוקטובר 2014 | בשעה 20:30

מחיר לכרטיס: 103-195 ₪

להזמנות : 03-9484840 או דרך אתר בראבו