תגיות

, ,

קוטור חדש, איריס ואן הרפן

ואן הרפן פורצת את גבולות החומר והשימושים

הנעשים בו ומעוררת דיון חדש על

המושג אופנה

כיצד משמשים עולם החי, העולם המיקרוסקופי, תופעות טבע וחומרים נוזליים את עולם עיצוב הבגדים

בתערוכה יוצגו תשע קולקציות שיצרה ואן הרפן משנת 2007 ועד היום

אוצרים: מארק וילסון וסו-אן ואן דר זיפ

25.11.14 – 7.3.2015

 

בשנים האחרונות אנו עדים לדיון מחודש במושגים "אופנה" ו"עיצוב" ונדמה כי עם התפתחותם של הטכנולוגיה ועולם החומר הגבולות הולכים ונמתחים עד שעולה השאלה אם הם בכלל קיימים.

מוזיאון העיצוב חולון, אשר מיום הקמתו ב-2010 מהווה מקור בלתי נדלה של השראה, אתגר וחדשנות, פותח את עונת החורף עם תערוכה יוצאת דופן ומעוררת חושים "קוטור חדש, איריס ואן הרפן, מאוסף מוזיאון חרונינגר" שתפתח במוזיאון העיצוב חולון בסמוך לאירועי שבוע האופנה חולון.

התערוכה אשר נוצרה במוזיאון חרוניגר בהולנד מתקיימת בתמיכת שגרירות הולנד בישראל ובסיוע הקרן לתעשיות יצירתיות בהולנד

ואן הרפן, כבת 30, כוכב עולה בשמי העיצוב ונחשבת כמעצבת אופנה פורצת דרך, המגשימה דרך בגדיה שאיפות, רעיונות והתנסויות שלעיתים נדמה כי הם כמעט לא אפשריים. עם שילובים שנדמים כסותרים בין מלאכות יד וטכנולוגיה, בין כימי לאלכימי, מצליחה ואן הרפן להפיח חיים חדשים בעולם האופנה והחומרים.

Ioulex x Iris van Herpen

התערוכה תוצג במוזיאון העיצוב חולון בין התאריכים 25.11.14 – 7.3.15

אוצרי התערוכה: מארק וילסון וסו-אן ואן דר זיפ

 

איריס ואן הרפן (ואמל, הולנד, 1984) נמנית בין מעצבי האופנה המשפיעים ביותר היום. ואן הרפן היא בוגרת האקדמיה לאמנויות גבוהות ArtEZ בארנהם, הולנד. היא התמחתה בין השאר אצל מעצב העל אלכסנדר מקווין בלונדון, ובשנת 2007 הקימה בית אופנה משלה. שנה לאחר מכן הייתה מועמדת לפרס היוקרתי Createurope: The Fashion Academy Award, למעצבים צעירים וסטודנטים לעיצוב אופנה ברחבי אירופה.

העיצובים שלה הופיעו במגזינים מובילים לאופנה כמו Vogue, Numéro, ו-Dazed & Confused. בשנת 2010 השיקה ואן הרפן קו נעליים במהדורה מוגבלת בשיתוף מותג הנעליים ההולנדי יוצא הדופן United Nude.

החל משנת 2011 היא משמשת כחברה בסינדיקט הקוטור הצרפתי (Chambre syndicale de la haute couture) וב-2014 זכתה ב-ANDAM Fashion Award היוקרתי.

במהלך השנים האחרונות היא קיבלה הכרה ציבורית לא רק בזכות התערוכות והפרסים אלא גם בזכות הנשים הידועות שלבשו את בגדיה, ביניהן – ליידי גאגא, ביורק ודפני גינס.

התערוכה במוזיאון העיצוב חולון, שהוצגה לפני כן במוזיאון חרוניגר בהולנד, יוצרת הזדמנות יוצאת דופן לצלול אל תוך עולמה הייחודי של מעצבת שעולם ההשראה שלה נע בין משיכתה למסתורין שבמאגיה השחורה ובמנהגי חניטה מצריים, דרך היקסמות מחמקמקותו של עשן תעשייתי ומים ניתזים ועד להתבוננות מיקרוסקופית מדוקדקת בעולם האורגניזמים החיים. ואן הרפן היא מעצבת שעבורה אופנה היא אמצעי לביטוי אישי והיא מאפשרת לעצמה ליצור מתוך התמסרות מוחלטת.

בתערוכה יוצגו 9 קולקציות שיצרה ואן הרפן משנת 2007 ועד היום, המשלבות בין מלאכות מסורתיות ועבודות יד דקדקניות, לצד טכנולוגיות פורצות דרך כגון הדפסה תלת מימדית ושימוש בחומרים יוצאי דופן בהם: עורות בעיבודים מיוחדים, חוטים וחבלים המשמשים לאניות וצלעות של מטריות לילדים.

מכל אלה יוצרת ואן הרפן מבנים פיסוליים מרהיבים, בעלי צללית יוצאת דופן, הנדמים אורגניים ופוטוריסטיים בו בזמן ומאתגרים את הצופים. לכל קולקציה של ואן ארפן יש נרטיב משלה. כך למשל בקולקציה "פלישת קרינה" (ספטמבר 2009) התמודדה ואן הרפן עם המחשבה על המידע הטכנולוגי הסובב אותנו ואינו פוסק לרגע. היא יצרה שמלה העשויה מפייטים מאורכים מבריקים שמתנועעים עם הגוף ורוחשים כל העת כמו אותם חלקיקי מידע נסתרים. הקולקציה בנויה מפיסות עור שעברו טיפולים שונים ואותם חיברה לחומרים מעולמות אחרים כמו פורצלן, חומרים מטאלים מבריקים ומה שנראה כמו שלדי נחשים.

לעומת "פלישת קרינה" העוסקת בטכנולוגיה כנושא השראה, "קריסטליזציה (התגבשות)" (יולי 2010) היא קולקציה בה ואן הרפן עושה שימוש בטכנולוגיה לבניית הדגמים עצמם. זו הקולקציה שהקנתה לואן הרפן את הפרסום העולמי לו זכתה בעקבות הצגת השמלה הראשונה שהודפסה כולה בטכנולוגיה תלת ממדית בשיתוף פעולה עם האדריכל דניאל ווידריג (Daniel Widrig) וחברת MGX by Materialise. בין רגע הפכה ואן הרפן ממעצבת צעירה ואנונימית לאחת המעצבות שניצבות כיום בחוד החנית של האופנה העתידית. שמלה זו נכללה ברשימת 50 ההמצאות הטובות ביותר של שנת 2011.

שמלה נוספת המדגישה את יכולותיה יוצאות הדופן של ואן הרפן לתרגם חוויות אישיות למחוות עיצוביות יוצאות דופן היא "שמלת הנחשים" מקולקציית "קפריולה" (יולי 2011) שהיוותה את הופעת הבכורה של ואן הרפן בשבוע ההוט-קוטור. שמלה זו היא ביטוי ויזואלי של תחושותיה של ואן הרפן המתעוררות בה בעת הצניחה החופשית ורגע לפני הקפיצה. יתר דגמי הקולקציה ובמיוחד הדגם בהדפסה תלת ממדית שנראה כמו עצמות חשופות של יצור פרי הדמיון האנושי, גורמות למחשבות לנדוד אל מחוזות האימה והטומאה שמייצגים הנחשים.

ספרית החומרים של מוזיאון העיצוב חולון תציג בחלל הספריה חומרים בהשראת התערוכה של איריס ואן הרפן. בתצוגה תתאפשר הצצה נדירה לטכניקות המיוחדות והשימוש המתוחכם בחומרים, המאפיין את עבודתה של מעצבת ייחודית זו.

***

 

 

 

קוטור חדש, איריס ואן הרפן

במוזיאון העיצוב חולון

25/11/14 – 7.3.2015

מוזיאון העיצוב חולון

רחוב פנחס אילון 8

שעות פתיחת המוזיאון:

ימים ב' וד': 10:00 – 16:00

ימים ג' וה' : 10:00- 18:00

יום ו': 10:00 – 14:00

שבת 10:00 – 18:00

שעות פתיחה חדשות בספריית החומרים:

ב' – 10:00 – 16:00
ג' – 10:00 – 18:00
ה' – 10:00 – 18:00

ניתן לרכוש כרטיס משולב לתערוכה ולספרייה

יום א' – המוזיאון סגור

 

http://www.dmh.org.il

 

קופות המוזיאון: 073-2151500