תגיות

, , ,

 

יו"ר אגודת הפסוריאזיס הישראלית, פנתה היום במכתב חריף למנכ"ל החברה הכלכלית חבל ים המלח ודרשה את התערבותו הדחופה בתנאי השטח בסולריום המרכזי בים המלח. מדובר בסולריום הרפואי האמור לספק אפשרות לשיזוף לצרכי ריפוי בעירום מלא למספר שעות ביום לתקופה ארוכה של מספר שבועות. מהמכתב עולה כי עקב ההזנחה של תנאי השטח, מתאפשרת כניסה אקראית של גברים (לא חולים) ש"טועים בדרך" ונכנסים למתחם השיזוף (בעירום) של הנשים וכן כי המקלחות שבורות, אין סבון והתנאים הסנטרים ירודים במיוחד.

 סולריום.JPG

יונה קציר יו"ר אגודת הפסוריאזיס הישראלית ציינה במכתב כי: "ההזנחה הנפשעת במקום יצרה מצב עגום אשר פוגע בנו החולים שמשלמים כסף רב ( כ-60 שקלים ליום, כ-1,000 שקל ל – 28 יום) עבור השימוש במתקן. זה מספר ימים שאנו מעלים את הנושא בפני מנהלת הסולריום והוא אינו זוכה לטיפול אלא להתעלמות מופגנת. חולים מתלוננים בפני ואומרים כי הם "מרגישים כמו קופים בגן חיות" בשל היעדר מחיצה ראויה ויתרה מכך, לא יתכן שדברים אלמנטריים כמו סבון, לא יסופקו במקום ומנהלת הסולריום תגיד לחולים "תביאו מהמלון".

 

באתר החברה הכלכלית ישנם תיאורים מפליגים על נוחיות ונועם "הסולריום מגיש באהבה לכל המבקשים להירפא אפשרות לנוח, להיחשף בצנעה ובנועם לקרני השמש, להתרחץ ולצוף במי ים המלח. הסולריום מספק מעבר לרוגע מיטת שיזוף ומזרן לכל מתרפא, מים חמים, מלתחות ושירותים נקיים לאורך כל שעות וימי הפעילות, חוף ים פרטי. ב-2011 שופץ החוף. כיום הגישה לים נוחה מאוד, בין חצרות השיזוף המופרדות (גברים-נשים) עובר שביל, שאינו מאפשר חשיפה לחצרות. אנו דאגנו כי החשיפה לשמש תהיה בצינעה מלאה. בנוסף, נוספו דק עץ מרשים והצללות דקורטיביות על חוף הים. מתקני מים קרים לשתייה מפוזרים בחוף וכן מאווררים רבים. טיפלנו והשקענו גם במלתחות ובשירותים."

 סולריום4 סולריום3

מסתבר כי התיאור הזה רחוק שנות אור מהמציאות אותה חווים חברי אגודת הפסוריאזיס, השוהים בימים אלו בים המלח לצורך ריפוי בחשיפה הדרגתית לקרני השמש. במכתב אשר העתקים ממנו נשלחו גם לשר התיירות, שרת הבריאות, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, ראש המועצה האזורית ומנהלת הסולריום הדגישה יו"ר אגודת הפסוריאזיס כי: "אני דורשת את התערבותך המידית בנושאים המפורטים, כפי שאתם טורחים לציין הסולריום הינו המקום היחיד בים המלח שממוקם צמוד לים. מתוך כך לכם יש את הבלעדיות והאחריות לכך שהסולריום יעמוד ברמה הנאותה ויאפשר שיזוף נעים ונוח לחולים בפסוריאזיס. אנו לא דורשים כניסה חינם, אלה תמורה הולמת לכספים אותם אנו משלמים לכם בהעדר אלטרנטיבה אחרת".

אגודת הפסוריאזיס הישראלית, פועלת לשיפור איכות החיים של החולים בישראל, עורכת כנסים והרצאות עם רופאים, מעניקה תרומות למחקרים קליניים בתחום הפסוריאזיס, מנהלת משא ומתן עם בתי המלון בים המלח לצורך מחירים מיוחדים למטופלים בים המלח, מסייעת באמצעות ועדת פרט במימון טיפולים בים המלח לחולים שזקוקים לסיוע, מפעילה קייטנת ריפוי בים המלח לילדים עם פסוריאזיס על שם חיותה מרום ז"ל ומקדמת את התנאים והזכויות של החולים מול משרד הבריאות, ביטוח לאומי, הכנסת והממשלה. בשל המאפיינים החיצוניים של מחלת הפסוריאזיס, נאלצים רבים מהחולים להתמודד עם אפליה ונידוי חברתי שכן למחלה נקשרה סטיגמה לא נכונה ומוטעית שמדובר במחלה מדבקת. האגודה פועלת לצמצום הסטיגמה הלא נכונה שמדובר במחלה מדבקת. שכן פסוריאזיס היא איננה מחלה מדבקת, אין כל מניעה חשש או דאגה לבלות עם אנשים המתמודדים עם פסוריאזיס במסגרות חברתיות, חינוכיות, תעסוקתיות או משפחתיות. אין גם מניעה לאכול, לשתות מאותם כלי אוכל, או לבוא במגע עם סדינים, מגבות, ספות או מיטות. לאגודה עמוד פייסבוק רשמי אליו מומלץ להצטרף בלינק הבא: https://www.facebook.com/psoriasis.org.il ניתן גם לפנות למוקד הטלפוני של אגודת הפסוריאזיס הישראלית המאויש 24 שעות ביממה בטלפון שמספרו 03-6247611. מחלת הפסוריאזיס מופיעה אצל כ – 3% מקרב האוכלוסייה, הכוללת ילדים ומבוגרים ומתבטאת במשטחי עור אדומים ובקשקשת על פני הגוף. אחת משיטות הטיפול במחלה היא חשיפה הדרגתית לקני UVB בים המלח. עוד מידע על המחלה ניתן לקרוא באתר אגודת הפסוריאזיס הישראלית הנמצא בלינק הבא: http://www.psoriasis.org.il/