תגיות

,

מוזיאון ישראל בירושלים נערך

לחגיגות היובל להיווסדו בשנת 2015

לרגל חגיגות היובל יציג המוזיאון תערוכות ייחודיות במינן הנותנות ביטוי לעושרם ולחשיבותם של אוספי המוזיאון מאז הקמתו, שבזכותם נחשב מוזיאון ישראל לאחד המוזיאונים החשובים בעולם

מוזיאון ישראל ירושלים יציין בחודש מאי הקרוב 50 שנה להיווסדו. לרגל שנת היובל יעלה המוזיאון תערוכות חדשות החוגגות את עושרה של העשייה האנושית כפי שהיא באה לידי ביטוי בישראל וברחבי העולם. התערוכות יתבססו על אוספי המוזיאון, הידועים בחשיבותם הרבה בעולם כולו, לצד שיתופי פעולה עם מוזיאונים מובילים מקבילים במדינות אחרות.

מנכ"ל מוזיאון ישראל ע"ש ג'רום ואן פישר, ג'ימס ס. סניידר מציין כי "מאז הקמתו של המוזיאון התקדמנו משמעותית בבניית אוסף נרחב ומשובח המקיף את כל תולדות העולם ומשקף את התרבות והנרטיב ההיסטורי המשותפים לכל מבקרינו. בשנת 2015 נציין את הישגי המוזיאון בחמישים השנים האחרונות וכן את התפתחותה של התרבות החזותית בישראל בזמן זה במקביל להתפתחותה של תרבות חזותית מודרניסטית באירופה אשר היתה הבסיס למורשת האסתטית של ישראל. עם פתיחתו המחודשת של המוזיאון בשנת 2010 החל הפרק הבא בתולדות המוזיאון, אותו אנו כותבים יחדיו עם ידידינו הרבים מהארץ ומהעולם".

"זוהי זכות גדולה עבורי לעמוד בראש חבר הנאמנים של מוזיאון ישראל בתקופה משמעותית זו שבה עולה בידינו להתקרב להגשמת חזונו של טדי קולק, מייסדו ואביו הרוחני של המוזיאון, על הקמת מוזיאון אנציקלופדי אמיתי בישראל" אומר עו"ד יצחק מלכו, יו"ר חבר הנאמנים של המוזיאון. "בתקופתנו לא יכול להיות מסר חשוב יותר מאשר מסר האוניברסליות היוצא מירושלים ומותיר את חותמו על הנוף התרבותי בעולם."

מוזיאון ישראל יקדיש במהלך שנת היובל תשומת לב למסלול התפתחותה של התרבות החזותית בישראל עצמה, החל בשורשיה באירופה לפני יותר ממאה שנים, דרך תקופת הקמתו של המוזיאון ב-1965 וכלה בימינו אנו. לציבור יוצגו גם יצירות חשובות אשר נתרמו לאוספיו השונים של המוזיאון מאז שיפוץ הקמפוס ב-2010. מגוון היצירות מבליט את היקף התמיכה לה זוכה המוזיאון ברחבי העולם, אשר הודות לה מתאפשר למוזיאון להרחיב את אוספיו.

התכנית החגיגית לשנת היובל תוצג במלואה בתחילת שנת 2015. אך כבר היום אנו מציעים הצצה ראשונה אל כמה מהתערוכות המרכזיות שיוצגו בשנה זו:

שנת היובל עתידה להיפתח בתערוכה "6 אמנים, 6 פרויקטים": שש תערוכות יחיד של אמנים ישראלים שפועלם מהווה ייצוג למגוון ולעושר הסצנה האמנותית העכשווית בישראל. כל אמן יציג פרויקט אמנותי שיוצג לראשונה בתערוכה זו. ששת הפרויקטים שנבחרו מתחברים לפסיפס ישראלי עכשווי של מבעים אמנותיים שונים כגון: צילום, וידאו, מיצב ועוד.

בחודש מרץ תעלה התערוכה "1965 היום", אחת מגולות הכותרת של אירועי שנת היובל. אוצרי תערוכה זו בחרו לחזור חמישים שנה אחורה לשנת 1965- שנת ייסוד המוזיאון ולבחון את אופייה החזותי והאמנותי. בליבה של התערוכה יוצג היבול האמנותי של שנה זו והיחסים שבין האמנות הישראלית דאז לאמנות הבינלאומית.

בחודש מאי יפתח המוזיאון את "קיצור תולדות האנושות: התערוכה", בהשראת ספרו רב המכר של יובל נח הררי. התערוכה מספרת את סיפורו של המין האנושי משחר האנושות ועד ימינו, באמצעות פריטים המלמדים על נקודות המפנה המרכזיות בהיסטוריה של הציוויליזציה, החל מגילוי האש לפני 800,000 שנה וכלה בתורת היחסות.

תערוכה מרכזית נוספת תעלה במחצית השנייה של שנת היובל: "דמדומים בברלין" (שם זמני) המציגה יצירות מופת שמגלמות את החופש האוונגרדי ששגשג בגרמניה מתחילת המאה ה–20 ואת השפעתה של עליית הנאציזם עליו. תערוכה זו מציינת גם חמישים שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לגרמניה. לצידה תועלה גם תערוכה המוקדשת לשלושה מעצבים גרפיים שמקורם בגרמניה ובהשפעתם על התרבות החזותית בישראל.

מקום של כבוד בחגיגות היובל שמור להיכל הספר, אשר יעלה תערוכה המוקדשת לתולדותיו של ההיכל עצמו ולעיצובו הייחודי. כמו כן, לתצוגת מגילות ים המלח הקדומות תתווסף הגרסה של המאה ה-21: ספר התנ"ך הקטן ביותר בעולם, ה-Nano Bible.

תוכנית התערוכות המלאה והאירועים הייחודים שיתלוו אליהן תפורסם בתחילת 2015.

 

מוזיאון ישראל הפך מאז הקמתו ב-1965, לאחד המוזיאונים המובילים בעולם לאמנות וארכיאולוגיה. אוספיו כוללים מאות אלפי פריטים החל מן התקופה הפרהיסטורית ועד ימינו ובכלל זאת האוסף המקיף ביותר בעולם לארכיאולוגיה מקראית. המוזיאון מהווה מוקד משיכה ראשון במעלה בזכות מוצגים ייחודים המעניקים מבט רחב על היצירה האנושית, משחר האדם ועד ימים אלו ממש.

האגף לארכיאולוגיה ע"ש שמואל וסיידי ברונפמן מקשר בין רבות מהתרבויות והדתות העתיקות בעולם באמצעות תערוכות, פרסומים ומחקר. האגף לאמנות ותרבות יהודית ע"ש ג'ק, גוז'ף ומורטון מנדל אוצר מגוון חפצי קודש וחול של קהילות ישראל ברחבי העולם, לצד תצוגה ייחודית של בתי כנסת מאירופה, אסיה ואמריקה. אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות מחזיק יצירות אמנות מכל התקופות ועד לימינו וכולל גם מחלקות המתמחות באמנות אסיה, אמנויות אפריקה, אוקיאנה ויבשת אמריקה, רישומים והדפסים, צילום, עיצוב ואדריכלות.

בנוסף לגידול העצום באוספי המוזיאון, גם שטחו התרחב פי עשרה מאז פתיחתו בשנת 1965. הקמפוס המקורי שתוכנן בידי אלפרד מנספלד ודורה גד הוגדל ב-2010 במסגרת מיזם התחדשות מקיף תחת שרביטם של המעצב ג'מס קרפנטר מניו יורק והאדריכלים הישראלים צבי אפרת ומאירה קובלסקי. מטרותיו של המיזם היו להדגיש את האופן שבו המבקרים חווים אמנות ואדריכלות על רקע האדריכלות של מבנה המוזיאון עצמו והנוף שבו הוא נמצא.

המוזיאון מציג גם מחוץ לכתליו, במוזיאון רוקפלר לארכיאולוגיה, שם מוצגים חפצי ארכיאולוגיה מארץ ישראל ובבית טיכו ההיסטורי במרכז ירושלים, שבו מוצגת אמנות ישראלית עכשווית.