תגיות

,

מלך ספרד פיליפ ה-6 יעניק אתCruz del Meriot Civil
אות ההישג האזרחי
ליאיר ורדי-מנכ"ל מרכז סוזן דלל למחול
על תרומתו המשמעותית
לקידום קשרי התרבות בין ספרד לישראל

הענקת האות תתקיים ביום חמישי, 6 בנובמבר,
בבית מר פרננדו קרדררה – שגריר ספרד בישראל.

מנכ"ל מרכז סוזן דלל, יאיר ורדי, נבחר לקבל את אות ההישג האזרחי (Cruzdel Merito Civil ) מטעם מלך ספרד, פיליפ ה- שישי באמצעות שגריר ספרד בישראל מר פרננדו קרדררה( Fernando Carderera) על תרומתו לקידום קשרי התרבות בין ספרד לישראל.

טקס הענקת האות יתקיים ביום חמישי, 6 בנובמבר 2014 ,בבית שגריר ספרד בישראל.

הענקת 'אות ההישג האזרחי' ליאיר ורדי מהווה הכרה לאומית של מלך ספרד ,פיליפ ה-6 באמצעות שגריר ספרד בישראל בעשייה רבת השנים של ורדי ומרכז סוזן דלל למען חשיפת תרבות ספרד בתחום המחול בישראל.

צילום גדי דגון

צילום גדי דגון

מאז הקמתו של מרכז סוזן דלל בשנת 1989, הופיעו במרכז עשרות רבות של להקות ואמנים מספרד בתחומי המחול העכשווי, הפלמנקו והמחול הספרדי.

כמו כן, החל משנת 2009 מתקיימים במרכז סוזן דלל,אירועי "מדרידאנסה", הפקה משותפת של המרכז ועיריית מדריד בה משתתפים מיטב הלהקות והרקדנים ממחוז מדריד בספרד.

במקביל לאירועי מדרידאנסה,נחשף הקהל הספרדי למחול הישראלי באמצעות נציגיו המגיעים לאירועי חשיפה בינלאומית המתקיימים במרכז סוזן דלל ובעקבות זאת מזמינים מחול ישראלי לפסטיבלים מובילים בספרד.

יאיר ורדי,החל דרכו כרקדן בלהקת בת שבע. בין השנים 1977 -1983 רקד בבלט ראמבר שבלונדון ואחר כך בתיאטרון המחול האנגלי בניו קאסל בצפון אנגליה. במהלך השנים הופיע מספר פעמים לצד רודולוף נורייב בתפקיד"בריגלה", דמות הכח ,באמנות ה"קומדיה דל-ארטה", ביצירתו של גלן טטלי "פיירו הסהרורי" למוסיקה של ארנולד שיינברג, בהוואי ובאיטליה,ב"גן האכזר" בכוריאוגרפיה של כריסטופר ברוס. בבימויו של לינדסי קאמפ, רקד ורדי את תפקיד "השור" המסמל את המשטר הפשיסטי בזמן מלחמת האזרחים בספרד ,לצידו של כריסטופר ברוס שרקד את תפקיד "המשורר" . יצירהעצמתית זו צולמהלבי.בי.סי . סרט ויצירה אלו זכו בפרס איטליה של רשויות שידור טלויזיונייותבאירופה.
בין השנים1983 -1988 היה ורדי מנהל כללי ואמנותי של תיאטרון המחול האנגלי בניו- קאסל,ומקים מרכז המחול "דאנסיטי" ללימודי מחול בניו-קאסל. בשנת 1988, עוד לפני חנוכתו , הוזמן לנהל את מרכז סוזן דלל למחול ולתיאטרון בנוה צדק תל אביב. ורדי משמש כיועץ אמנותי לפסטיבל המחולות בכרמיאל, והיה יועץ אמנותי לסדרת המחול בבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב ובין השנים 2004 –2012, היה ראש ביה"ס למחול בפקולטה למחול באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.
בשנת 1977 זכה בפרס "כינור דוד" על יצירתו הכוריאוגרפית הראשונה:"אשר אליו נכספתי".
בשנת 1998 זכה בפרס "עלמא" המעודד את הקשר שבין התעשייה לתרבות.
בשנת 2002 זכה בפרס עמותת מיה ארבטובה לבלט ובאותה שנה זכה בפרס רוזנבלום של עיריית תל אביב על תרומתו למחול בתל אביב.
בשנת 2009 זכה בתואר אבירות,"שבלייה", מממשלת צרפת על תרומתו לפיתוח קשרי המחול בין צרפת לישראל .
בשנת 2009 קיבל מגן הוקרה מטעם משרד החוץ הישראלי על תרומתו הייחודית ליצוא המחול הישראלי לרחבי העולם .
באותה שנה זכה בפרס א.מ.ת מטעם קרן א.מ.ן ממקסיקו ומשרד ראש הממשלה.
בשנת 2010 זכה מרכז סוזן דלל בניהולו של יאיר ורדי, בפרס ישראל למחול.