תגיות

,

מחול במוזיאון

סדרת מופעי מחול במוזיאון ישראל ירושלים

במסגרת התערוכה "עד אשר נמצא מקום"

בהשתפות יוצרי מחול מובילים: רועי אסף, עודד גרף ויוסי ברג, שלומית פונדמינסקי, ניב שינפלד ואורן לאור, אבי קייזר וסרג'יו אנטוניו, עידן שרעבי, נעה צוק, הלל קוגן, יסמין גודר, דפי אלטבב ורננה רז

כל יום שלישי בשעה 21:00 החל מ-23 בדצמבר

מוזיאון ישראל ירושלים פותח בסדרה חדשה של מופעי מחול המתקיימים בחללים אינטימיים במוזיאון, המאפשרים מפגש ייחודי במינו, שאינו יכול להיווצר בכל חלל אחר, בין יוצרי מחול נבחרים לבין אמנות ויזואלית וגלריות מוזיאליות.

במהלך השנה החולפת התקיימו במוזיאון ישראל מספר מפגשים כאלה עם יוצרי מחול ישראליים, וביניהם: איריס ארז, עידית הרמן וקבוצת קליפה, עמית שכטר וענת צדרבאום. כל אחד מהיוצרים העניק נקודת מבט חדשה לתכנים המוזיאליים, בין אם ביצירה שנוצרה במיוחד עבור חלל המוזיאון (site specific) ובין אם ביצירה קיימת שעברה אדפטציה כדי להתאימה למסגרת המוזיאלית.

לאור הצלחת המפגשים הללו, ולרגל התערוכה "עד אשר נמצא מקום: על המעגל באמנות המחול בישראל", החליט מוזיאון ישראל להרחיב את שיתוף הפעולה עם יוצרי מחול, ולהציע סדרה של 10 מופעי מחול, שיתקיימו מדי יום שלישי (החל מ-23 בדצמבר).

כל אחד מהיוצרים שנבחרו לקחת חלק במסגרת ייחודית זו, יציע זווית חדשה ליצירה מוכרת שלו. בניגוד למסגרת הבימתית המוכרת, המפגש עם יצירת מחול בחלל מוזיאלי יוצר קשר אינטימי ובלתי אמצעי בין הקהל לבין האמנים המופיעים. החלל עצמו והיצירות המצויות בו טוענים את יצירת המחול במשמעויות חדשות, והיא מצידה מעניקה להם מימד נוסף. כך נוצר שיח ייחודי במינו בין יוצר המחול והרקדנים לבין האמנות הויזואלית ולבין הקהל.

היוצרים שישתתפו בסדרת המחול של מוזיאון ישראל הם: רועי אסף, עודד גרף ויוסי ברג, שלומית פונדמינסקי, ניב שינפלד ואורן לאור, אבי קייזר וסרג'יו אנטוניו, עידן שרעבי, נעה צוק, הלל קוגן, יסמין גודר, דפי אלטבב ורננה רז.

סדרת מופעי המחול, תיפתח ב GIRLS מאת רועי אסף, המבטאת את הכישרון הכוריאוגרפי של רועי והבחירות התנועתיות המקוריות המשרתות את האמירה שהוא מייצר על נערות ומגדר.

רועי אסף. GIRLS

עודד גרף ויוסי ברג יציגו את "4 גברים, אליס, באך והצבי" – פנטזיה הומוריסטית אפלה לצלילי יוהאן סבסטיאן באך על ארבעה גברים המנסים לגלות את ה "גבר" האולטימטיבי ומעיזים להטיל ספק בקיומו. המופע משלב טקסט, שירה וריקוד.

הכוראוגרפית שלומית פונדמינסקי תעלה את היצירות LA DIVINA , סולו בהשראת חייה ודמותה של זמרת האופרה מריה קאלאס.

"דירת שני חדרים" של ניב שינפלד ואורן לאור, היא גרסה חדשה ליצירת המחול של ניר בן גל וליאת דרור מ 1987, מביאים השניים לבמה את היחסים שלהם כבני זוג ויוצרים.

אבי קייזר וסרג'ו אנטוניו מנסים בדרכם המיוחדת ב"מקום שלך" ליצור אינטימיות עם הקהל בין ארבעת הקירות תוך שהם מבטלים את המרחק הקונבנציונלי בינם לבין הצופים. בכל מופע לומדים האמנים להכיר את פני השטח וכך כל מופע הופך לייחודי ושונה מקודמיו.

עידן שרעבי, אשר חוקר במהלך השנים האחרונות את קונספט ה"בית" (מהו בית עבורנו והאם מקום מגורינו מהווה בית), יעלה את יצירתו Makom המציגה בתנועה את חיפושינו האינסופיים אחר הבית.

צילום תמי וייס

צילום תמי וייס

ב"ארץ הדום דום" חוקרת נועה צוק טקסטים מחוות, שפה, ממציאה מנהגים. הקהל ייחשף למהות הריקוד עבור צוק- דרך לדמיין מקום חדש: אנשים, חיות, רוח, תנועה, מבט, מכוניות, מכונות, זמן פעילות ואהבה.

 

הלל קוגן יבצע את יצירתו "אוהבים ערבים" הנחשבת ליצירת המחול הפוליטית האמיצה ביותר שנוצרה בישראל בשנים האחרונות. ”אוהבים ערבים” הינה מלודרמה מודעת לעצמה שבה רקדן יהודי מסביר לרקדן ערבי את רזי הריקוד, החוכמה, החומוס, והחיכוך הגופני.

צילום גדי דגון

צילום גדי דגון

היצירה Like a Lion Lie מחזירה את יסמין גודר למפגש עם חומרים פיזיים ורגשיים ואביזרי במה מהארכיון האישי של יצירותיה מה 15 השנים האחרונות, ודרכם בוחנת מחדש ומשחקת עם דיוקנה כיוצרת מבצעת .

 Yoav Brill

Yoav Brill

דפי אלטבב תציג בעבודתה "רגישות לחום" ביטוי למגע: חזק ,חלש, מרפרף, זמני, קבוע, מגע של אהבה, מגע של משיכה, של גבר עם גבר, אישה עם אישה, גבר עם אישה או גבר עם שתיים…

רננה רז תחתום את סדרת מופעי המחול ב"תמונות בתערוכה" בה היא תבצע קטעים נבחרים מתוך עבודות שיצרה לאורך השנים בגלריות שונות במוזיאון.

רננה רז. קראו לנו ללכת. 2002. צילום אייל לנדסמן

מופעי המחול במסגרת התערוכה "עד אשר נמצא מקום":

23/12/14 – רועי אסף: GIRLS

30/12/14 – עודד גרף ויוסי ברג:4 גברים, אליס, באך והצבי

6/1/15 – שלומית פונדמינסקי: Mantra& La Divina

13/1/15 – ניב שינפלד ואורן לאור: דירת שני חדרים

20/1/15 – אבי קייזר וסרג'יו אנטוניו: מקום שלך

27/1/15 – עידן שרעבי: Makom

3/2/15 – נעה צוק: ארץ הדום דום; הלל קוגן : אוהבים ערבים

10/2/15 – יסמין גודר: Like A Lion Lie

17/2/15 – דפי אלטבב: רגישות לחום

24/2/15 – רננה רז: תמונות בתערוכה

 

המופעים ייערכו בתערוכה "עד אשר נמצא מקום" בימי שלישי בשעה 21:00

המחיר כולל ביקור במוזיאון משעה 20:00.

מחיר הכניסה למופע: 65 ₪ מחיר הנחה למנוי, סטודנט או חייל: 50 ₪

 

מוזיאון ישראל בירושלים,

אתר המוזיאון: http://www.imjnet.org.il/