תגיות

,

 

זרקור אל הקריקטורה הפוליטית, מקומה וחשיבותה בחברה הדמוקרטית המודרנית ובחזית חופש הביטוי ברמה הלאומית והבינלאומית כאחד:

במסגרת התערוכה יוצגו עיתונים יומיים ושבועיים שפורסמו בישראל מאז פיזור הכנסת בדצמבר ועד לבחירות עצמן.

בעקבות הטבח בשארלי הבדו יוצגו במרכז התערוכה 100 קריקטורות שיצרו קריקטוריסטים מרחבי העולם בתגובה לרצח.

שמוליק כץ מצייר אומנות

במלאת 5 שנים למותו, יוצגו לראשונה שתי סדרות שיצר כץ:

"שמואל מצייר את…" – כץ מוסיף ומצייר את עצמו, קיבוצניק ישראלי עם כובע טמבל, לציוריהם של אמנים בינלאומיים דגולים.

"פריז" – סדרת קולאז'ים שכץ יצר מיצירות אומנות ציבורית, פסלים של אוגוסט רודן ומבנים בעלי חשיבות היסטורית בהם כנסיית נוטר דאם ועוד…

יניב שמעוני – קווים לדמויותיו

ביקור בחדר העבודה של יוצר הדמויות המבקרות במאות אלפי בתים בישראל – דוד אריה, בני משפחת בוליגרוב, עמליה וידידיה הדמיוניים, דורותי וחבריה מארץ עוץ, המורה דרורה ועוד.

17/3/15 – 13/6/15

ביום הבחירות המוזיאון יהיה פתוח משעה 10:00 בבוקר ועד 20:00 ברציפות. במהלך היום תופעל קלפי דיגיטלית שתבוסס על פורטרטים בקריקטורה של פוליטיקאים, שתהיה פתוחה לכל הגילאים. תוצאות המדגם המוזיאלי יתפרסמו מדי שעה בדף הפייסבוק של המוזיאון. יתקיימו סיורים והדרכות לאורך כל היום.

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון יפתח את עונת האביב עם 3 תערוכות חדשות אשר יוצגו בין 17/3/15 ועד ל 13/6/15 :

** קווים אדומים – שעטת הבחירות ושעתה של הקריקטורה**

אוצר: אסף גמזו

** שמוליק כץ מצייר אומנות**

אוצרים: נעמי כץ ואסף גמזו

** יניב שמעוני – קווים לדמויותיו**

אוצרת: מיכל פז קלפ בשיתוף עם הוצאת כנרת

התערוכה קווים אדומים – שעטת הבחירות ושעתה של הקריקטורה, מעמידה במרכזה את הקריקטורה הפוליטית ובוחנת באמצעות אירועי השעה במישור הלאומי והבינלאומי את חשיבותה של הקריקטורה הפוליטית בחברה הדמוקרטית המודרנית, ככלי רב עוצמה של חופש הביטוי.

אם בעבר השתמשה הקריקטורה הפוליטית במעט מילים וקווים כדי להעביר מסר חד, נשכני ומדויק של אירועי השעה, הרי שבמרוצת השנים הפכה הקריקטורה לדימוי אחד מבין רבבות אליו נחשף אדם מדי יום. ממסר פשוט, חתרני ומידי, הפכה הקריקטורה לתמונה הדורשת התעכבות ופיענוח, בזמן שהתרבות כולה נעה הלאה בקצב מסחרר.

אולם אירועי החודשים האחרונים, פיזור הכנסת בישראל ומערכת הבחירות והטבח במערכת העיתון שארלי הבדו בצרפת, החזירו את הקריקטורה הפוליטית למקומה הטבעי – מרכז הבמה.

במסגרת התערוכה ייהפכו חלק מקירות המוזיאון למעין לוחות מודעות גדולי ממדים עליהם יוצגו עיתונים יומיים ושבועיים שפורסמו בישראל מאז פיזור הכנסת בדצמבר ועד לבחירות עצמן. חלק מהקריקטורות יוצגו באופן מוגדל וכן יוצגו רשימת אירועים חשובים שאירעו בפרק זמן זה כדוגמת חשיפת פרשות שחיתות וציטטות של פילוסופים שונים על חירות דמוקרטיה והומור. כמו כן, יוצגו בתערוכה כמאה קריקטורות פוליטיות בינלאומיות שנוצרו בתגובה לטבח במערכת שארלי הבדו בצרפת, וזאת על מנת לבחון את מקומה של הקריקטורה הפוליטית בהקשר רחב יותר – בחזית חופש הביטוי.

לצד לתערוכה זו – בחלל החלוצים, במלאת חמש למותו של מאייר, הצייר והקריקטוריסט הישראלי, שמוליק כץ, אשר עבודות האיור שלו הינן נכסי צאן וברזל של התרבות הישראלית כגון "דירה להשכיר", יפתח מוזיאון הקריקטורה והקומיקס את התערוכה "שמוליק כץ מצייר אומנות". בתערוכה יוצגו, לראשונה, שתי סדרות אותן יצר כץ בשנות ה 50 וה 60 המעידות על התפתחותו של שמוליק כץ כאמן בעל תפיסת עולם רחבה:

הסדרה "שמואל מצייר את" הינה סדרה מוקדמת יחסית, משנת 1956. בסדרה זו "שותל" כץ את עצמו – קיבוצניק ישראלי עם כובע טמבל, בציוריהם של אמנים דגולים בהם פיקאסו, מונדריאן, מירו ואחרים. היצירות בסדרה אינן סאטירה או פרודיה על האמנים, אלא הכרה בהשפעה שלהם ובחשיבותם, יחד עם הקריצה ההומוריסטית האופיינית לכץ.

כמה שנים לאחר מכן נוסע כץ לשהות ממושכת בפאריז, ממנה הוא חוזר עם הסדרה השנייה המוצגת בתערוכה – סדרת הקולאז'ים משנת 1962. בסדרה זו כץ לוקח מהעולם מסביבו, מיצירות אומנות ציבורית, מפסלים של אוגוסט רודן ומבנים בעלי חשיבות היסטורית כמו כנסיית נוטר-דאם, גוזר, מדביק ויוצר עולם חדש, הנוצר כולו מנקודת מבטו. בעולם החדש אותו יוצר כץ בסדרה זו, נדמה שהכול אפשרי – פסלים משחקים, חלקי בניינים מעופפים ושכונות שלמות שטות בנהר הסיין.

**שמואל כץ, מוכר לציבור הרחב בזכות עבודות הקריקטורה והאיור שלו, המתפרשות על פני עשרות שנות קריירה, בהן פרסם מאות ואלפי ציורים בצורות שונות – מאלבומי קריקטורות, דרך עיצוב כרזות ובימות תיאטרון ועד לאיור נכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית כגון "דירה להשכיר".

בחלל הכניסה למוזיאון תוצג התערוכה "יניב שמעוני – קווים לדמויותיו" המזמנת הצצה ייחודית לחדר עבודתו של שמעוני תוך שהיא מלווה את היוצר בשלבי העבודה על עיצוב דמויות שונות, משלב הסקיצות ובניית הקונספט ועד הפקות תלת ממדיות בעולם האמתי . שמעוני עוסק בעשרים השנים האחרונות בעיצוב זיכרונות ילדות של דור שלם. תחת ידיו נולדות דמויות המבקרות במאות אלפי בתים בישראל – דוד אריה, בני משפחת בוליגרוב, עמליה וידידיה הדמיוניים, דורותי וחבריה מארץ עוץ, המורה דרורה ועוד.

אירוע חגיגי לפתיחת התערוכות יתקיים

ביום שלישי, 31 במרץ בשעה     18:00 .

באירוע זה יתקיים טקס הענקת פרס עיפרון הזהב לקריקטוריסט הוותיק, יהושע (ג'קי) ג'קסון, במעמד ראש עיריית חולון, מר מוטי ששון

 

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

רחוב חיים ויצמן 61, חולון.

מחיר כניסה ליחיד: 15 ₪

סטודנטים, חיילים ואזרחים ותיקים: 10 ש"ח
ילדים עד גיל 5: חינם

www.cartoon.org.il

טלפון 03-6521849,

המוזיאון פתוח:

ימים ב' ,ד' ,ו' : 10:00 – 13:00

ימים ג', ה': 17:00 – 20:00

שבת: 10:00 – 15:00