תגיות

,

זוכה הפרס הגדול בפסטיבל קארלובי וארי – Grand Prix Crystal Globe

זוכה פרס חביב הקהל פסטיבל סרטים בערבה.

יוסף ברדנשווילי המלחין הישראלי זכה בפרס המוזיקה המקורית לסרט בפסטיבל מונפילייה.

סרט עטור פרסים, זכיות נוספות בפסטיבלים: פנורמה באתונה, סאו פאולו, סן סבסטיאן, אוסלו, קוטובוס, ספליט ועוד.

בין 9 המועמדים הסופיים לאוסקר לסרט הזר

 

"סרט מדהים ביופיו ומלא בצניעות"

Variety

 

אי התירס

סרטו של ג'ורג' אובאשווילי

Corn Island – Simindis kundzuli

אי התירס

סרט נוגע ללב עם צילום מרהיב של נופים קסומים וטעונים במשמעויות פוליטיות. נהר האנגורי מהווה את הגבול בין גיאורגיה לרפובליקה של אבחזיה. המתח בין שתי המדינות קיים מאז המלחמה שנערכה בשנים 1992-1993. בכל אביב נוצר אי זעיר מהסחף בנהר המגיע מהרי הקווקז למישורים של צפון מערב גיאורגיה ואבחזיה. זו פיסת קרקע קטנה שלא שייכת לאף מדינה. איים כאלה הם גן עדן לטבע ולחיות הבר, ולפעמים גם לאדם. הסיפור שלנו מתחיל כשחקלאי אבחזי זקן מגיע לאחד האיים ובונה עליו בקתה עם נכדתו הצעירה. מסביב לבקתה הם שותלים גידולי תירס. לצד צמיחת התירס פורחים גם הנעורים של הנכדה והיא הופכת מנערה לאישה. השלווה הפסטורלית באי יכולה להטעות, בסופו של דבר הסב והנכדה לא יכולים לברוח מהעימות הבלתי נמנע עם מעגל החיים של איתני הטבע.

 

צוות:

בימוי: ג'ורג' אובאשווילי          George Ovashvili

תסריט: רולף יאן מילבו, ג'ורג' אובאשווילי, נוגזר שטאידזה Roelof Jan Mineboo, Ovashvili, Nugzar Shataidze

צילום: אלמר רגלי       Elemer Ragalyi

מוזיקה: יוסף ברדנשווילי (חתונה מאוחרת, הכל מתחיל בים, התגנבות יחידים)
Yosef (Iosif) Bardanashvili

 

שחקנים:

סבא – איליאס סלמן               Ilyas Salman

נכדה – מרים בוטורישווילי Mariam Buturishvili

 

גיאורגיה / גרמניה / צרפת / צ'כיה/ קזחסטן / הונגריה 2014

שפות: אבחזית, גיאורגית ורוסית.

תרגום: עברית, אנגלית.

101 דקות

 

החל מ- 15 בינואר 2015 בבתי הקולנוע "אורלנדו סינמה" בבית ציוני אמריקה תל אביב, "אורלנדו סינמה" מוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב,
"אורלנדו סינמה" בית שמואל בירושלים, וברחבי הארץ.

הבמאי – ג'ורג' (גיורגי) אובאשווילי

יליד שנת 1963. לאחר שסיים את לימודיו באקדמיה הגיאורגית לקולנוע ותיאטרון, המשיך ללמוד קולנוע בניו יורק ואף התמחה באולפנים בהוליווד. כשחזר לגיאורגיה ביים מחזות ילדים ופרסומות. בשנת 2005 זכה להכרה רבה בזכות סרט קצר שעשה וזכה בפרסים רבים ברחבי העולם. בשנת 2009 יצא עם הסרט Gampa Napiri שהצליח מאוד בפסטיבלי ברחבי העולם. מאז עבד על הסרט "אי התירס" כבמאי וכמפיק, כולל חיפושים אחרי שחקנים מקומיים לא מקצועיים מתאימים כדי לשמור על האותנטיות של הסרט.

 

מלחין – יוסף ברדנשווילי

נולד בשנת 1948 במחוז אג'רה בגיאורגיה. אביו היה צייר ואימו עסקה בניהול מוזיאונים. הוא למד מוזיקה בקונסרבטוריון הממלכתי של טביליסי. בו שימש כמורה במשך כעשרים שנה במקביל לעבודת הלחנה פוריה ליצירות תיאטרון ומחול עד שנת 1995 אז החליט לעלות לישראל. בישראל מצא עבודה בחנות ירקות ברחוב שינקין בתל אביב שם החל להכיר דמויות מעולם התרבות המקומי. זמן קצר אחרי עלייתו הגיע לארץ במאי גיאורגי נחשב שהזמין אותו לכתוב את המוזיקה למחזה "פעורי פה" של חנוך לוין אותו ביים. מאז ברדנשווילי החל להלחין מוזיקה ליצירות ישראליות וגם ללמד הלחנה לסרטים ולהצגות במוסדות נחשבים כמו קאמרה אובסקורה ואוניברסיטת תל אביב. בין השאר הלחין את המוזיקה לסרטיו של דובר קוסאשווילי "חתונה מאוחרת", "מתנה משמים", "התגנבות יחידים" ועבד יחד עם עוד במאים נוספים כמו איתן גרין, דינה צבי ריקליס, יונתן סגל ועוד. זו לא הפעם הראשונה שבה המלחין הישראלי משתף פעולה עם הבמאי הגיאורגי אובאשווילי, ברדנשווילי הלחין את המוזיקה גם לסרטו הקודם Gampa Napiri.

 

רקע היסטורי

הסרט מתייחס למתיחות הרבה באיזור נהר האנגורי המפריד בין גיאורגיה לחבל הארץ אבחזיה. עד שנת 2008 היתה אבחזיה מחוז בגיאורגיה. בעקבות המלחמה בדרום אוסטיה בתמיכת המעצמה הרוסית אבחזיה התנתקה מגיא ורגיה, ומנהיגי הכריזו על עצמאות. במדינה החדשה מכירות בעולם רק שלוש מדינות נוספות מלבד רוסיה.

עם זאת, בפועל קיימת הפרדה ברורה בין אבחזיה לגיאורגיה. עוד לפני 2008 למעשה מפירוק ברית המועצות החל מאבק מזוין של בדלנים אבחזים נגד גיאורגיה. המאבק כלל חטיפות של בכירים בממשל הגיאורגי, השתלטות על צירי דרכים ומסילות רכבת ואף גירוש תושבים ממוצא גיאורגי משטח אבחזיה. באיזור שוררת מתיחות רבה, ומאבק הבדלנים הרוסים באוקריינה עוד המשיך ללבות אותה.

ראיון עם הבמאי ג'ורג' אובאשווילי

שאלה: מה הקשר האישי שלך לאבחזיה?
תשובה: יש לי זכרונות רבים מאבחזיה. הייתי נוהג לבלות כל קיץ בחוף של הים השחור בצד האבחזי. זה היה אושר טהור עבורי, עד שיום אחד באוגוסט 1992 צעיר אבחזי אחד עם אקדח בידו קם ואמר: "עליכם לעזוב את אדמתנו, אתם גיאורגים, המלחמה החלה". 250,000 איש ממוצא גיאורגי שחיו באבחזיה נאלצו לעזוב את אדמתם ואת בתיהם. גיאורגים רבים נותרו מאחור, בגלל השכנה הגדולה שלנו.

 

ש: מדוע צילמת ב-35 מ"מ?

ת: ככה למדתי לעשות קולנוע. כיום זו נראית בעיה, אך הצילום במצלמת 35 מ"מ נתן לי יותר בטחון בעבודה שלי.

 

ש: אנשי צוות משלוש עשרה מדינות היום מעורבים בהפקת הסרט. איך זה לעבוד עם צוות כזה מגוון?

ת: היו שלושה עשר דגלים שונים שהונפו מעל המחנה שלנו בזמן הצילומים. שלוש עשרה שפות דוברו על הסט. התוצאה היא בשפה האוניברסאלית – קולנוע. לדעתי המגוון בקרב אנשי הצוות תרם לחיזוק התימה האוניברסאלית של הסרט.

 

ש: איך מצאת את האי?

ת: חיפשתי אחרי אי מתאים בגיאורגיה במשך שנתיים ולא מצאתי. החלטנו שעלינו ליצור בעצמנו את האי ובנינו אותו באמצע אגם מלאכותי גדול.