תגיות

, , ,

 

ההצגה "הציורים של צופיה", של תיאטרון זיקית, מספרת את סיפור ההישרדות האמיתי של הנערה צופיה בזמן השואה, כשהוחבאה ונדדה בין שמונה משפחות.

כדי להעביר את הזמן במחבוא, איירה צופיה איורים שהתגלו על ידי ביתה אפרת הדני, בובנאית ויוצרת, רק לאחר מותה.

בעקבות הגלוי יצרה אפרת את ההצגה, בה ציוריה של אמה הם השחקנים, דרכם היא מספרת את סיפורה.

 

הציורים של צופיה לנגר אף יוצגו בתערוכה ביד-ושם שתעסוק בתגובות יצירתיות של ילדים לחיים תחת אימת הנאצים

35 הציורים של צופיה צילום אייל לנדסמן (1600x1067)

35 הציורים של צופיה צילום אייל לנדסמן (1600×1067)

16.4 – יום השואה – העלאת ההצגה בתיאטרון זיקית שבתפן

סיפור ההצגה "הציורים של צופיה" הוא סיפור של הישרדות, של גבורה ושל תושייה של נערה בת 16 שנאלצה לנדוד בין שמונה משפחות שונות בהולנד בזמן מלחמת העולם, רק בשביל לשרוד.
הסיפור שמאחורי הסיפור מופלא לא פחות. בני המשפחה שצופיה הקימה בישראל ידעו אמנם שאימם ציירת, אך לא ידעו על האיורים שהיא שמרה עשרות שנים, עד שמצאו אותם לאחר מותה.

 צילום אייל לנדסמן


צילום אייל לנדסמן

כדי להעביר את הזמן בזמן המחבוא, השתמשה צופיה בכישרון הטבעי שלה ואיירה איורים. היא איירה דמויות אמיתיות, של אנשים שסבבו אותה וכמו כל ילדה אחרת, גם של דמויות מהאגדות. כשמתבוננים על האיורים קשה להאמין שנערה כל כך צעירה איירה אותם.

צופיה עסקה באמנות ובציור גם בארץ אך מעולם לא חשפה בפני בני משפחתה את האיורים שאיירה שם, בזמן המלחמה כשנלחמה על חייה. לאחר מותה מצאה המשפחה 15 איורים שהיא שמרה.

בתה של צופיה, אפרת הדני, היא בובנאית ויוצרת. היא חברה בתיאטרון זיקית – תיאטרון גלילי שיושב בתפן ומציג תיאטרון חזותי. בעקבות הגילוי של איורי אמה, היא יצרה הצגה שנקראת הציורים של צופיה המבוססת על סיפורה של אמה. ההצגה מספרת, את סיפורה של אימה דרך האיורים שציירה, סיפור של כישרון שלא פסק לבוא לידי ביטוי גם תחת אימת המוות ושל יצר החיים. ההצגה זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר בפסטיבל הצגות הילדים בחיפה.

אמה של צופיה היא קלרה אשר פינקהוף שהייתה סופרת ילדים מפורסמת מאוד בהולנד של לפני המלחמה. היא כתבה בעיתון היהודי סיפורים בהמשכים והתירו לה לכתוב בו עד סוף 1942. כשנתפסה (היא לא יצאה למסתור עם צופיה) הגיעה לברגן בלזן. הודות לעובדה שבת אחרת שלה הייתה כבר בארץ ישראל, היא שותפה בעסקת חילופי השבויים שלא רבים יודעים עליה, בין אסירי ברגן בלזן לטמפלרים שהיו בארץ. העסקה התרחשה כשברקע אירופה בערה (1944).
סיפורן של קלרה-צופיה-אפרת הוא סיפור של שלוש נשים אמניות, שלוש מספרות סיפורים.
"הציורים של צופיה", יום השואה, יום חמישי, 16 באפריל, בשעה 20:30
תיאטרון זיקית, תפן, הגליל המערבי.
מחיר לכרטיס: 60 ₪. להזמנות: 04-9872111

מודעות פרסומת