תגיות

, ,

ורטיגו GLOBAL.  צילומים מעיין חותם 38 (Custom)

לאחר ששבה ממסע הופעות באירופה

אני כבר ראיתי את המופע טרם יציאתה של הלהקה לסבב הופעות בחו"ל וכתבתי על כך באתר שלי

בין היתר רשמתי:

"אם הייתי צריך לסכם את המופע של להקת המחול ורטיגו במופע המאחד שלושה יוצרים – כוריאוגרפים על במה אחת הייתי רושם: הלהקה הזו יש לה היכולת להפתיע ולחדש כל פעם מחדש ולקחת את הצופה אל הלא נודע ולרגש אותו. אני תמיד מחזיק פנקס קטן בו אני רושם הערות שלא ניתנות לפיענוח (בגלל הכתיבה בחושך ומבט לבמה…) אבל דבר אחד ברור לי: רשמתי לי על קטע המחול STABLE המחול הטוב ביותר של הלהקה. נכון, אני לא יודע אם זה עומד מול המופע "רשימו" שהרשים אותי וגרם לי להתאהב בלהקה הזו שנותנת כל מה שאפשר בגבולות ייצור אנוש על במת מחול."

כעת ההזדמנות שלכם:


להקת המחול ורטיגו חוזרת לתל אביב עם המופע החדש:

ורטיגו GLOBAL

מופע של 3 יוצרים בינלאומיים המחברים בין אמנות, חברה וסביבה –

אנה הלפרין (ארה"ב), שרון פרידמן (ספרד), נעה ורטהיים (ישראל) – חוזרת לבמה בסולו מיוחד

ורטיגו GLOBAL.  צילומים מעיין חותם 108 (Custom)

תל אביב – יום א', 19.4.2015, 21:00, מרכז סוזן דלל

תל אביב – יום ב', 20.4.2015, 21:00, מרכז סוזן דלל

קיבוץ יגור – יום ב', 4.5.2015, 20:30, יד למגינים יגור

כרמיאל – יום ג', 5.5.2015, 20:30, היכל התרבות כרמיאל

תל אביב – יום ד', 6.5.2015, 21:00, מרכז סוזן דלל

תל אביב – יום ה', 7.5.2015, 21:00, מרכז סוזן דלל

להקת המחול ורטיגו אשר שבה בימים אלה ממסע הופעות באירופה אשר בשיאו היתה מופע הפתיחה של פסטיבל מחול חדש בגרמניה, חוזרת לתל אביב עם המופע החדש "ורטיגו GLOBAL". זו יצירה הנרקמת מתוך מפגש עם יוצרים בינלאומיים אשר בחרו במחול כדרך חיים, במופע המתכתב עם העבר והעתיד משלוש נקודות מבט:
אנה הלפרין (95), מחלוצות המחול הפוסט מודרני בעולם, חוברת אל ורטיגו בהפקה עכשווית של המופע אשר חולל מהפך בשנות ה-60 ורלבנטי מתמיד גם היום Parades & Changes 2015;
שרון פרידמן
(34), יוצר מוערך והמנהל האמנותי של להקת המחול שהקים במדריד, אשר החל דרכו בורטיגו ועתה חוזר אל הלהקה כדי לחלוק את התפיסה האמנותית שגיבש ביצירה מקורית משותפת Stable;

o Global 2 (53) ורטיגו GLOBAL.  צילומים מעיין חותם (Custom)

o Global 2 (53) ורטיגו GLOBAL. צילומים מעיין חותם (Custom)

o Global 2 (53) ורטיגו GLOBAL.  צילומים מעיין חותם (Custom)

o Global 2 (53) ורטיגו GLOBAL. צילומים מעיין חותם (Custom)

ורטיגו GLOBAL. 49 צילומים מעיין חותם (Custom)

צילומים מעיין חותם 41

צילומים מעיין חותם 41

נעה ורטהיים (50), המנהלת האמנותית והכוריאוגרפית של להקת המחול ורטיגו, מתוך התבוננות מעמיקה בתהליכי היצירה המשותפת, לראשונה מזה שנים, חוזרת למרכז הבמה בקטע סולו פרי יצירתה.

נעה ורטהיים משתפת: "זו שנה מאד מיוחדת עבורי. אני חוגגת השנה את יום הולדתי ה-50 והמתנה הכי טובה שיכולתי לבקש היא העבודה המיוחדת הזו. פגשתי שני יוצרים ייחודיים בינלאומיים: אנה הלפרין האגדית ומעוררת ההשראה ושרון פרידמן אשר התחיל את צעדיו אצלנו בלהקה לפני למעלה מעשור. אני מרגישה כי מעגלים נסגרים ונפתחים בחיי, ואת התחושה הזו אני רוצה לחלוק עם הקהל הרחב על הבמה."

ורטיגו GLOBAL

מנהלת אמנותית וכוריאוגרפית:    נעה ורטהיים

רקדנים ושותפים ליצירה:             אייל ויזנר, מיכה עמוס, ניצן משה, תומר נבות,
מריה סלבק, רון כהן, איתי פרי, אלכס שמורק, מיה רשף

עיצוב תאורה:                                 דני פישוף – מג'נטה

Parades & Changes 2015

מדריכה ויועצת אמנותית: אנה הלפרין; מוזיקה מקורית: מורטון סבוטניק; תלבושות: רוזי כנען

Stable

כוריאוגרף: שרון פרידמן;  מוזיקה: עידן שמעוני (דנסקי);   תלבושות: MIZO – ענבל בן זקן

נעה

כוריאוגרפית: נעה ורטהיים; ע. כוריאוגרפית: רינה ורטהיים-קורן; מוזיקה: רן באגנו; תלבושות: MIZO – ענבל בן זקן

לפרטים ורכישת הכרטיסים:   www.vertigo.org.il

 

אודות היוצרים, היצירה והלהקה

 

 

אנה הלפרין (ארה"ב)

מחלוצות המחול הפוסט מודרני בעולם. הכוריאוגרפית שגרמה לשחורים ולבנים לרקוד יחד ברחובות לוס אנג'לס בתקופה שהתאפיינה בבידול, פרצה את גבולות המוסכמות המקובלות בחברה, ופיתחה את תורת המחול – תהליך אמנות החיים. מורת דרך דגולה לאמנים רבים כמו טרישה בראון, מרדית מונק ומרס קנינגהם, אשר למדו ממנה על הקשר בין גוף האדם, תנועה, רגשות ואימפרוביזציה מתוך החוויה האישית.

 

Parades and Changes 2015

גרסה עכשווית ליצירה פורצת דרך משנות ה-60, המגלה כיצד כל משימה יומיומית, כמו להתלבש ולהתפשט, כאשר היא מתבצעת מתוך מודעות, היא למעשה מחול. היצירה משנה את פניה כל הזמן. היא אמנם מבוססת על קווים מנחים ברורים, אשר מגדירים את הפעילויות למשך זמן בחלל, אך אינה מקובעת. ניתן להשמיט או לשנות הגדרות ואף להוסיף חדשות בהתאמה לתנאי הסביבה. קטע המופע הנוכחי הוא תוצר של תהליך עבודה מרוכז המשקף שיתוף פעולה יצירתי בין אנה הלפרין, מיגל פרסקוני, נעה ורטהיים ורקדני להקת המחול ורטיגו.

 

שרון פרידמן (ספרד)

המנהל האמנותי והכוריאוגרף של להקת המחול שהקים במדריד, Compañía Sharon Fridman, אשר זוכה להצלחה בינלאומית רבה, עשה את צעדיו הראשונים בעולם המחול כרקדן בלהקת המחול ורטיגו. עבודתו מתבססת על קונטקט אימפרוביזציה והתנועה הטבעית כחומר גלם ליצירת הקומפוזיציה, תנועה המשמרת את האותנטיות בדרכה אל הווירטואוזיות.

 

STABLE

אנרגיית החיים מתפרצת בדהירה קבוצתית סוחפת, כולם יחד בתמיכה וכל אחד ואחת פרט אינדיבידואלי שונה במקצת. יש פוטנציאל אדיר להתפתחות במסגרת העדר אך נדרשת אחריות אישית, היכולת לשמור על היציבות בתוך התנועה. האם ניתן למצוא את החופש האישי בתוך סבך הקשרים והמנהגים החברתיים? הכוריאוגרף שרון פרידמן מתווה את הכיוון על פי הדואט שיצר ?Hasta dónde (עד לאן?) ומתמסר לתהליך הדדי עם נעה ורטהיים ורקדני להקת המחול ורטיגו. היצירה, בסופו של דבר, מתהווה מתוך תהליך של בחינת גבולות והתמודדות עם שינוי משמעותי בממד האישי. האישי הוא הציבורי.

"השינוי טמון בכל אחד מאיתנו, השאלה היא עד כמה נעז לבצע את השינוי" (שרון פרידמן)

נעה ורטהיים (ישראל)

המנהלת האמנותית והכוריאוגרפית של להקת המחול ורטיגו. יצירתה האמנותית המקורית ושפת המחול הייחודית שפיתחה מתאפיינות במודעות חברתית וסביבתית, אשר באה לידי ביטוי בהרחבת פעילות הלהקה עם הקמת בית הספר למחול של ורטיגו בירושלים, פרויקט כוח האיזון המשלב רקדנים נכים במחול, וורטיגו- כפר האמנות האקולוגי בקיבוץ נתיב הל"ה המהווה מרכז תרבות ללימוד הקשר בין תנועה לאדמה ולחברה במסגרת חיים בת-קיימא.

נעה

מתוך השקט מתעוררת השראה ליצור תנועה ולחלוק אותה באופן האישי ביותר עם הקהל, בלי מתווכים. הכוריאוגרפית נעה ורטהיים בוחרת הפעם לשתף את הקהל ברצף התנועות המתהווה מתוך מקור הנביעה, בשלב שלפני שיתוף הרקדנים, רגעים קטנים של אינטימיות ואנושיות

"לקראת יום הולדתי ה-50, המתנה הכי טובה שיכולתי לבקש היא העבודה המיוחדת הזו. מעגלים נסגרים ונפתחים בחיי, ואת התחושה הזו אני רוצה לחלוק עם הקהל על הבמה" (נעה ורטהיים)

להקת המחול ורטיגו

להקת המחול ורטיגו יוצרת אמנות עכשווית בעלת נגיעה חברתית וקהילתית חזקה הבאה לקרב בין אנשים ולגעת בהם באמצעות שפת הגוף הרבה מעבר לגבולות המחול. תנועה המבקשת לעורר השראה אמנותית וסביבתית ולהגביר את המעורבות החברתית מתוך אחריות לעתיד כדור הארץ. מאז הקמתה בשנת 1992, על-ידי נעה ורטהיים ועדי שעל, התבסס מעמדה כלהקת מחול מודרני מוכרת ומוערכת בארץ ובעולם ופעילותה התרחבה לתחומים נוספים הרותמים את דרך המחול ליצירת תקשורת בלתי אמצעית ולהובלת שינוי משמעותי בחיים ובחברה.