תגיות

, , ,

"מעבדת פיס לתרבות ורטיגו – מטה יהודה" בערב חד פעמי
ביום הזיכרון לשואה ולגבורה

"נוגע במה שאיננו"

בהשתתפות המשוררת רבקה מרים

יום הזיכרון לשואה ולגבורה, 16/4/2015, בשעה 20:30, בורטיגו – כפר אמנות אקולוגי, קיבוץ נתיב הל"ה

נוגע במה שאיננו. צילום באדיבות ראלי מרגלית

נוגע במה שאיננו. צילום באדיבות ראלי מרגלית

"מעבדת פיס לתרבות ורטיגו – מטה יהודה" מקיימת ערב חד פעמי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. בערב זה תוצג היצירה "נוגע במה שאיננו" – יצירתם של ראלי מרגלית וברוך ברנר, לשיריה של המשוררת רבקה מרים.

המופע בנוי משני מחזורי שירים אשר נוגעים במקום החשוף בו ה"דור השני" רואה ושומע את הנעדר. היצירה נעה בין ה"יש" וה"אין", בין הכיליון לתחייה. היא עוסקת בחידת הקיום ובתחושות שהיא מעוררת. שירתה של רבקה מרים מאופיינת בשפת דימויים השואבת השראתה מהמקורות היהודיים, התנ"ך, המדרשים ותורת הסוד, ונוגעת בהוד הרוח של היהדות באפיון ארץ ישראלי.
המשוררת רבקה מרים נחשבת על ידי רבים לאחד הקולות החזקים, המקוריים והמסעירים ביותר בשירה העברית כיום. שיריה הם מעשה מרכבה של תוהו בין זמנים, דמויות, מקומות ועולמות. לעתים קרובות נוגעים השירים במישרין במודע ובמוכר לנו, אך נגיעתם לעולם אינה נעשית באופן מודע ומוכר.

רבקה מרים נולדה ב-1952 בירושלים, בת לסופר ניצול השואה הסופר לייב רוכמן, אשר כתב על חווית המסתור והחיים בשואה ואחריה. שמותיה הפרטיים, רבקה מרים, שלימים הפכו לשמה הספרותי, הם על שם אמו של אביה, רבקה, ואחותו הצעירה, מרים, שנספו יחד בטרבלינקה. רבקה מרים החלה את דרכה כיוצרת כבר בגיל 14 כשפרסמה את ספר השירים הראשון שלה ואף הציגה כתלמידת תיכון תערוכה מציוריה במוזיאון תל אביב. מאז, במשך 4 עשורים, פרסמה מעל 20 ספרי שירה, פרוזה ואף שלושה ספרי ילדים. לאורך שנות עבודתה זכתה בפרסים ישראליים רבים לשירה ביניהם פעמיים פרס ראש הממשלה.

על המופע היא מספרת: "לא לקחתי חלק בתהליך העבודה על 'נוגע במה שאיננו', ולמופע הגעתי כאחת מן הקהל. ציפיתי לחוש קרבה בצד הסתייגות, כחוויה שאת חווה כשהאינטימיות שלך חבוקה בידיים זרות. יצאתי מהמופע נפעמת ונרגשת. היו רגעים שבהם הייתי על סף בכי, ורגעים שבהם התרוננתי בכל תא מתאי הגוף. ראלי מרגלית וברוך ברנר לקחו את השירים שלי למקום אחר, חדש, מדויק וחזק. הרגשתי שהיצירה קיבלה חיות משל עצמה, והיא מתקיימת מעבר לי ומעבר להם."

 

משתתפים:

שירה והקראה:          ברוך ברנר

צ'לו:               ראלי מרגלית

קונטרבס:       אהוד גרליך |   כלי הקשה: יוני שרון |           חליל וקלרינט: יעקב מירון

 

המופע הופק בסיוע בית אבי חי ובתמיכת מענק לעידוד היצירה של אקו"ם.

לינק וידיאו המופע "נוגע במה שאיננו": https://youtu.be/MnL478EN-pI

המופע מתקיים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום חמישי 16/4 בשעה 20:30

בורטיגו – כפר אמנות אקולוגי בקיבוץ נתיב הל"ה, עמק האלה

מחיר הכרטיס: 50 ₪. ממומלץ להזמין מראש 02-9900235

מודעות פרסומת