תגיות

, , , ,

4 ערבים של מוסיקה ישראלית במוזיאון ישראל, ירושלים:

במסגרת תערוכת "1965 היום" החוזרת בזמן אל שנת ההקמה של מוזיאון ישראל, יתקיימו בתערוכה עצמה הופעות מוסיקה של אמנים הממלאים מקום מרכזי בפס הקול של המוסיקה הישראלית ביובל האחרון. חוה אלברשטיין, שאלבומה הראשון יצא בשנת 1965 עם הקמת מוזיאון ישראל, מיכה שטרית, ארקדי דוכין, כנסיית השכל ושלומי שבן – כל אחד מהם החל בעשור אחר, אך כולם עדיין ממשיכים ליצור ולעצב את פס הקול של ישראל.

12-16 במאי 2015

מוזיאון ישראל החוגג 50 שנה להיווסדו, מקיים ארבעה מופעים של יוצרי מוסיקה מובילים במסגרת התערוכה "1965 היום", אשר נפתחה השבוע. חוה אלברשטיין, מיכה שיטרית וארקדי דוכין, כנסיית השכל ושלומי שבן יופיעו בחלל התערוכה עצמה בין המוצגים הייחודיים המייצגים את התרבות הישראלית בשנת 1965.

תערוכת "1965 היום", חוזרת לשנת ההקמה של מוזיאון ישראל, ומציגה את התרבות החומרית והחזותית שאפיינו את ישראל של שנה זו – החל מפריטים יומיומיים אותם ניתן היה למצוא בכל בית, דרך האמנות שנוצרה אז בארץ ובעולם, וכלה ביומני קולנוע ובסרטונים ביתיים המספרים את סיפורה של שנה "רגילה" לכאורה שדברים רבים קרו בה. התערוכה "1965 היום" מאפשרת לנו להתבונן בשנה זו מבעד לעיניים של אלה שחיים ב-2015 וכבר יודעים את מה שצפוי לקרות לאלה שחיו אז, לפני 50 שנה. זהו מסע בין התרפקות נוסטלגית לבין בחינה ביקורתית של העבר ושל היכולת שלנו להעריך כראוי את ההווה.

ב-12.5.15 יתקיים המופע "שלומי שבן והפסנתר". שבן, אשר אלבום הבכורה שלו יצא בשנת 2000, הוא אחד המוזיקאים המקוריים, המאתגרים והמצליחים שהצמיחה המוסיקה הישראלית בעשור הנוכחי ומתבלט בכישרון הופעה הנדיר, בחוש הומור וביכולת להפנט את הקהל באמצעות כריזמה יוצאת דופן.

שלומי שבן. קרדיט צילום ליאור רוטשטיין

שלומי שבן. קרדיט צילום ליאור רוטשטיין

בערב שלמחרת ב-13.5 יתקיים מופע אינטימי של מיכה שטרית המארח ארקדי דוכין. שטרית ודוכין הם מהאמנים המשפיעים ביותר בתרבות המוסיקה בארץ מאז שנות ה-80. במופע יבוצעו שירים שהפכו לאבני דרך במוסיקה הישראלית, החל משירים של להקת "החברים של נטאשה" ועד לאלבומי הסולו שהוציא מיכה שטרית.

ארקדי דוכין

מיכה שטרית. קרדיט צילום אליה מלניקוב

צילום אליה מלניקוב

ב-14.5 תופיע כנסיית השכל במופע אקוסטי ייחודי ומרגש – "מתפשטת". הלהקה שצמחה בישראל בשנות ה-90 מתאפיינת בשילוב ייחודי של רוקנ'רול, עם צלילים אותנטיים-מזרחיים כשכל האלבומים והמופעים שלהם עד כה נוצרו בהשראת הסאונד העשיר הזה. במופע יבוצעו כל השירים בעיבודים מחדש, במטרה לחשוף אותם בגרסה האינטימית, עירומה ונקייה – הכי קרובה לצורה שבה נכתבו השירים מלכתחילה.

כנסיית השכל

במופע הסיום שיתקיים ב-16.5.15 תופיע חוה אלברשטיין שאלבומה הראשון יצא לאור בשנת 1965 – השנה בה הוקם המוזיאון. במופע "מה את רואה" יוצרת אלברשטיין מארג בין חדש לישן, ומציגה 50 שנה של עשייה מוסיקלית מהשירים הישנים והאהובים ועד השירים החדשים הממשיכים לעצב את הזהות הישראלית של ימינו. התערוכה "1965 היום" היא המקום הטבעי מכל למופע זה.

 

מודעות פרסומת