תגיות

ארנהיים סיפרה כי בתהליך בניית הפסטיבל מטרתם היתה לשלב בין מוסיקה מעניינת למוסיקה מאתגרת וכן שתכנית השנה משקפת עשייה מוסיקלית בישראל לצד חגיגות שמתקיימות השנה בעולם כולו: 100 שנים למותו של סקריאבין, 150 שנים להולדתם של המלחין יאן סיבליוס והסופר ויקטור הוגו ששמו הונצח במידה רבה בזכות המחזמר "עלובי החיים" שחוגג השנה 35 שנים רצופות על במות העולם.

Concerto de' Cavalieri 8 -alta ris

Concerto de' Cavalieri 8 -alta ris

בישראל, המחזמר "קזבלן" הוא ללא ספק חלק מנכסי צאן ברזל של תרבותינו והשנה, לציון 50 שנים לעלייתו לראשונה על הבמה, יקדיש הפסטיבל מחווה למלחין דובי זלצר שחיבר את המוסיקה למחזמר המצליח. בפרזנטציה, הציג משה זורמן את הערב שיהיה בהנחייתו ותיאר אותו כפעם הראשונה בה תעלה רטרוספקטיבה למכלול עשייתו הגוונת של דובי זלצר: "גדולתו של זלצר הינה שהוא אינו מזדקן" אמר זורמן, "הוא בן 82 וכל כמה שנים יוצא עם עשייה חדשה, צעירה ודינמית המעידה על מקצועיות רבה ועל יכולת השתנות וספיגה. הוא מאתגר את עצמו בדברים חדשים". במופע יהיה ייצוג לכל הז'אנרים בהם יצר זלצר: החל מימיו כעולה חדש בהם ליווה באקורדיון את הלהקות הצבאיות ובמהרה החל לחבר שירי הורה משל עצמו "רק עולה חדש וכבר כותב הורה יותר טוב מהוותיקים, ואף ממציא צורות הורה חדשות כמו "הורה היאחזות" אמר זורמן. כמו כן יוצגו שירי התאטרון היידי שחיבר, מוסיקה קאמרית וסימפונית (שכוללת את יצירתו "קינה ליצחק" שחיבר עבור התזמורת הפילהרמונית הישראלית), פופ אירופאי אופנתי, שירים בסגנון הלידר ועוד (מחווה לדובי זלצר 9.5 בשעה 21:00).

עפרה יצחקי, הפסנתרנית והמנהלת המוסיקלית של הקונצרט "סוף סוף אני מתחיל לחיות" (9.5 בשעה 11:30) על דרכו של מוצרט לווינה, תיארה את הקונצרט המיוחד שיכלול בין השאר את חלופת המכתבים שבין מוצרט לאביו שיוצגו על ידי שחקני התיאטרון, דורי אנגל ויהויכין פרידלנדר. יצחקי הוזמנה לבנות קונצרט זה עבור פסטיבל בגרמניה וכך נחשפה לראשונה לחלופת מכתבים מרתקת שמגוללת מערכת יחסים מורכבת בין וולפגנג הצעיר לאביו, לאופולד. יצחקי תרגמה את המכתבים מגרמנית לעברית – אלפי דפים שמגלים את מאבק הדורות בין לאופולד שמייצג את הערכים המסורתיים והישנים ודורש ממוצרט הצעיר למצוא עבודה קבועה, להיות אחראי, לא לבזבז את כספו ולדאוג לעתידו (של האב), לבין וולפגנג שרוצה לפרוץ ולהתוות לעצמו דרך עצמאית. בטקסטים ניתן לראות שהאב לא חוסך באמירות מאשימות ומסרסות כמו האשמה בוטה במותה של האם, ועוד. לקונצרט זה יחברו רביעיית כלי נשיפה לביצוע חמישיית הפסנתר ק. 462

הפסטיבל ייפתח השנה ברסיטל של אנטוני ברישבסקי, זוכה תחרות רובינשטיין לשנת 2014 בתכנית ובה מיצירות סקריאבין, מסיאן וסטרווינסקי. למחרת תתקיים שיחה על סקריאבין, מוסיקה ותיאוסופיה. בערב פתיחת הפסטיבל יתקיים קונצרט מרתק, שיתוף פעולה ראשון בין רביעיית מולטי פיאנו לצמד הנקשנים תומר יריב ודן מושייב, ובו יבוצעו גרסאות מקוריות ולא מוכרות ליצירות מאת פולנק, מוסורגסקי ושצ'דרין בעיבוד לפסנתרים ולכלי נשיפה (ביום השני לפסטיבל 5.5) יתקיים קונצרט בארוק לילדים בהשתתפות ההרכב קונצ'רטו דה קבליירי מאיטליה ואנסמבל פניקס מישראל. בערב יקיים ההרכב האיטלקי קונצרט עם הזמרת קלייר מגנאג'י, ובו פנינים מהבארוק. ה-6.5 יוקדש כולו לויקטור הוגו ויכלול סרט, הרצאה, וקונצרט שיכלול קטעים מתוך "עלובי החיים" עם שחקני התיאטרון הקאמרי. ב-7.5 יתקיים סימפוזיון חגיגי לרגל 150 שנים להולדתו של יאן סיבליוס בנושא המושג "מלחין לאומי" בהשתתפות מומחים בתחום. למחרת יתקיים רסיטל עם שירים של סיבליוס בביצוע מוסיקאים מפינלנד.

אנטוני ברישבסקי- קרדיט יחצ

אנטוני ברישבסקי- קרדיט יחצ

השנה יעלה הפסטיבל מופע פאדו עשיר מפורטוגל עם הזמר רודריגו קושטה פליקס ולהקתו עם זמרת אורחת: סנדרה קוריירה (7.5, 21:00, 8.5 21:30). עוד יעלה קונצרט עם הפרויקט הקאמרי הישראלי וסרט על הפסנתרנית אדית קראוס "שמחת המוסיקה" בנוכחות יוצרי הסרט שיגיעו במיוחד לישראל לרגל ההקרנה.

פאדו מפורטוגל- קרדיט יחצ

פאדו מפורטוגל- קרדיט יחצ

עוד על הפסטיבל: www.blumentalfestival.com

 

מחירי הסרטים: 40 ₪ (30 ₪ לידידי המרכז למוסיקה ע"ש פליציה בלומנטל)

מחירי ההרצאות: 40-50 ₪ (30 ₪ לידידי המרכז למוסיקה ע"ש פליציה בלומנטל)

מחירי הקונצרטים: 70-150 ₪ (50-105 ₪ לידידי המרכז למוסיקה ע"ש פליציה בלומנטל

 

להזמנת כרטיסים אונליין ולפרטים נוספים: www.kupatbravo.co.il,

לרכישת כרטיסים בטלפון: 03-5410167, *3221

או במוזיאון תל אביב לאמנות: 03-6077020