תגיות

, ,

 

על פי ספרה המצליח של ג'קלין ווילסון "נערות בלחץ"

הצגה שמתבוננת באומץ אל נושא דימוי הגוף אצל נערות ונערים בעידן הנוכחי

שבת 2.5.15, 10:30, בתיאטרון המדיטק בחולון

צילום:בני גם זו לטובה

צילום:בני גם זו לטובה

תיאטרון המדיטק, ששם במרכז עונת ההצגות הנוכחית ילדות גיבורות ומתייחס לראשונה בתחום תיאטרון הילדים לנושא המגדר, יעלה בשבת, 2.5.15 את הבכורה להצגה "מושלמת" על פי ספרה של ג'קלין וילסון, "נערות בלחץ", שנכתב ב-1998 ועוסק בנושא הכואב והבוער של דימוי גוף בקרב נערות באמצעות סיפורה של אלי – נערה מתבגרת.

בהעלאת ההפקה על במת תיאטרון לנוער – מבקש תיאטרון המדיטק להאיר את אחת הבעיות הרווחות של המאה ה-21 : דימוי הגוף והרצון להיראות "מושלמ/ת" המוכתב על ידי מודלים לא ריאליים אשר מציפים את עולמם של ילדים ומתבגרים ומובילים לתוצאה ההרסנית והנפוצה של הפרעות אכילה.

את ההצגה ביימה יעל טילמן שגם עיבדה למחזה ביחד עם נועה לזר-קינן. משתתפים: ערן בן-צבי, ענבר דנון, נועה הר-ציון, רוני עינב, נעמה פרייס ואודי פרסי. ההצגה מיועדת לגילאי 12 ומעלה.

אלי היא נערה כשרונית ומלאת חיים. יש לה חברות קרובות, משפחה חמה וחוש הומור מפותח. כשחברתה הטובה מתקבלת לתחרות יופי והיא נשארת בחוץ, יוצאת אלי למסע מפרך כדי להיות "מושלמת". כל מה ששימח אותה בעבר הופך למכשול בדרך למראה המושלם, והיא יוצאת למאבק נגד גופה. במציאות של היום, הלחצים החברתיים והעולם שמציג לנוער מודלים בלתי אפשריים לחיקוי – האם יש לאלי סיכוי להינצל מהמערבולת אליה נסחפה?

ההצגה, המבוססת על הספר המצליח "נערות בלחץ" מאת ג'קלין ווילסון, מנסה ברגישות ובעדינות, לשרטט תמונה אנושית ואמינה, על-מנת לאפשר מבט פנימי על תופעה שלעיתים אינה מדוברת.

יעל טילמן, במאית ההצגה: "במציאות של היום, משובצת המסכים והפוטושופ, התדמית והמראה החיצוני הפכו לאלמנט הדומיננטי בהגדרה העצמית. נערים ונערות נאלצים להתמודד עם מודלים בלתי אפשריים אשר אינם ניתנים לחיקוי. קיומם החברתי והאישי תלוי במידה רבה במידת התאמתם למראה הרווח בשלטי חוצות".

ההצגה, כמו גם הספר, נוגעת בנושא המורכב של דימוי גוף בקרב נערות ונערים, והיא עושה זאת ברגישות ובעדינות, תוך מתן דגש לסיפור האנושי וליחסים של הגיבורה עם משפחתה הקרובה וחברותיה הטובות. אלי, גיבורת הסיפור, היא נערה שמחה וברוכת כישרונות, היא מקובלת חברתית ואינה חריגה או יוצאת דופן במימדי גופה. אך גם היא אינה חסינה מול הרצון להיראות "מושלמת".

 

העיצוב, התפאורה והמוסיקה בהצגה מתייחסים להשראה שהיא שואבת מהעולם העכשווי: עולם הקניות, הצריכה, המוצרים הארוזים והממותגים לעילא, חלונות הראווה שמייצגים חלומות בלתי-אפשריים. תפאורה: דנה צרפתי; תלבושות: ליטל רייס; המוסיקה, מאת רועי ירקוני היא פופית-אלקטרונית סוחפת, שתואמת את הקצה המסחרר והדינמי בו אנו חיים כיום.

 

תיאטרון המדיטק בחולון, תיאטרון רפרטוארי לילדים, זוכה 35 פרסי הבמה לילדים ולנוער, פועל למעלה מעשר שנים כחלק ממתחם התרבות "מדיטק חולון". התיאטרון יפיק השנה הצגות שבמרכזן גיבורות המשנות מציאות, המשפיעות על סביבתן ומעוררות השראה. נושא המגדר בחינוך ובאמנות לילדים ילווה כמסגרת את ההצגות ואת הפעילות בעקבותיהן.

הפקות תיאטרון המדיטק בעונה זו, כמו בקודמותיה, מממשות הלכה למעשה את חזון התיאטרון ובבסיסו חשיבה על הילד, עולמו וצרכיו, אמירה חינוכית וערכית מעמיקה וכן מורכבות הפקה, ששמה דגש על שילוב אמנויות ואיכות בלתי מתפשרת.

הצגות העונה שכבר עלו: הנקה ופיט, מופע זוגי.

ההצגה "מושלמת" תוצג גם במסגרת פסטיבל ישראל לילדים, כחלק מכנס "אמנות לילדים – הכנס השנתי" שעורך תיאטרון המדיטק שיתמקד השנה בנושא – אמנות, חינוך ומגדר, ויתקיים בירושלים ב15.6.15.

 

"מושלמת"

2.5.15 10:30

גילאי 12 ומעלה

מחיר כרטיס: 75₪; מנוי לתיאטרון 340 ₪

טל' לרכישת כרטיסים: 03-5021552

תיאטרון המדיטק, שד' גולדה מאיר 6, חולון

http://www.mediatheque.org.il

חפשו "תיאטרון המדיטק" בפייסבוק