תגיות

,

 

 

יצירתו החדשה של

המנהל האמנותי והכוריאוגרף

מוזס פנדלטון

Momix

ALCHEMY

Moses Pendleton's New Creation

במסגרת הסדרה מחול במשכן

27 עד 30 במאי

בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה תל אביב

 

להקת המחול האהובה "מומיקס" חוזרת לישראל עם מופע חדש "אלכימיה" שיצר מנהלה האמנותי מוזס פנדלטון. פנדלטון משלב גם בעבודה זו את הקסם המיוחד של מומיקס, ויוצר תמונות מרהיבות בלתי נשכחות המאתגרות את הדמיון ואת יכולתם של הרקדנים.

על המופע – אלכימיה
אלכימיה לוקחת את הצופים לעולם קסום של חלום – עולם התת מודע.

פנדלטון מחבר בין ארבעה יסודות – מים, אש, אדמה ואוויר – לבין האלמנטים הרוחניים העומדים מאחוריהם. הוא בורא עולם של חלום, ומשלב קסם ומסתורין, חושך ואור, אש ומים, אדמה ואוויר.

 2013-02-08 19.23 111

כבכל מופע של "מומיקס" גם "אלכימיה" מורכב ממראות מרהיבים, ממטמורפוזות מפתיעות, ומחושניות הטבע. כמו אלכימאי מן העת העתיקה, פנדלטון מחבר בין יסודות של מחול, תאורה, אבזרים ודמיון עשיר כדי לרחף אל מעבר למציאות וליצור עולם מלא מסתורין.

 

המופע המרהיב משלב מולטימדיה ומחול המבוצע על ידי רקדנים מיומנים בעלי יכולת גופנית יוצאת דופן.

 

 2013-02-08 18.58.44

קישורית לקליפ מהמופע:

https://www.youtube.com/watch?v=pdVcPPzZXIk

 

על הלהקה – מומיקס

להקת המחול "מומיקס" מוכרת ואהודה ברחבי העולם ובישראל בזכות מופעים מרהיבים המשלבים יופי פיזי ודמיון עשיר, ובשל המיומנות והמקוריות של רקדניה בהדרכתו של מוזס פנדלטון. יצירות של פנדלטון ושותפתו סינתיה קווין שובצו בסרטי קולנוע רבים, וזכו להצלחה גדולה. הלהקה ייצגה את ארצות הברית באירועים ממלכתיים ובאירועי תרבות רבים, וזכתה בפרסים רבים ובהוקרה בינלאומית. "מומיקס" ממשיכה להפתיע ולרגש את הקהל בחמש יבשות כבר למעלה מ- 30 שנה.

המנהל האמנותי והכוריאוגרף מוזס פנדלטון

אחד היוצרים הבולטים בעולם המחול בארצות הברית. נולד בוורמונט ב-1949. גדל בחווה וניסיונו הבימתי הראשון היה בירידים חקלאיים. סיים תואר ראשון באוניברסיטת דארמות בספרות אנגלית ב-1971, ובאותה שנה הקים עם עוד חברים את "פילובולוס", להקה ששילבה הומור ואקרובטיקה, וזכתה להופיע בברודווי וברחבי העולם. ב-1980 פנדלטון עזב את הלהקה כדי להקים להקה משלו, וייסד את "מומיקס". מאז הלהקה זכתה להצלחה גדולה והופיעה מעל במות חשובות בעולם ובארצות הברית. פנדלטון משלב בין מחול לאקרובטיקה ומקפיד להכניס ליצירותיו אלמנטים מעולם החי והצומח. הוא יצר עבודות גם ללהקות נוספות כגון בלט ג'ופרי ודויטשה אופרה, הופיע בהפקה של הבמאי הרוסי הגדול יורי לובימוב ויצר כוריאוגרפיה להפקה של האופרה "כרמן" בבימוי לינה ורטמולר. הוא יצר מופעים עבור בלט אריזונה, עבור הטלוויזיה האמריקאית, ויחד עם דניאל עזרלו ודיויד פרסונס שהיו לפנים חברים במומיקס יצר כוריאוגרפיה לנבחרת ההתעמלות של רומניה. פנדלטון זכה בשלל פרסים על עבודותיו ובתואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת פילדלפיה.

פנדלטון על יצירתו "אלכימיה"

"תמיד השתמשתי בדימויים מעולם האלכימיה כדי לתאר את תהליך היצירה של "מומיקס". אנחנו נעזרים במגוון אבזרים כדי ליצור דימויים חדשים, כמו שהאלכימאים נהגו לעשות בעת העתיקה כאשר שאפו ליצור זהב יש מאין. יש לנו את האמונה שביצירה החדשה נוכל ליצור זהב, לפחות למראית עין. רעיון המטמורפוזה מרתק אותי, לראות תופעות של טרנספורמציה בטבע או חיבור של תופעות אנושיות לאלמנטים מהטבע. כך נוכחתי שהמופע "אלכימיה" הוא מטאפורה לחלום על היכולת לעבור שינוי, כולל שינוי פנימי. כמו רבים אחרים לפני, ניסיתי ללמוד את רזי האלכימיה, כשמעבדת הניסיונות שלי היא הסטודיו.

 

בעת העתיקה האלכימיה עסקה בעיקר במציאת סוד החיים. כאז כן עתה אנשים פחדו למות או להזדקן ולאבד את כוחם. לאלכימיה של היום קוראים "גוגל" (…) הרפואה מחפשת תרופות מאריכות חיים, והכימיה, שבה כידוע אנחנו עוד משתמשים, צמחה מן האלכימיה של אז.

 

האלכימאי לא עובד לבד. אנו עובדים עם אלמנטים מתוך ארבעת היסודות הקלאסיים (…) זה הקו המנחה שלי, ובו אני משתמש בחופשיות במופע. הכול מתחיל מתחת למים, הרקדנים יוצרים את האש, הם חשים את כוח המשיכה של האדמה ונאבקים בו, הם מתרוממים באוויר ויוצרים חיבור ויזואלי בין ארץ לשמיים.

 

בעבודתי אני מושפע מציור, ממוזיקה, מספרות ואפילו ממדע, וכשאני נמצא בניו יורק אני מנסה לעקוב ככל האפשר אחר ההתרחשויות השונות ולשאוב מהן השראה. כמו כן, אני נהנה להתבונן בטבע ובגנים. יצירות ספרותיות ספציפיות שהשפיעו עליי והותירו בי חותם הן המאמר של ארטו על אלכימיה בתיאטרון,"רוזה אלכימיה" של ייטס והספר של מירצ'ה אליאדה על אלכימיה שמאוד ריגש אותי. יש גם ספר עב כרס עם איורים יפים של מנלי פאלר הול שאני תמיד חוזר אליו, יש בו אפילו מתכונים ליצירת זהב. גם חיבוריו של קארל יונג (…) מעניינים מאוד, אך מכל אלה הספר שהלהיב אותי ביותר היה "המדריך השלם לאלכימיה לאידיוט".

 

סינתיה קווין – במאית שותפה

גדלה בדרום קליפורניה. אחרי שלמדה באוניברסיטת קליפורניה הצטרפה ללהקה "פילובולוס", והתנסתה בכוריאוגרפיה. בשנת 1983 הצטרפה ל"מומיקס" כרקדנית וכעוזרת למוזס פנדלטון. כמו כן, היא שיחקה בכמה סרטי קולנוע, ויצרה עם פנדלטון כוריאוגרפיה למופע הפתיחה של אולימפיאדת החורף בסוצ'י שברוסיה.

 

 

 

משך המופע 80 דקות

 

הופעות במשכן לאמנויות הבמה ע"ש גולדה – האופרה הישראלית תל אביב יפו

27/05/2015 יום רביעי 20:00 28/05/2015 יום חמישי 20:00 29/05/2015 יום שישי 13:00

 

30/05/2015 מוצ"ש 21:00

 

טלפון להזמנות 03-6927777

 

 

ירושלים, תיאטרון ירושלים, 01/06/2015 יום שני 20:30, כרטיסים: "בימות"
http://tickets.bimot.co.il/he-IL/shows/%D7%9E%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%A7%D7%A1%20-%20%D7%90%D7%9C%D7%9B%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%94/info

 

חיפה, אודיטוריום, 02/06/2015 יום שלישי 20:30, כרטיסים: "קופת חיפה" 04-8662244

 

 

מחירים: 299 – 186 ₪

 

הפקה בישראל – רפי בן יעקב

 

מודעות פרסומת