חגיגה ישראלית: חדש לצד מוכָּר 

מנצחים צעירים לצד מנהלו האמנותי של האנסמבל הקולי הישראלי, יובל בן עוזר, יגישו חמש יצירות ישראליות בביצועי בכורה לצד יצירות למקהלה מן הקלאסיקה הישראלית.

יצירות בביצוע בכורה מאת המלחינים יצחק ידיד, אכד יזרעאל, אלה מילך-שריף, דניאל עקיבא, שרה שהם  (וכן יצירות מאת פרטוש, אבני, בן חיים ועוד.)

מנצחים: לילי סולומונוב, גיא פלץ, תם קרני, סלומה רבלו, אבישי שלוםיובל בן עוזר

קרדיט דורון עובד

קרדיט דורון עובד

היצירות המבוצעות:

חלק I – יצירות מקוריות שהוכנו במיוחד לפרויקט "תוצרת הארץ"

 

מלחין שם יצירה מנצח
יצחק ידיד הנשמות הבוכיות תם קרני
דניאל עקיבא כשושנה סלומה רבלו
אכד יזרעאל מטאפיזיקה למנצח ומקהלת נשים אבישי שלום
שרה שהם הילד של ברכה לילי סולומונוב
אלה מילך-שריף ירוקה אדמת שירי גיא פלץ

 

חלק II תוכנית "תוצרת הארץ" – קלאסיקה ישראלית

צבי אבני                                                תהילים

פאול בן חיים                                          אלוהַי צידקי

עדן פרטוש                                            המבדיל

י. בראון                                                 וימלט קיין

ש. לוי תנאי/י. בראון                                מחמד לבבי

עממי/אלדמע                                          צימוקים ושקדים

צור משלו אכלנו

יוני רכטר                                               שלוש בלילה בעיר

הקונצרטים:

המשכן העירוני לאמנויות רעננה, יום שני 15/6, 20:30

מוזיאון תל אביב, יום רביעי 17/6, 20:30

כרטיסים: 85-110 ש"ח.

פרויקט "תוצרת הארץ"

לקידום יצירה ויוצרים ישראליים

האנסמבל הקולי הישראלי, המוביל את שירת המקהלה בארץ, החליט ליזום פרויקט המפגיש מנצחים צעירים עם יצירות ישראליות בביצועי בכורה בקונצרט פומבי במוזיאון תל אביב, מתוך רצון וצורך לעודד ולטפח יצירה ישראלית מקהלתית איכותית וליצור הזדמנות למנצחים צעירים ישראלים לניצוח פומבי ולתהליך עבודה המאפשר פידבק מיידי עם גוף מקהלתי מקצועי ומנצחו.

במסגרת הפרויקט נבחרו חמישה מנצחים צעירים עד גיל 35. כל אחד מהם הכין יצירה ישראלית חדשה שעליה ינצחו בפרויקט מיוחד. המנצחים עבדו בסדנאות בעבודה משותפת עם המנצח יובל בן עוזר ועם זמרי האנסמבל הקולי בשיתוף עבודה עם המלחינים עצמם שנכחו בחזרות. שיאו של התהליך הוא בשני קונצרטים: אחד ברעננה והשני במוזיאון תל אביב באמצע חודש יוני הקרוב.

מהלך הפרויקט:

  • בעקבות פרסום ארצי של קול קורא למנצחים ולמלחינים, היתה היענות רבה, ונתקבלו 15 פניות ממנצחים צעירים ו-22 יצירות לבחינה.
  • בסוף דצמבר 30/12 התקיימו אודיציות למנצחים ומתוכם נבחרו חמש הצעות.
  • במקביל, במהלך חודש ינואר 2015 התכנסה ועדה של מנצח מקהלה ומלחין לצד נציג האנסמבל הקולי לבחינה אנונימית של היצירות שנשלחו.
  • בסיום הסדנה יתקיימו שני קונצרטים חגיגיים אשר יורכבו מחמש היצירות הנ"ל בניצוח המנצחים המשתתפים וכן מעוד יצירות בניצוח יובל בן עוזר מהקלאסיקה הישראלית המוכרת (אבני, פרטוש, בן חיים, רכטר, נעמי שמר, ועוד).

 

מטרות האנסמבל בפרוייקט

  1. יצירת הזדמנויות והתנסויות מקצועיות למנצחים צעירים מעולים לעבוד עם גוף ומנצח מקצועיים, גם בהכנה לביצוע וגם בביצוע בקונצרט חי מול קהל.
  2. חשיפה לקהל של מלחינים ישראלים שיצירותיהם נבחרו וביצוע מקצועי פומבי ומוקלט של היצירות שמעטות הן ההזדמנויות לבצען.
  3. תוספת חשובה של יצירות ישראליות לרפרטואר הקבוע של האנסמבל הקולי.
  4. חשיפה של מוסיקה ישראלית קולית חדשה לקהל הרחב.

 

מנצחים:

 

אבישי שלום

סטודנט לתואר שני בניצוח בקונסרבטוריון של אוניברסיטת סינסינאטי תחת הדרכתו של פרופ׳ מארק גיבסון. ב- 2014 השלים את לימודי התואר הראשון בניצוח תזמורת באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים כתלמידו של פרופ׳ איתן גלוברזון, כמו כן, למד ניצוח מקהלה עם פרופ׳ סטנלי ספרבר וקומפוזיציה עם פרופ׳ מיכאל וולפה ופרופ׳ מנחם ויזנברג. בין השנים 2012-2014 שימש כאסיסטנט מנצח וזמר בס במקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים בניצוחו של סטנלי ספרבר וכאסיסטנט וזמר בס באנסמבל הקולי הישראלי בניצוחו של יובל בן עוזר, בהזדמנות זו ניצח על  אופרת הילדים של אהרון חרל״פ: שלמה המלך והדבורה, בביצוע זה לקחו חלק נגנים מאנסמבל סולני תל אביב, זמרי האנסמבל הקולי הישראלי ושחקנים אורחים. אבישי השתתף ב״פרויקט תדרים״ של אנסמבל מיתר, פרויקט ייחודי באופיו אשר נותן הזדמנות למוזיקאים צעירים בולטים לבצע יצירות עכשוויות בשיתןף עם מלחינים צעירים. במסגרת פרויקט זה ניצח על אנסמבל מיתר בקונצרטים ובכיתות אמן עם המנצחים: פביאן פניסלו, פייר אנדרה וולאד, מתיאס פינצ׳ר וגיא פדר.

בקיץ 2015 השתתף אבישי בכיתת אמן באוניברסיטת קורנל, איתקה, ניו יורק עם לארי רקלף ובפורטוגל עם קולין מטרס. בפברואר 2016 ינצח אבישי על ״האדון ברוסקינו״ מאת רוסיניבמסגרת הסטודיו אופרה של אוניברסיטת סינסינאטי.

אבישי שלום הוא זוכה מלגת התרבות אמריקה- ישראל בין השנים 2014- 2015 בתחום ניצוח תזמורת.

 

גַּיְא פֵּלְץ

מנצח וזמר בָּרִיטוֹן, נולד בשנת 1992. בוגר התיכון לאומנויות ע"ש תלמה ילין, ושירת בצה"ל כמוסיקאי מצטיין. למד שירה וניצוח תזמורת באקדמיה למוסיקה בירושלים בכיתתם של הגב' מרינה לויט, עידו אריאל ורונן בורשבסקי.

בעבר שר במקהלת מורן, וכיום מנצח באנסמבל זמרי מורן. כזמר בריטון, שר עם תזמורות והרכבים רבים כגון: תזמורת הקאמרטה ירושלים, תזמורת ראשל"צ, התזמורת הקיבוצית, התזמורת הקאמרית הישראלית, תזמורת האקדמיה למוסיקה ירושלים, תזמורת הבארוק ירושלים, תזמורת התיכון ע"ש תלמה ילין, אנסמבל בארוקדה , Taverner consort (UK), CapellaCracoviensis (PL), תזמורת ויימאר (גרמניה), אנסמבל סולני באך, אנסמבל פניקס ועוד. בנוסף, שר ברביעיית 'גלוריאנה', אנסמבל שמבצע מוסיקה מתקופת הרנסנס.

גיא השתתף בסדנאות שונות ובכיתות אמן עם אמנים ידועי שם וביניהם ג'ואן דורנמן (ארה"ב), גראהם ג'ונסון (אנגליה), פיטר הארווי (אנגליה), אן מוניאוס (קנדה), דוד שטרן וריטה דאמס (הולנד). תפקידי האופרה שביצע כוללים את אניאס מ'דידו ואניאס', אוטונה מ'הכתרתה של פופאה', זורגה מ'דולי הפנינים', ואפולו מ'אורפאו' של מונטוורדי עם אנדרו פארוט (אנגליה), והקליט את האופרה עם חברתההקלטות AVIE. קונצרטים ששר בהם שודרו ב-BBC Radio (UK), Poland Radio ובקול המוסיקה.

זוכה מלגת הצטיינות מטעם קרן התרבות אמריקה ישראל (2008-2013), קרן בוכמן היימן, קרן רונן, פרס ע"ש עו"ד ליאון שטרן, פרס ביה"ס תלמה ילין (2010) ופרס דיקאן הפקולטה לאומנויות הביצוע מטעם האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

 

 

לילי סולומונוב

ילידת 1990. התחנכה מגיל צעיר לשירת מקהלה. בוגרת מקהלת העפרוני בניצוחה של מיה שביט, וכיום שרה במקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים בניצוחו של פרופ' סטנלי ספרבר. בעלת תואר ראשון בזמרה (כתת הגב' ענת אפרתי ומר דוד זבה), וכיום מסיימת את לימודיה בתואר הראשון לניצוח מקהלה בכתתם של פרופ' סטנלי ספרבר ומר עודד שומרוני.

לילי עובדת עם מקהלת ילדים בעמק חפר ואנסמבל קולי בראש העין. בנוסף היא משמשת כעוזרת מנצח במקהלת העפרוני. התנסתה בחוויות שונות ומגוונות בארץ ובעולם- שרה עם מיטב המקהלות והתזמורות בארץ (הן כזמרת מקהלה והן כסולנית), ניצחה בכתות אמן שונות (אבנר איתי, פרופ' אנדרה דה קוואדרוס), והשתתפה במסעות קונצרטים ברחבי העולם (יפן, ארה"ב, סין, הונגריה, צרפת ועוד).

בנוסף לעיסוקיה המוזיקליים, משמשת כרכזת ביחידה לקהילה ונוער באקדמיה בירושלים, שם היא אחראית על מגוון מלגות לסטודנטים באקדמיה, מתוך אמונה שהמוסיקה מחייבת אותנו להיות מעורבים בחיי הקהילה וההוראה המוסיקלית בארץ.

 

סלומה רבלו

נולדה וגדלה במומבאי שבהודו, ועלתה לישראל בשנת 2008. היא סיימה בהצטיינות תואר ראשון כפול באקדמיה למוסיקה בירושלים, בניצוח מקהלות ובפסנתר. כעת היא לומדת לתואר שני בניצוח מקהלות בהנחיית פרופ' סטנלי ספרבר. כיום סלומה מתפקדת כמנצחת ומנהלת מוסיקלית של שלוש מקהלות בירושלים – בל קנטו של מקהלת אורטוריו ירושלים, מקהלת המכון ללימודי חוץ של האקדמיה למוסיקה ומקהלת הלל של ההיברו יוניון קולג'.ביולי 2014 הוענקה לה מלגה להשתתפות בסדנת ניצוח המקהלות הקאמריות הנודעת ב- Norfolk, שבאוניברסיטת Yale, ארה"ב.כמו כן, סלומה מלמדת זמרה בביה"ס האנגליקני הבינלאומי בירושלים, ונותנת שיעורי פסנתר פרטיים. עד לאחרונה, הועסקה כזמרת במקהלה הקאמרית של האקדמיה למוסיקה בניצוח סטנלי ספרבר.בטרם עלייתה לארץ, לימדה ב- Mehli Mehta Music Foundation, קרן מיסודו של זובין מהטה, ושם גם ניצחה על מקהלת ילדים.סלומה מחזיקה בתואר ראשון בסוציאולוגיה מאוניברסיטת מומבאי, אותו סיימה בהצטיינות.

תם קרני

המנצחת הישראלית תם קרני חלמה להיות מוזיקאית החל מהחזרה הראשונה שבה השתתפה בגיל 12. היא עוסקת במוזיקת בארוק ובמוזיקה עכשווית, בעיקר קולית, ומתעניינת בקשר שבין מוזיקה לבין תחומים אחרים, במיוחד תיאטרון.
תם למדה ניצוח מקהלה ותזמורת בתל אביב, באמסטרדם ובסטוקהולם, וניצחה על מיטב המקהלות האירופאיות: מקהלת הרדיו של לטביה, אנסמבל הרדיו של דנמרק, ואנסמבל זמרי מקהלת הרדיו השוודית, וכן על תזמורת הבארוק סוויילינק ואנסמבל מיתר.
היא השתלמה אצל גרטה פדרשן, אריק אריקסון וטונו קליוסטה, והשתתפה בתחרויות ניצוח בלטוויה ובהונגריה.
קרני מובילה את הקולקטיב וויילד בלוסום מאמסטרדם, המבצע מוזיקה חדשה באופן מולטידיסציפלינרי ומפתיע. מנהלת מוסיקלית ומנצחת של אנסמבל הזמרים כרמינה.
תם נתמכה על-ידי מלגות קרן שרת ומלגת אלטון ג'ון.

 

 

 

מלחינים:

אכד יזרעאל

היצירה: מטאפיזיקה
שאלות אודות העולם, הטבע, המציאות והאמת, עומדות במרכזה של החשיבה האנושית מימיי קדם ולא נראה שיפסיקו להעסיק ואף להטריד את המין האנושי באופק הנראה לעין. היצירה מתארת את הפרדוקס הפילוסופי שנוצר בין הרצון שלנו לדעת ובין הספקנות ביכולתנו לדעת וספקנות ביכולות החושיות שלנו באמצעים אקוסטיים וויזואליים ובחיבור בניהם.

אודות המלחין: החל את הכשרתו המוסיקלית בנגינה באבוב בהדרכתם של אורי מירז וגיא פורת. סיים בהצטיינות לימודי מוסיקה רב תחומית בבית הספר למוסיקה של הקריה האקדמית אונו. כיום הינו סטודנט לתואר ראשון בקומפוזיציה בבית הספר למוסיקה ע״ש בוכמן-מהטה בכיתתו של ראובן סרוסי. אכד מרבה לשתף פעולה עם אמנים מתחומים שונים ויצירותיו בוצעו במסגרת תערוכות, תחרויות וסרטים שונים, בין היתר בתחרות ע״ש פאול בן-חיים.

 

אלה מילך שריף
היצירה:
ירוקה אדמת שירי, ירוקה – למקהלה א-קאפלה, מחמוד דרוויש מתוך ציור קיר (תרגום: מחמד חמזה א'נאים), אבות ישורון מתוך אדון מנוחה ("שאו בשקט"; "כל הנהרות")

אודות המלחינה: ילידת חיפה, היא אחת מיוצרות המוסיקה הישראליות המבוצעות ביותר כיום בארץ וברחבי העולם. היא החלה לכתוב מוסיקה בגיל 12. "בוגרת" להקה צבאית וכזמרת הופיעה בזמנו ברסיטלים ובקונצרטים עם פסנתר והרכבים תזמורתיים שונים בארץ ובאירופה. נסיונה בשירה הביא אותה להתמחות מיוחדת בכתיבה לקול האנושי. בוגרת האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין באוניברסיטת תל-אביב במגמת הקומפוזיציה.

אלה כתבה יצירות תזמורתיות, ווקאליות, קאמריות וסולניות שמבוצעות על-ידי רוב התזמורות וגופי הביצוע המובילים בישראל כולל הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מהטה וכן על-ידי תזמורות וגופי ביצוע באירופה ובארה”ב. בין יצירותיה הרבות "שחורה אני ונאוה" לזמרים ואנסמבל כלי שבוצעה פעמים רבות בארץ ובאירופה ולאחרונה ע"י הקאמרטה הישראלית, “הרהורים על אהבה" שהיתה יצירת החובה בתחרות רובינשטיין לפסנתר 2014, “ואולי השמים ריקים" לקריין זמרת ותזמורת המבוסס על יומנו של אביה ועוד.

שלוש האופרות שכתבה, “צחוק של עכברוש" ו“לעוף מכאן" (ליברטו: נאוה סמל, התיאטרון הקאמרי בשיתוף התזמורת הקאמרית הישראלית והסינפונייטה ב"ש) ו"שתיקתו של ברוך" (הוזמנה ובוצעה בבית האופרה של בראונשוויג, גרמניה) זכו להצלחת הקהל והביקורת. “שתיקתו של ברוך" הוצגה במסגרת חג המוסיקה הישראלית 2014 ובימים אלה מוצגת בהפקה חדשה בגרמניה.

בימים אלה כותבת אלה שריף מוסיקה לסרטו של אבי נשר "חטאים" המבוסס על סיפור חייה ומשפחתה. אלה שריף היא זוכת פרס ראש הממשלה למלחינים לשנת 2005 וזוכת פרס רוזנבלום של עירית תל-אביב לשנת 2005 .

 

דניאל עקיבא

היצירה: כשושנה – שני שירים למקהלה בלדינו, הראשון נכתב על ידי המשורר וחוקר מורשת יהדות ספרד ד"ר אבנר פרץ ונקרא: "הורד הגווע" אשר נכתב בהשראת השיר השני שהינו שיר אהבה לירית עממי :"כשושנה" – שניהם עוסקים במותה ללא עת של עלמה צעירה המשולה לשושנה שניצתה לא נפתחה. שני שירים אילו הינם חלק ממחזור בן 6 שירים בלדינו.

אודות המלחין: מלחין, נגן גיטרה ולאוטה. כתב מגוון יצירות : לכלי סולו, להרכבים קאמריים שונים, לתזמורת, למקהלה. יצירותיו בוצעו והוקלטו ברחבי העולם ובארץ. זכה בפרס הקונפדרציה השוויצרית (1988) להלחנה ולנגינה, בשני פרסי אקו"ם(1990,2002) ובפרס אמזון בארה"ב (2006). כאמן מבצע השתתף בפסטיבלים וקונצרטים בארה"ב, רוסיה, אירופה ו14 ארצות באמריקה הלטינית. הקליט 14 תקליטורים שונים בארץ ובחו"ל, כסולן בהרכבים קאמריים שונים ועם תזמורות.

מייסד ומנהל אמנותי של "פניני גיטרה", שהינו פסטיבל בינלאומי ותחרות לגיטרה בנתניה מזה כ- 10 שנים. מיסד ומנהל מגמה למוסיקה בבית ספר לאמנויות מיסודו של ויצו (כיום נקרא "רעות"), מגמה ייחודית למצוינות במוסיקה.

 

יצחק ידיד
יצירה: הנשמות הבוכיות – קינה לקורבנות המלחמה בסוריה

יצירה בפרק יחיד ל 6 קולות א-קפלה. היא נכתבה לאחר התקפות בנשק כימי שאירעו באוגוסט 2013 בדמשק, כאשר יותר מ 1,300 אזרחים חפים מפשע, בניהם ילדים רבים, נטבחו למוות. עבודה זו מביעה צער אינסופי על מותם של חפים מפשע. ביטוי אותנטי של מוסיקה חדשה המשלבת מגוון רחב של סגנונות עכשוויים ועתיקים. היצירה יוצרת נקודת המפגש בין פיוטים וגישות הלחנה של מוסיקה קלאסית מערבית עכשווית.

אודות המלחין: מלחין ופסנתרן, זכה לשבחים כאחד המלחינים המובילים בעולם בזרם המכונה "הזרם השלישי". בין הפרסים הרבים שזכה בהם ידיד בישראל ובעולם אפשר לציין במיוחד את פרס לנדאו לאמנות לשנת 2009 ופרס ראש הממשלה למלחינים לשנת 2006. כמו כן זכה בפרס בפסטיבל העוד הבינלאומי על יצירתו "שלישייה לעוד-קונטרבס-פסנתר" ובפרס הראשון בתחרות הנבל הבינלאומית ה-17 על יצירתו עד אין סוף, לנבל סולו. ב-2009 זכה ידיד במענק אמן על שם ג'ודית רייט. ב-2008 כיהן כמלחין הבית של האקדמיה המערב-אוסטרלית לאמנויות הבמה. עוד זכה במענקים מטעם מועצת האמנות של קווינסלנד, מחלקת התרבות והאמנות של מערב אוסטרליה והמועצה האוסטרלית לאמנות.

ידיד משלב ניבים עכשוויים לצד סגנונות עתיקים, ומשלבת אלו לצד אלו אלתור, יסודות מן המוזיקה הערבית, ובהם שיטת הסולמת הערבית, המאקאמאת, ורעיונות שמקורם במוזיקה מערבית מן העת הנוכחית.

ידיד הופיע באולמות מרכזיים כגון קרנגי הול בניו יורק ויצירותיו בוצעו על ידי הרכבים רבים במסגרות מגוונות ברחבי העולם כולו, מאוסטרליה ואפריקה ועד לצפון אמריקה. יצירותיו מופיעות על גבי 11 תקליטורים, שראו אור בחברות תקליטים מרכזיות. התקליטור האחרון שהוציא היה מועמד לתואר "אלבום הג'אז האוסטרלי המקורי ביותר לשנת 2013" מטעם פרס הג'אז בל האוסטרלי. למן שנת 2007 ידיד מלמד מוסיקה באוסטרליה, וכיום הוא מכהן כמרצה בקונסרבטוריון שבאוניברסיטת גריפית' בבריזביין, קווינסלנד.

 

שרה שהם

יצירה: הילד של ברכה
הילד של ברכה הוא ילד חריג. אין לו שֵם. יש לו אם הנושאת את השם "ברָכה", שאותו אנו

נוהגים לבטא במלעיל, אבל בְּשיר זה, באה לידי ביטוי משמעותו המִלרעית בַּתֶּדר הגבוה "ברכָה",

המאפיין את האם כבעלת יכולת לקבל את הילד כמות שהוא, לאמור: "אינך מושלם ואתה ראוי

להיות נאהב".

ואהבה גדולה מזו אין.

אודות המלחינה: בוגרת האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין באוניברסיטת ת"א בפסנתר אצל ורדה נשרי ואמה גורוכוב, ובקומפוזיציה אצל פרופ' יצחק סדאי. זכתה בפרס לוין קיפניס להלחנה אמנותית, במענקי יצירה מטעם המועצה הציבורית לתרבות ואמנות, קרן ת"א לתרבות ואמנות ומפעלות- דיסקונט, בפרס המועצה הציבורית לתרבות ואמנות בשיתוף חטיבת המוסיקה של "קול – ישראל" בפרס מועצת מפעל – הפיס לתרבות ואומנות, בפרסי שר המדע והתרבות.

בשנת 1998 זכתה בפרס ממשלת צ'כיה בתחרות הבינלאומית למלחינים על יצירתה המולחנת בעברית,ערבית ואנגלית "ולא ילמדו עוד מלחמה "(ישעיהו ב': ד'). בשנת 1999 זכתה בפרס בתחרות הבינלאומית למלחינים "פלורילז'" צרפת, על יצירתה "זהירות ! עשבים שוטים" (סט. אכזופרי). בשנת 2000 זכתה בפרס התחרות הבינלאומית למלחינים "סְפּוּר" בלגיה, על יצירתה המולחנת בעברית, ערבית ולטינית "דברו אמת!" (זכריה, ישעיה, תהילים). יצירה זו מבוצעת – עד כה בארצות שונות באירופה – בועידות למען הפחתת אלימות בין יֵשויות עוינות. באותה שנה הקדישה שהם את עיקר זמנה להנחית מורים ישראלים ופלשתינאים למוסיקה ודרמה במיזם שיתוף פעולה חינוכי מטעם (Middle East Children Association ) M. E. C. A. .

שרה שהם היא כלת פרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים לשנת 2002. בשנת 2004 זכתה בפרס המקהלה הפילהרמונית על יצירתה "תפילה" (פנחס שדה). בשנת 2005 זכתה בפרס התחרות הבינלאומית IBLA על יצירתה "ילדה מזלג וילדה כף" (נורית זרחי). בשנת 2013 זכתה בפרס אקו"ם ע"ש פאול בן-חיים על מפעל חיים. בשנת 2014 זכתה שנית בפרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים. המלחינה מקדישה את עיקר כתיבתה למקהלות מובילות בארץ ובעולם.