תגיות

,

תערוכה חדשה בגלריית המשכן בית מאירוב במסגרת העונה הישראלית לעיצוב בחולון:

מיטב אמני האורגיאמי בישראל מציגים תמונת מצב עכשווית של העשייה הישראלית בתחום:

דמויות מורכבות של חיות, תכשיטים, צורות גיאומטריות, גופי תאורה, בדיקת אפשרויות הקיפול הגיאומטרי במתכת, עץ, עור ובטון..

המשתתפים: הרמן מריאנו, אילן גריבי, סעדיה שטרנברג, סשה נוירנברג, מיטל קוממי , אלעד גושן, גיא לואל, איתי בוקע, איתי הכהן, ינון טולדנו, יהודה פלד, גילה אורן, אייל נרדי, מאשה רווה

אוצר התערוכה: ד"ר סעדיה שטרנברג

21/6/15- 22/8/15

 

"קיפול בריבוע: אוריגאמי ישראלי" הינה תערוכה ראשונה מסוגה, המנסה לתת תמונת מצב עכשווית רחבה ככל האפשר על היקף העשייה האומנותית של יוצרי האורגיאמי בישראל. היוצרים המשתתפים בתערוכה יציגו מגוון רחב של המעידות על כך שאמנות האוריגמי היא מעבר לריבוע נייר.

המשתתפים בתערוכה: הרמן מריאנו, אילן גריבי, סעדיה שטרנברג, סשה נוירנברג, מיטל קוממי , אלעד גושן, גיא לואל, איתי בוקע, איתי הכהן, ינון טולדנו, יהודה פלד, גילה אורן, אייל נרדי, מאשה רווה.

התערוכה תוצג בגלריית המשכן בית מאירוב בחולון, בין התאריכים 21/6 – 22/8 2015

אוצר התערוכה הינו ד"ר סעדיה שטרנרברג.

למרות שנראה כי אין עוד תחום אמנות המגביל את העוסק בו כמו אוריגמי – ריבוע נייר, חומר רך, פשוט, יום יומי, ללא גזירות או הדבקות, תוספות או הלחמות- הרי שבתערוכה יוצגו מגוון של עבודות המעידות על כי השמים הם הגבול בתחום זה. בין העבודות פסלים אקספרסיביים, דמויות מורכבות ומושכות עיין של חיות, צורות גאומטריות, תכשיטים וגופי תאורה מעוצבים מקיפולים וכן דגמים הבודקים את אפשרויות הקיפול הגאומטרי לא רק בנייר אלא גם במתכת, עץ, עור, ואף בטון.

היוצרים המציגים בתערוכה הם ממובילי היצירה באוריגאמי בישראל. בהם: הרמן מריאנו, אדריכל בדימוס העוסק בקיפול נייר מעל 50 שנה ובעל מוניטין בינלאומי בקיפולי דגמי חיות. מריאנו בוחר בקפידה את הנייר הנכון מתוך האוסף הרחב שלו, ומכין אותו לקיפול, אם ע"י צביעה או ציפוי, בהתאם לצרכי הדגם ואופי החיה. כעת הוא לומד את אופי החיה והתנהגותה בטבע, וכיצד היוצר המקורי קיפל אותה. לבסוף הוא מתעמק בהוראות של שלבי הקיפול, ומבצע התאמות בהתאם להבנותיו. התוצאה נראית כמו חיה שנשימתה באפה, עם הרעננות של חיי הטבע. אילן גריבי,  לשעבר סא"ל במילואים שעשה הסבה לתחום האוריגמי, הוא כוכב עולה בתחום העיצוב המציג בתערוכות יוקרתיות ברחבי העולם. גריבי הינו מומחה בקיפולים מחזוריים הבודק את האפשרויות לאפליקציות של אוריגמי בעיצוב–של תכשיטים מכסף, פליז ועץ, ושל גופי תאורה אילן הוא גם היו"ר וממייסדיו של "אואזיס", אירגון אמני האוריגמי בישראל. אוצר התערוכה, ד"ר סעדיה שטרנברג עוסק באוריגאמי מאד ילדותו בירושלים של שנות ה- 70. היום חוקר שטרנברג את האפשרויות האקספרסיביות התמונות בקיפולי נייר, בעיקר דרך פיסול של פנים באוריגמי. ד"ר שטרנברג היה האוצר של התערוכה הבינלאומית הגדולה הראשונה שהתקיימה בישראל באוריגמי, במוזאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה, ב 2007.

****

אוריגמי היא אמנות קיפולי נייר. מקור השם "אוריגמי" בצירוף המילים ביפנית -"אוֹרוּ", לקפל; ו- "קַאמִי", פיסת נייר. לאמנות זו משמעות עמוקה בתרבות היפנית והיא משמשת בטקסים שונים בדת השינטו, הנפוצה ביפן. לאחר פתיחת גבולותיה של יפן למערב בסוף המאה ה-19 התפשטה אמנות האוריגאמי לעולם כולו והפכה לחלק מתרבות הפנאי. עם חדירתו של האוריגאמי למערב חלה עלייה חדה במספר העוסקים בו. כתוצאה מכך עברו שיטות הקיפול שינויים רבים, השתכללו והתפתחו באופן משמעותי.

פתיחת התערוכה: יום ראשון 21/6/15 בשעה  19:30
גלריית המשכן "בית מאירוב"
רח' הרצפלד 31, חולון. טל: 03-6516851
שעות פתיחה: ג', ד', ה' 17:00-20:00; ו' ושבת 10:00-13:00
הכניסה לגלריות העירוניות בחולון ללא תשלום

מודעות פרסומת