תגיות

,

 

התזמורת הסימפונית ראשון לציון תנגן בקונצרט התשיעי שלה בעונה

את הסימפוניה התשיעית של מאהלר,
הסימפוניה האחרונה שהלחין במלואה טרם מותו.

על הקונצרט ינצח מנהלה המוסיקלי של התזמורת, ג'יימס ג'אד

17.6 רחובות, 18.6 ראשון לציון, 20.6 ראשון לציון, 21.6 תל אביב

קרדיט אילן ספירא

קרדיט אילן ספירא

התזמורת הסימפונית ראשון לציון תנגן את הסימפוניה התשיעית של מאהלר בקונצרט התשיעי שלה בעונה. על הקונצרט ינצח מנהלה המוסיקלי של התזמורת, ג'יימס ג'אד. הקונצרט יתקיים ב-17.6 (רחובות), 18.6, 20.6 (ראשון לציון) וב-21.6 (תל אביב).

הסימפוניה התשיעית היא האחרונה מבין הסימפוניות שכתב מאהלר. הוא היה חולה בעת שהיא נכתבה וחשב עליה כעל יצירת פרידה – פרידה מהחיים ומרעייתו אלמה, ופרידה מהמאה ה-19 שהיא המאה הרומנטית, ומהיציבות החברתית והאמנותית שאפיינו את המאה הזו.
מאהלר הלך לעולמו ב 18.5.1911, יותר משנה לפני ביצוע הבכורה של הסימפוניה. על ביצוע הבכורה בוינה ניצח תלמידו וידידו הטוב, המנצח ברונו ואלטר.

"כמו בכל יצירותיו של מאהלר, גם הסימפוניה התשיעית מחייבת הרכב תזמורתי גדול במיוחד," אומר אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת. "אבל לא זה העיקר. הסימפוניה התשיעית, כמו השמינית שביצענו בחלקה הראשון של העונה, אינה מנוגנת לעתים קרובות. מדובר ביצירה גדולה שנמשכת כשעה וחצי, ללא הפסקה. זאת מוסיקה אחרת, לא מהעולם הזה. מדובר ביצירה מדיטטיבית שכובשת את הלב ואת החושים. גדולי המנצחים ראו בסימפוניה זאת אתגר מיוחד. קלאודיו אבאדו המנוח סיים את הסימפוניה בעמידת דומיה של שתי דקות, בהן איש על הבמה או באולם לא זז. הגדיל לעשות לאונרד ברנשטיין, שהקליט ביצוע איטי ושונה מכולם (של  הפרק האחרון) ואמר שזאת יצירה משתקת ומפחידה – לרגעים הכל מתפורר ונעלם, אך לפתע אנו מגלים שזכינו בכל מה שאפשר.

תכנית הקונצרט:
מאהלר – הסימפוניה התשיעית ברה מז'ור
מנצח:
ג'יימס ג'אד

קרדיט אילן ספירא

קרדיט אילן ספירא

מועדי הקונצרט:

רחובות – בית העם, היכל התרבות
17.6 יום רביעי בשעה 20:30

ראשון לציון – היכל התרבות
18.6 יום חמישי בשעה 20:30
20.6 מוצ"ש בשעה 21:00

תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה
21.6 יום ראשון בשעה 20:00

מחיר כרטיס לקונצרטים:

רחובות 130-180 ש"ח

ראשון לציון:
18.6  130-180 ש"ח

20.6  145-195 ש"ח

תל אביב 80-205 ש"ח

המחירים בהתאם למקום הישיבה. הנחות למנויים, גמלאים וסטודנטים
טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.

 

ג'יימס ג'אד, מנצח
מנהלה המוסיקלי של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, ניהל לאורך הקריירה שלו בין היתר את התזמורת הסימפונית של ניו זילנד, את התזמורת הפילהרמונית ואת האופרה של פלורידה והיה מנצח אורח ראשי של תזמורת לִיל בצרפת. את התזמורת מניו זילנד הוביל ג'אד לפסטיבלים והופעות במדינות שונות בעולם, בין היתר להופעה במשחקים האולימפיים בסידני. ג'יימס ג'אד הוא בוגר "טריניטי קולג' למוסיקה" בלונדון ולחשיפתו הבינלאומית הראשונה זכה כששימש מנצח משנה לצד לורין מאזל בקליבלנד. הוא ניצח על מספר רב של תזמורות פילהרמוניות וסימפוניות בארץ ובעולם, בהן גם הפילהרמונית הישראלית, הפילהרמונית של ברלין, הסימפונית ההונגרית הלאומית, הסימפונית ירושלים ועוד רבות אחרות. ג'אד מוכר היטב כמנצח תזמורות צעירים בארה"ב ובאסיה. הקלטותיו לסימפוניות של מאהלר זכו להערכה רבה והקלטות אחרות שלו ליצירות של מלחינים אחרים זיכו אותו בפרסים.

 

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 ובתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית. על עשייתה יוצאת דופן והצטיינותה בביצועה של היצירה הישראלית המקורית, בהפצתה ובקידומה זכתה התזמורת בפרס אקו"ם לשנת 1991 (תשנ"א). התזמורת הינה הראשונה שביצעה בישראל בקונצרטים פומביים יצירותיהם מאת ריכרד שטראוס ואלכסנדר זמלינסקי. והשתתפה בפסטיבלים בינלאומיים יוקרתיים. החל משנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית, עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010), "אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012, "לה טרוויאטה" (בשנת 2014) ו"טוסקה" ו"כרמינה בוראנה" השנה. החל בעונת הקונצרטים  2014-2015 מונה ג'יימס ג'אד למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת והחליף את דן אטינגר אשר כיהן בתפקיד 7 שנים ומונה כעת למנצח אורח ראשי.

מודעות פרסומת