תגיות

,

 

Parades and Changes 2015

יצירתה של אנה הלפרין

ביום ג', 16/6/2015, בשעה 21:00, מוזיאון ישראל, ירושלים

ביום ד', 17/6/2015, בשעה 21:00, מוזיאון ישראל, ירושלים

במסגרת פסטיבל ישראל

להקת המחול ורטיגו גאה להציג לראשונה בבכורה בפסטיבל ישראל את הגרסה העכשווית והמלאה ליצירתה פורצת הדרך של אנה הלפרין משנות ה-60, Parades & Changes 2015 !

היצירה מגלה כיצד כל משימה יומיומית, כאשר היא מתבצעת מתוך מודעות, היא למעשה מחול.  היצירה, אשר הועלתה לראשונה בשנת 1965 ומציינת בימים אלה 50 שנה, משנה את פניה כל העת. היא אמנם מבוססת על קווים מנחים ברורים, אשר מגדירים את הפעילויות למשך זמן בחלל, אך אינה מקובעת. ניתן להשמיט או לשנות הגדרות ואף להוסיף חדשות בהתאמה לתנאי הסביבה.

"אנחנו רואים את החלל, את המשתתפים, את המצב החברתי ושואלים: מה יתאים לאמנים המבצעים כאן, עכשיו?" (אנה הלפרין, 2015)

Vertigo Global (30). צילום מעיין חותם (Custom)

Vertigo Global (30). צילום מעיין חותם (Custom)

המופע הנוכחי הוא תוצר של תהליך עבודה מרוכז המשקף שיתוף פעולה יצירתי בין אנה הלפרין, נעה ורטהיים ורקדני להקת המחול ורטיגו. המופע מוקדש לזכרו של בעלה של אנה, אדריכל הנוף לורנס הלפרין ז"ל, ממייסדי קיבוץ עין-השופט, שותף בתכנון טיילת ארמון הנציב ושביל הכניסה למוזיאון ישראל, אשר הגה ופיתח את תהליך היצירה השיתופי שהיווה בסיס לפיתוח המופע.

Anna (120)Vertigo Global (30). צילום מעיין חותם (Custom)

Anna (120)Vertigo Global (30). צילום מעיין חותם (Custom)

"היכולת שלנו לבטא את האנושיות שלנו באמצעות שפת המחול והאמנות היא זו שמשתנה בכל פעם מחדש 

דרך  Parades and Changes." (אנה הלפרין, 2015)

 

אנה הלפרין (95, ארה"ב) הינה מחלוצות המחול הפוסט מודרני בעולם. היא הכוריאוגרפית שגרמה לשחורים ולבנים לרקוד יחד ברחובות לוס אנג'לס בתקופה שהתאפיינה בבידול, פרצה את גבולות המוסכמות המקובלות בחברה, ופיתחה את תורת המחולתהליך אמנות החיים. הלפרין הינה מורת דרך דגולה לאמנים רבים כמו טרישה בראון, מרדית מונק ומרס קנינגהם, אשר למדו ממנה על הקשר בין גוף האדם, תנועה, רגשות ואימפרוביזציה מתוך החוויה האישית.

 

מורת דרך ומדריכה אמנותית:       אנה הלפרין

מנהלת אמנותית:                            נעה ורטהיים

רקדני להקת המחול ורטיגו:          אייל ויזנר, מיכה עמוס, תומר נבות, מריה סלבק, שון אולס,

ניצן משה, רון כהן, איתי פרי, יעל ציבולסקי

מוזיקה מקורית:                             מורטון סבוטניק

תאורה:                                            דני פישוף – מג'נטה

תלבושות:                                        רוזי כנען

מתופף:                                            איליה מגנס

 

אודות אנה הלפרין (בת 95, ארה"ב)

 

מחלוצות המחול הפוסט מודרני בעולם. הכוריאוגרפית שגרמה לשחורים ולבנים לרקוד יחד ברחובות לוס אנג'לס בתקופה שהתאפיינה בבידול, פרצה את גבולות המוסכמות המקובלות בחברה, ופיתחה את תורת המחול – תהליך אמנות החיים.  מורת דרך דגולה לאמנים רבים כמו טרישה בראון, מרדית מונק ומרס קנינגהם, אשר למדו ממנה על הקשר בין גוף האדם, תנועה, רגשות ואימפרוביזציה מתוך החוויה האישית. הלפרין הגיעה לישראל במסגרת שיתוף פעולה מיוחד עם להקת המחול ורטיגו, ועם כפר האמנות האקולוגי ורטיגו.  בכפר עבדה הלפרין עם הלהקה ועם נעה ורטהיים על גרסה עכשווית למופע
"Parades and Changes".

 

נעה ורטהיים מספרת על חווית המפגש והעבודה עם אנה הלפרין: "המפגש עם אנה הלפרין היה עבורי חוויה מרגשת ומעצימה.  היא גרמה לי וללהקה להרגיש מחוברים אליה ואל עצמינו למן הרגע הראשון.  משהו בדיוק ובישירות שלה נוגע ישר בלב.  היא בעיניי מאסטרית והעבודה שיצרה בעיני מהווה את הגאוניות שבפשטות, מכיוון שהיא מסתכלת על הדברים הפשוטים והבסיסיים מזווית כזו אשר הופכת אותם לאמנות טהורה.  שלל סיפורים קטנים ואישיים של כל אחד מאיתנו בלהקה הפכו למן תצרף בימתי מרגש בו השלם גדול מסכום חלקיו.  אני נפעמת מהזכות שנפלה בחלקי לעבוד עם האישה המדהימה והצנועה הזו".

 

הלפרין מעלה גרסה של "Parades and Changes" שעברה מאז אינספור גלגולים, בין השאר בגלל הגישה היצירתית המיוחדת של הלפרין, מי שנחשבת כחלוצת המחול הפוסט-מודרני, אבל כלל לא מגדירה את עצמה ככוריאוגרפית.  הגרסה הנכחית של היצירה מושפעת מהמיקום הגיאורפי, החברתי והתנאים הסביבתיים כאן בישראל.

 

בשנים האחרונות עבדה הלפרין על טרילוגיה לזכרו של בעלה המנוח, מחשובי אדריכלי הנוף המודרניים, לורנס הלפרין. חלקה הראשון של הטרילוגיה התייחס לתיאטרון שעיצב – מעין מתחם תיאטרלי בו הקהל ישב על הבמה, הממוקם בפארק יפהפה בלב סן פרנסיסקו. החלק השני התייחס לציורים שלו.  כששקלה כיצד לסיים את הטרילוגיה ומה לעשות בחלקה השלישי, היא הבינה שהיא רוצה לשוב לישראל (לורנס הלפרין, היה אחד ממקימי קיבוץ עין השופט בצעירותו).  הלפרין לדבריה רצתה לשלב ביצירתה לא רק את הסביבה הטבעית, אלא גם את האנשים שחיים בתוכה, וכך בסופו של דבר הגיעה
ל-ורטיגו: "הכפר האקולוגי המיוחד משך את תשומת ליבי", היא מספרת. "התחברתי לסגנון החיים של הלהקה, לגמישות שלהם והפתיחות בכל הנוגע לחברה, סביבה, אקולוגיה ומה שביניהם. המשותף לנו הוא העבודה עם הסביבה אשר נמצאת במרכז.  הרגשתי שיש לנו חזון דומה בכל הנוגע למחול ותנועה.  ובאמת, כשהגעתי לישראל, והתחלתנו לעבוד יחד, וחשתי מקרוב את סגנון החיים שלהם ותפיסתם את העולם, הרגשתי שגם בעלי היה אוהב את זה."

 

אודות להקת המחול ורטיגו

 

להקת המחול ורטיגו הזוכה בפרס שרת התרבות והספורט לשנת 2013, יוצרת אמנות עכשווית בעלת נגיעה חברתית וקהילתית חזקה הבאה לקרב בין אנשים ולגעת בהם באמצעות שפת הגוף הרבה מעבר לגבולות המחול. מאז הקמתה בשנת 1992, על-ידי נעה ורטהיים ועדי שעל, התבסס מעמדה כלהקת מחול מוכרת ומוערכת בארץ ובעולם ופעילותה התרחבה לתחומים נוספים הרותמים את דרך המחול ליצירת תקשורת בלתי אמצעית ולהובלת שינוי משמעותי בחיים ובחברה באמצעות יוזמות מגוונות וביניהן: ורטיגו בית הספר למחול בירושלים מקום מפגש לרקדנים בראשית הדרך ולחובבי מחול; סדנת המחול ורטיגו להכשרת רקדנים מהארץ ומחו"ל, ובמסגרת מסע-ישראל; ורטיגו – כפר האמנות האקולוגי בקיבוץ נתיב הל"ה, המהווה מרכז תרבות ללימוד הקשר בין תנועה לאדמה ולחברה במסגרת חיים
בת-קיימא, ביתן של היוזמות החינוכיות – מעבדת תרבות פיס ורטיגו -מטה יהודה, מרכז מחקר ויצירה בכפר מיסודו של מפעל הפיס, בית מדרש פלורליסטי ללימוד ממקורות מן היהדות ומן החוכמה האנושית ומציאת החיבור העכשווי. ורטיגו כוח האיזון, תכנית מחול משולב לרקדנים נכים ושאינם נכים המאפשרת הכרות דרך מפגש בלתי אמצעי של לימוד הדדי.                                    www.vertigo.org.il

 

מודעות פרסומת