תגיות

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון

מציג 3 תערוכות קיץ חדשות:

נשות חיל וסופר גיבורים: סיפורים מהתנ"ך בקומיקס

כיצד השפיע סיפורו של משה רבנו על גיבור העל הראשון- סופרמן?

מה הקשר בין אברהם אבינו לקומיקס ובין שמשון הגיבור לענק הירוק?

איך מגילת אסתר הפכה להיות אחד הספרים המצוירים המפורסמים בעולם? ובכלל.. מה הקשר בין תנ"ך לקומיקס?

לאורך עשרות דורות היוו התנ"ך וסיפוריו מקור השראה עבור יוצרים ואמנים במדיה – ומקומו של הקומיקס, הנפוץ כצורת סיפור ב 150 השנים האחרונות לא נפקד בהקשר זה.

 

אוצר: אסף גמזו

 

התנ"ך של זאב

סיפורי התנ"ך כאלמנט מרכזי בעבודותיו של הקריקטוריסט זאב

(יעקב פרקש) ז"ל

 

אוצר: ניסים (נוסקו) חזקיהו

 

מבול של איורים:

פירושים חזותיים לילדים של סיפור תיבת נח

ארבעה מאיירים ישראלים מציגים דרכי התמודדות שונות עם האתגרים שמציב הטקסט התנ"כי

 

אוצרת: מיכל פז- קלפ

התערוכות בשיתוף מיזם

9 ביולי 2015 – ינואר 2016

 

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון יציג את התנ"ך, ספר הספרים, אוסף הסיפורים החשוב ביותר בתולדות התרבות המערבית בראי שלוש מדיות חזותיות: קומיקס, קריקטורה ואיור.

 

התערוכות המשולבות תחת נושא-על של קומיקס ותנ"ך יוצגו מ-9 ביולי ועד ינואר 2016:

נשות חיל וסופר גיבורים: סיפורים מהתנ"ך בקומיקס ** אוצר: אסף גמזו

התנ"ך של זאב ** אוצר: ניסים (נוסקו) חזקיהו

מבול של איורים: פירושים חזותיים לילדים של סיפור תיבת נח ** אוצרת: מיכל פז-קלפ

 

התערוכות מוצגות בשיתוף מיזם 929 המקדם קריאת פרק יומי בתנ"ך, במטרה להביא לשילובו של הטקסט התנ"כי בחברה הישראלית והנגשתו במרחב הפיזי והווירטואלי.

 

לאורך עשרות דורות היוו התנ"ך וסיפוריו מקור השראה ליוצרים ואמנים במדיומים שונים שכל אחד מהם יצר צורת התייחסות ייחודית משלו לסיפור המקורי. גם מקומו של הקומיקס, הנפוץ כצורת סיפור ב-150 השנים האחרונות לא נפקד בהקשר זה.

 

נשות חיל וסופר גיבורים, התערוכה המרכזית במוזיאון, אוצר אסף גמזו, עוקבת אחר סיפורים תנכ"יים בעלי נוכחות מרכזית ומתמשכת בסיפורי הקומיקס ברחבי העולם: בריאת העולם, אדם וחוה, קין והבל, אברהם אבינו, משה רבנו, שמשון הגיבור מגילת אסתר וחזיונות סוף העולם.

 

התערוכה מבקשת להדגים באמצעות סיפורים אלו את הקשר המעניין בין התנ"ך, אסופה של טקסט קדוש לבין הקומיקס שהינו מדיום מודרני, זמין וזול לכאורה. חלק מהסיפורים המוצגים בתערוכה מתייחסים ישירות לטקסט המקראי ואף מצטטים אותו, חלקם מסתפקים בקריצה או אפילו בהתעלמות, אך בכולם שוכן מתחת לפני השטח סיפור עתיק הרבה יותר מדף הנייר המודרני.

איך הצילה הזיקית את נח. מחברת יעל מולצדסקי. מאיירת אורית ברגמן

איך הצילה הזיקית את נח. מחברת יעל מולצדסקי. מאיירת אורית ברגמן

סיפור בריאת העולם שהניב שאלות שונות שמעולם לא הפסיקו להטריד את האנושות, מוצג בתערוכה בכמה פירושים שונים: באמצעות יצירות קומיקס המבקשות לספר את סיפור הבריאה כפי שהוא כתוב, למשל ספרו של רוברט קראמב "ספר בראשית" שצוירה לטענתו ללא פרשנות כלשהי, עבודות קומיקס של יוצרים המשקפות את עיסוקם בסיפור הבריאה כדי לעורר דיון במעשה היצירה כשלעצמה באופן כללי ולצד עבודות קומיקס אלו, מתפתח בתרבות האמריקאית דימוי נוסף לסיפור הבריאה – האל כגיבור על, או גיבור העל כאל, למשל עבודתו של כריס וור בה אלוהים נראה כגיבור על שמנמן ומשועמם..

בריאת העולם. שי צ'רקה מתוך לצאת מהקווים 2011

בריאת העולם. שי צ'רקה מתוך לצאת מהקווים 2011

לעולם הגולם קם על יוצרו ונוגס בתפוח האסור, הפיתוי גדול מידי הן בסיפור אדם וחווה התנכ"י והן ביצירות הקומיקס המתבססות על סיפור זה; בתערוכה יוצגו למשל יצירתו של פיטר קופר STICKS&STONES מ-2004, בה האדם הנוצר מלוע הר געש הופך לעריץ אכזר, המפיל את חיתתו על העולם כולו. עבודה זו היא משל למלחמות ארה"ב בעיראק ואפגניסטאן, אשר הובלו על ידי ג'ורג' בוש בתמיכת הממסד הדתי. בחוברת קומיקס של הנוקמים, AVENGERS #6 שכתב ג'ון היקמן, זוג יצורים שמימיים מגיע לכדור הארץ ומבקש להשלים ולשכלל את מלאכת הבריאה הלא גמורה. הם יוצרים אדם חדש משלהם, אשר בהמשך בוגד בהם ופונה נגדם, בדיוק כמו אדם וחווה.

מתוך החלק של סיפור אדם וחווה. זאב אנגלמאיר  בראשית פרק ג'  2014

מתוך החלק של סיפור אדם וחווה. זאב אנגלמאיר בראשית פרק ג' 2014

נושא הבחירה האלוהית בתנ"ך ודילמות הכרוכות באחריות הנובעת מבחירה זו, תוצג בתערוכה באמצעות דמותו של אברהם אבינו. אברהם, הגיבור הראשון בתנ"ך שנבחר ע"י האל, מוכן להקריב את בנו יחידו כאשר האל מנסה אותו ולגרש את בנו הבכור, ישמעאל, כשאשתו דורשת זאת ממנו. הקומיקס, כמדיום העוסק רבות בגיבורים מתייחס גם הוא שוב ושוב לשאלת האחריות, אך מנקודת מבט מודרנית, המבליטה את בחירתו של האדם ואת הדילמות והמאבקים הפנימיים שלו. הדוגמה המובהקת ביותר להיפוך המודרני כלפי רעיון האדם הנבחר ע"י האל נמצאת ברומן הגרפי הראשון: "חוזה עם האל" שנכתב וצויר ע"י וויל אייזנר ב 1981. ספר זה מגולל את סיפורו של פרימה הרש, האנטיתזה המוחלטת לאברהם אבינו, יהודי המהגר ממזרח אירופה לארה"ב בתחילת המאה ה-20, שם הוא בונה את חייו, מצליח להתעשר עד למותו בליל סערה.

אברהם אבינו - זאב אנגלמאייר. בראשית פרק כב זאב אנגלמאיר  2015

אברהם אבינו – זאב אנגלמאייר. בראשית פרק כב זאב אנגלמאיר 2015

משה רבנו, שסיפור חייו הוא סיפור של התגברות על נסיבות חיים לא פשוטות, מזהותו כנסיך מצרי ובן עבדים עברים גם יחד, דרך כבדות פיו ונטל הובלת בני ישראל, היווה השראה לאורך הדורות לאלפי פרשנויות שונות. יחד עם זאת, לסיפורו של משה יש השפעה ייחודית על תולדות הקומיקס, ועל יצירתו של גיבור העל הראשון – סופרמן. ב-1938, מצליחים שני נערים יהודים, ג'רי סיגל וג'ו שוסטר להוציא לאור סיפור שכתבו במסגרת חוברת הקומיקס ACTION COMICS #1. הקומיקס מספר על ילד אשר ביתו נמצא בסכנה והוא נשלח הרחק כדי לשרוד. הילד נאסף אל משפחה חדשה, ולא רק שורד, אלא הופך לגיבור, הרבה בזכות מעמדו בין עולמות. הגיבור מחליט להשקיע את מרצו בחיים לטובת אמת, צדק…והדרך האמריקנית. סיפור משה מודרני זה הוא סיפורו של גיבור העל הראשון – סופרמן שהגיע לאוויר העולם כתוצאה של החרדה אשר ליוותה את יהודי העולם בשנות ה-30, עם עלייתה של גרמניה הנאצית . אותם שני נערים יהודים, ג'רי סיגל וג'ו שוסטר שלמדו את התנ"ך אך העדיפו לקרוא מדע בדיוני תוצרת מולדתם החדשה, יצרו משה חדש- סופרמן שמקורו באותו צורך עתיק של הצלת העם היהודי, רק דרך מדיום חדש – הקומיקס האמריקני המסחרי.

 

מגילת אסתר, נחשבת לאחד הספרים המורכבים במקרא, אך למרות זאת מגילה זו הנה אחד הספרים המעובדים ביותר לקומיקס. כבר לפני אלפיים שנה גילמה בתוכה המגילה תכונות רבות המוכרות מסיפורי הקומיקס: הסצנות הקומיות, מעברי הגיבורים המהירים משולי החברה למרומיה ובחזרה ועוד. בחלק זה של התערוכה, מלבד קומיק סטריפ למגילה אשר נעשו בידיו של נעם נדב, ישנם גם חלקים מעיבודים שלמים למגילה אשר נעשו על ידי אורי פינק, יוצר הקומיקס הישראלי הוותיק, וג'יי. טי. וולדמן. למרות ששני היוצרים לכאורה עוסקים באותו הטקסט, נצמדים אליו ומוסיפים לו פן ויזואלי, שתי יצירותיהן רחוקות מאוד האחת מהשנייה: פינק משתמש בטקסט המקראי כמצע לצבעוניות וסצנות סלפסטיק. וולדמן האמריקני, משלב קליגרפיה יהודית, מחקר היסטורי וידע בתלמוד כדי ליצור גרסה מודרנית למגילה, אשר כולה בשחור לבן.

 

במרכז תערוכת הקריקטורות התנ"ך של זאב יוצגו עבודותיו השונות של הקריקטוריסט הוותיק זאב (יעקב פרקש ז"ל). בידיו ברוכות הכישרון שסיפרו את התנ"ך בכמה קווים שנונים ורעיון חכם, הצליח זאב לחשוף את הקהל החילוני להתרחשויות המרתקות בתנ"ך ולהפוך אותו למקור של תרבות עבור כל ישראלי בין אם חילוני בין אם לא.

רבים המקרים בהם השתמש זאב דמויות וסיטואציות מקראיות לטובת אמירותיו הקריקטוריות במדורו היומי ב"הארץ" וגם במדורו השבועי במוסף, "על כל פנים", שהתפרש מידי יום שישי על פני עמוד שלם. לצד דימויי על אולטימטיביים תנכ"ים בהם הגירוש מגן עדן, תיבת נוח, יציאת מצרים, מעמד הר סיני, שמשון הגיבור ועוד, הצליח זאב לחבר את הקריקטורה גם לסצנות פחות מונומנטליות בתולדות התנ"ך בהן: "סיפור יוסף ואחיו", "סיפור חלום הפרות השמנות והרזות של פרעה", סוגיית "הקול קול יעקב וידיים ידי עשיו", "חוני המעגל", "חזון העצמות היבשות ועוד.

זאב. הנחש מפתה בגן עדן. 1964

זאב. הנחש מפתה בגן עדן. 1964

התערוכה "מבול של איורים: פירושים חזותיים לילדים של סיפור תיבת נח" מפנה זרקור אל אחד הסיפורים הקשים בתנ"ך – סיפורה של תיבת נח. על אף מורכבותו של סיפור זה, המלווה את התרבות האנושית זה אלפי שנים, הוא נמנה עם הסיפורים שזכו למספר הגדול ביותר של עיבודים לקהל הצעיר. בתערוכה יוצגו איוריהם של 4 מאיירים ישראלים: חיים רון ז"ל, ליאורה גרוסמן, ולי מינצי ואורית ברגמן, שליוו ארבעה עיבודים שונים לפרשת נוח. עיון בדימויים זה לצד זה מציג את היצירות באור חדש ומאפשר התבוננות רעננה בעבודת המאיירים ובדרכי התמודדותם עם האתגרים שהטקסט מציב בהם: כיצד לתווך לקוראים הצעירים את הזוועה שבאובדנה של ציוויליזציה שלמה? ואולי עדיף להעניק לסיפור גוון אופטימי ואף משעשע והרפתקני? ומה לגבי האמת ההיסטורית?

תיבת נח. מחברת לאה נאור. איור חיים רון

תיבת נח. מחברת לאה נאור. איור חיים רון

התערוכות במוזיאון מתקיימות בשיתוף פעולה עם 929, מיזם חברתי-ישראלי שמטרתו לשלב את הטקסט התנ"כי בשיח הישראלי, להפיח חיים בסיפוריו הדרמטיים ולהנגיש אותו לקהלים רחבים בחברה הישראלית הן במרחב הפיזי והן במרחב הווירטואלי. לבו של המיזם הוא ייסודה של שיטת קריאה רציפה, קבועה ואחידה על בסיס יומי בטקסט הקנוני – פרק אחד בכל יום. בכל יום מופיע באתר המיזם הפרק היומי בליווי פרשנויות מגוונות, תקציר על הפרק, פרטי מידע, סרטונים, תמונות, וגם קריינות של הפרק למי שמעדיף להאזין לו. את האתר מלווים אנשי רוח ותרבות, נשות ציבור ואמנות ובכירי היוצרים והיוצרות בישראל, אשר מציעים לכל השותפים לפקוח עיניים סקרניות כלפי גישות חדשות ורבגוניות. לצד האתר המיזם מקדם קבוצות לימוד, הפקות ואירועי שיא לקהל הרחב.

 

במסגרת שתוף הפעולה יקיים המיזם מתחם מיוחד במוזיאון, בו יוצרים ישראלים עכשוויים יעניקו את הפרשנות שלהם לספרי התנ"ך ביצירה חדשה עבור התערוכה. בנוסף, נבחרת הכותבים של המיזם תלווה את יצירות הקומיקס שבתערוכה בטקסטים שיכתבו במיוחד בהשראת היצירות ויעלו באתר המיזם.

 

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

רחוב חיים ויצמן 61, חולון.

מחיר כניסה ליחיד: 15 ₪

סטודנטים, חיילים ואזרחים ותיקים: 10 ש"ח
ילדים עד גיל 5: חינם

www.cartoon.org.il

טלפון 03-6521849,

המוזיאון פתוח:

ימים ב', ד': 10:00 – 13:00

ימים ג', ה': 17:00 – 20:00

שבת: 10:00 – 15:00

מודעות פרסומת