תגיות

 

הוזמנה להשתתף בפסטיבל אמנות בינלאומי

באדיס אבבה – הגדול מסוגו באפריקה

ההצגה "מנדפרו פרדה" של אנסמבל התיאטרון הולגאב ליצירה ישראלית-אתיופית, הפועל בבית הקונפדרציה בירושלים, הוזמנה להשתתף בפסטיבל אמנות בינלאומי באדיס אבבה. ההצגה, בכיכובו של השחקן-יוצר ביינה גטהון, נכתבה ובוימה בידי משה מלכא, המשמש גם מנהלו האמנותי של התיאטרון.

תיאטרון הולגאב - ליצירה ישראלית אתיופית - קרדיט צילום משה מלכא

תיאטרון הולגאב – ליצירה ישראלית אתיופית – קרדיט צילום משה מלכא

פסטיבל "חציית גבולות" יתקיים בתאריכים 24–29 בספטמבר 2015 באדיס אבבה, בירת אתיופיה, בהפקת איגוד התיאטרון של אתיופיה.

הפסטיבל – הגדול מסוגו באפריקה – כולל מופעי מחול ומוסיקה, וכן כיתות אומן וסדנאות של יוצרים ממדינות אפריקאיות שונות, שיחלקו סיפורים ויצירות בנושאים הקשורים בחציית גבולות, שוני ורב-תרבותיות. בפסטיבל ישתתפו אמנים-יוצרים ולהקות מקניה, מצרים, סודן, רואנדה, בורונדי, טנזניה, אתיופיה וישראל.

 

אפי בניה, מנהל בית הקונפדרציה: "ההזמנה להופיע בפסטיבל המתקיים ביבשת אפריקה, לצד גופי תרבות ותיאטראות ממדינות אפריקאיות, מאשרת את מה שאנחנו בבית הקונפדרציה מאמינים בו. בניגוד לדעות הקדומות הרווחות במערב, אפריקה היא יבשת עם מסורות תרבותיות עשירות וענפות. ההזמנה היא בעינינו זכות גדולה וחיזוק נפלא לחזון המשותף של בית הקונפדרציה ותיאטרון הולגאב, ומעודדת אותנו להמשיך ולהציג את המגוון העשיר של התרבות הישראלית-אתיופית בכל חיותה וייחודה".

 

הצגה "מנדפרו פדרה" עלתה לראשונה בפסטיבל הולגאב לתרבות ישראלית-אתיופית ב-2012, שנערך בבית הקונפדרציה. היא מגוללת את סיפורו של האזרח הישראלי-אתיופי מַנְדֵפְרוֹ פֵרֵדֵה, המייצג עצמו בבית משפט לאחר שהואשם באלימות כלפי אשתו. דרך סיפורו של פרדה נפרש סיפורם של עולי אתיופיה בישראל.

 

ההצגה זכתה לאהבת הקהל ולשבחי הביקורת.

מלכא, במאי וכותב ההצגה: "לצד העיסוק בסטריאוטיפים נגד החברה האתיופית בארץ, אני והשחקן-יוצר ביינה גטהון רצינו לחקור ולחשוף נושא שמעטים מדברים עליו, והוא הטרגדיה שחוותה הקהילה האתיופית בדרכה מאתיופיה לסודן ובעיקר מה שקרה במחנות בסודן, כאשר אלפים מבני העדה מתו כתוצאה מהרעלות מזון והזנחה. עולי אתיופיה שעברו במחנות הללו מתארים מראות מצמררים, וחשבתי שהגיע הזמן לגעת בנושא."

תיאטרון הולגאב פועל מאז 2004. ייעודו הוא לתת במה לשחקנים ממוצא אתיופי, לתת ביטוי למצוקות ולקשיים החברתיים של בני הקהילה האתיופית בארץ באמצעות היצירה האמנותית ולהציג בפני הקהל הישראלי הרחב את מורכבותה ואת עושרה של הקהילה האתיופית בישראל. התיאטרון מעורב בחיי הקהילה האתיופית בארץ ומקיים סדנאות דרמה לבני נוער.