תגיות

,

"על הכאן ועכשיו"

אורחת הכבוד של הכנס:

סופיה ינסון, אחייניתה של טובה ינסון, יוצרת "המומינים"

עוד בכנס:

שירה גפן על יצירתה לילדים; יעל אכמון על ארוטיקה בספרות נוער עכשווית; ד"ר נעמי דה מלאך חושפת מה עומד מאחורי הטקסטים הספרותיים בחוברות הלימוד בבתי הספר היסודיים ועוד…

 

ברחבת המדיטק תתקיים תערוכה חיה של חבורת "אורבן סקצ'רז" וכן מכירת ספרי ילדים של חנות הספרים העצמאית "המגדלור" ושל מספר הוצאות לאור פרטיות המתמחות בספרות ילדים ונוער

יום שני, 12באוקטובר, בין 09:00 – 14:00

מדיטק חולון

 

כנס "הפנקס" מתקיים זו השנה הרביעית בשיתוף פעולה עם מדיטק חולון. הכנס הוא יוזמה עצמאית שמטרתה להעמיק את השיח על הספרות והאיור לילדים בזירה המקומית, עם קריצה לחו"ל. הכנס יתקיים ביום שני, 12.10.2015 בין השעות 9:00 – 14:00, ויעסוק במגוון רחב של נושאים המאירים תופעות ומגמות בספרות ובאיור לילדים, תוך היחשפות לעושר הסגנוני של סופרים ומאיירים.

 

השנה תגיע לכנס הישר מפינלנד – סופיה ינסון, אחייניתה של טובה ינסון, יוצרת "המומינים". סופיה, גיבורת ספרה של טובה ינסון, "ספר הקיץ", שראה לאחרונה אור בעברית, אחראית בין השאר על תחום המסחר בדמויות המומינים בארץ ובחו"ל. סופיה תדבר בכנס על עבודתה של טובה ינסון כסופרת, מאיירת ואמנית, שמלבד סדרת המומינים כתבה ספרים למבוגרים ואיירה יצירות כמו "אליס בארץ הפלאות" ו"ההוביט".
שירה גפן תשוחח עם יותם שווימר על משנתה ויצירתה לילדים שזוכה להצלחה ועניין רב. גפן כתבה את הספרים "על עלה ועל אלונה", "בלונה", "אגם הדמעות", וכן כתבה בשיתוף עם אתגר קרת, בן זוגה, את הספר "לילה בלי ירח".

 

הרצאות נוספות שיתקיימו בכנס:

 

יעל אכמון שתרגמה עשרות ספרים למבוגרים ולנוער, תדבר על ארוטיקה בספרות נוער עכשווית ועל העובדה שלמרות שעיסוק במין – במחשבה אם לא במעשה – נוכח מאד בחייהם של מתבגרים, בכל זאת לא תמיד יש לו זכר בספרות המיועדת להם. בעולם של היום, כשהאינטרנט זמין לכל נערה ונער ואיתו מבול של תכנים בכל תחום, גם המיני, מעניין לבחון באילו ספרי נוער מופיעים תכנים כאלה ובאיזה אופן, ממה מושפעת ההחלטה אם לכלול אותם ומה ההשלכות של הופעתם או היעדרם.

 

ד"ר נעמי דה מלאך העוסקת בפדגוגיה ביקורתית של ספרות ילדים ונוער, תחשוף מה מסתתר מאחורי הטקסטים הספרותיים בחוברות הלימוד בבתי הספר היסודיים וכיצד יצירות בספרים אלו מגויסות למטרות רבות: לימודיות, חינוכיות, לאומיות ואחרות.

 

חוקרת הספרות העברית, ד"ר רותם וגנר, תרצה על שירתה של נורית זרחי ועל האופן שבו שירתה טורפת את הגבולות שבין שירה המיועדת לילדים לבין שירה המיועדת למבוגרים.

 

כמו כן, יתקיים פאנל בנושא גבולות האיור לילדים בישראל עם שלושה מאיירים: עומר הופמן, איה גורדון נוי ויאנה בוקלר. השלושה יספרו במילים ובדימויים וויזואליים על יצירתם ותפיסתם האמנותית.

 

הכנס ילווה בתערוכה חיה של חבורת "אורבן סקצ'רז" שתתקיים ברחבת המדיטק וכן במכירת ספרי ילדים של חנות הספרים העצמאית "המגדלור" ושל מספר הוצאות לאור פרטיות המתמחות בספרות ילדים ונוער.

 

כתב העת "הפנקס" נוסד בשנת 2010 על ידי תמר הוכשטטר ויותם שווימר, מתוך הצורך להעניק לספרות והתרבות לילדים ונוער בישראל במה רצינית, מכובדת, מעמיקה ואקטואלית. במשך שנות פעילותו הפך "הפנקס" לפלטפורמה מרכזית בתחום השיח בתחומי היצירה לילדים, על שלל הפרויקטים המקוונים והפיזיים שהתקיימו בו וסביבו. "הפנקס" קידם ומקדם תרבות דיון מעמיקה ופלורליסטית ונוגע בנושאים אמנותיים, תרבותיים וחברתיים והצליח לבסס קהילה גדולה של קוראים, כותבים ומגיבים אשר יחד מצעידים את תחומי האמנות הללו קדימה.

 

מנכ"ל מדיטק חולון, אלון ספן מציין כי: "מתוקף היותו של מתחם המדיטק, מתחם חדשני המקיים פעילות תרבות מגוונת רב ובין תחומית , אנו גאים לקיים זו השנה הרביעית את כנס הפנקס לספרות ילדים ונוער המבקש לקיים שיח עמוק על ספרות הילדים בישראל. כנס זה הינו נדבך אחד ממגוון רחב של פעילויות לקידום ספרות ושירה לילדים המתקיימים כל השנה במסגרת ספריית המדיטק המציעה מגוון של פרויקטים יזומים וייחודים המקרבים את הספרות והשירה לילדים צעירים וגדולים. כמו כן, הספרניות והספרנים מעודדים את הילדים המבוגרים להיחשף לטקסטים ספרותיים איכותיים ומשמעותיים כאשר הם מגיעים לספרייה.

 

"על הכאן ועכשיו"

כנס הפנקס ה- 4 לספרות ילדים ונוער

יום שני , 20 באוקטובר, שעה 09:00

מחיר כרטיס: 80 ₪ / 65 ₪ לאזרחים וותיקים, סטודנטים ומנויי "הפנקס"

 

מדיטק חולון, שדרות גולדה מאיר 6 (מול קניון חולון)
להזמנת כרטיסים   03-5021552