תגיות

,

"ברוך שובך קורנגולד" – חזרתה של מוסיקה אבודה

התזמורת הקאמרית היהודית החדשה של דרזדן מחזירה לבמה יצירות של מלחינים יהודים שהוחרמו באירופה

התזמורת הקאמרית היהודית החדשה של דרזדן, מגיעה לביקור בכורה בישראל ותגיש בתל אביב וירושלים קונצרטים מיצירותיהם של מלחינים יהודיים שהוחרמו בגרמניה הנאצית. זו הזדמנות נדירה לאוהבי המוסיקה להיחשף לרפרטואר עשיר ומרגש, שמזה שבעה עשורים נשכח ונזנח בגרמניה ובאירופה כולה.

בתוכנית יצירות מאת: אלכסנדר זמלינסקי, מיקלוש רוז'ה, פליקס מנדלסון ואריך ו. קורנגולד

 

10 בנובמבר, המרכז למוסיקה ירושלים

12 בנובמבר, הקונסרבטוריון הישראלי, תל אביב

NJK at the Leipzig Gewandhaus photo by B.Seifert

NJK at the Leipzig Gewandhaus photo by B.Seifert

התזמורת הקאמרית היהודית החדשה של דרזדן (NJK), מבקרת בישראל לראשונה ותקיים בתאריכים 10 ו-12 בנובמבר בירושלים ובתל אביב קונצרטים המחזירים לבמה יצירות של מלחינים יהודיים שהוחרמו בחייהם או לאחר מותם.

תכנית ההופעות בישראל כוללת בחלקה יצירות שנכתבו על ידי מלחינים בארצות הברית, בעיקר אחרי המלחמה: אלכסנדר זמלינסקי, שני פרקים מתוך הרביעייה בלה מז'ור (1896), מיקלוש רוז'ה, אנדנטה לתזמורת מיתרים (1950/1992), בביצוע בכורה בישראל, פליקס מנדלסון, קונצ'רטו ברה מינור לכינור ותזמורת מיתרים עם הסולן סרגיי אוסטרובסקי, ואריך ו. קורנגולד סרנדה סימפונית בסי-במול מז'ור אופ' 39 (1948), אף היא בביצוע בכורה בישראל.

יצירותיו של מנדלסון נאסרו להשמעה אחרי מותו, ואילו זמלינסקי, רוז'ה וקורנגולד הוחרמו בחייהם. רוז'ה וקורנגולד ברחו לארצות הברית והתפרסמו בין היתר כמלחיני מוסיקה לסרטים: רוז'ה הלחין את הפסקול לסרט הנודע "בן חור" ואילו קורנגולד זכה פעמיים באוסקר על הלחנת המוסיקה לסרטים "הרפתקאות רובין הוד" ו"אנתוני אדוארדס".

התזמורת הקאמרית היהודית של דרזדן שמה לעצמה למטרה לבצע יצירות של מלחינים יהודים או ממוצא יהודי, שיצירותיהם נאסרו להשמעה בגרמניה הנאצית, אחרי מותם או בחייהם, ואשר חלקם אף נרדפו, נאסרו או נרצחו. "ישנו מאגר עצום של יצירות, רפרטואר עשיר שבמות הקונצרטים בגרמניה ובאירופה כולה הזניחו ושכחו בשבעה העשורים האחרונים", אומר מייקל הרשל, המנצח והמנהל האמנותי של התזמורת, "זהו רפרטואר איכותי, שהתזמורת מתכוונת להחיות ולשמר, רפרטואר הפותח צוהר לפרק נשכח בהיסטוריה של המוסיקה הגרמנית".

M.Hurshell rehearsal photo by Steffen Giersch

M.Hurshell rehearsal photo by Steffen Giersch

"לחברי התזמורת היו מספר מפגשים עם מאזינים ניצולי שואה", מספר הרשל, "ובכל המפגשים המרגשים הללו אמרו הניצולים יותר מפעם אחת כי הם זוכרים את היצירות המוסיקליות שאנחנו מנגנים, וכי הם לא שיערו בנפשם שיזכו לשמוע אותה שוב."

בתזמורת עשרים ושלושה נגני כלי קשת , כולם חברים בתזמורות מקצועיות – התזמורת הפילהרמונית של דרזדן, תזמורת רשות השידור של מרכז גרמניה (MDR) וכמו כן בוגרי קונסרבטוריונים בתי ספר גבוהים למוסיקה. בתזמורת נגנים יהודים, אבל רוב חבריה אינם יהודים. המוסיקאים חדורים ברוח השליחות של החייאה של עידן שנעלם, שליחות של השבת יצירות שהוסתרו מן הקהל במשך זמן כה רב. מנצחה ומנהלה האמנותי של התזמורת הוא מייקל הרשל, שמלאכת הניצוח שלו זוכה בתארים "סוחפת" ו"עוצרת נשימה".

מיום הקמתה הופיעה התזמורת ב-53 קונצרטים, ותכניותיה כללו יצירות של כעשרים וחמישה מלחינים שאת יצירותיהם אסור היה להשמיע. הרשימה כוללת יוצרים מוכרים וידועים כמו קורנגולד, בלוך ושרקר ומלחינים פחות מוכרים כמו צייסט, פיטלברג ורוז'ה. התזמורת היא היחידה באירופה שמקדישה את עצמה בלעדית לרפרטואר זה, ובעבר ביצעה כמה יצירות בהשמעות בכורה עולמיות ובהשמעות בכורה בגרמניה.

בעקבות הופעותיה המוצלחות בשנת 2007 הוזמנה התזמורת לקחת חלק באירועי יום העצמאות השישים של מדינת ישראל במדינת סקסוניה. משנת 2008 התזמורת מופיעה בקביעות בבית הכנסת החדש בדרזדן ומשנת 2012 היא מקיימת סדרת קונצרטים לנוער שבהם מנוגנת המוסיקה לבני העשרה בהקשר של ההיסטוריה של המאה העשרים, פעולה חשובה במיוחד כיום, בעידן שבו כולנו חווים יותר ויותר ביטויים של שנאת זרים ושל אנטישמיות.

NJK at Berlin's Great Synagogue Rykestraße 2012 photo by K. Hirsch

NJK at Berlin's Great Synagogue Rykestraße 2012 photo by K. Hirsch

התזמורת נהנית ממימון של ממשלת מדינת סקסוניה (כשני שלישים מהתקציב מגיעים ממיזם שנקרא So geht ' sächsisch – פשוט סקסוני) ומכספים שמקורם בקרנות פדראליות המוכרות כ"קרנות חומת ברלין" .

"ברוך שובך קורנגולד"- חזרתה של מוסיקה אבודה,
התזמורת הקאמרית היהודית החדשה של דרזדן

Neue Jüdische Kammerphilharmonie Dresden

10 בנובמבר, בשעה 20:00, המרכז למוסיקה ירושלים. מחיר כרטיס 30-50 ש"ח , טלפון להזמנת כרטיסים

02-6241041

12 בנובמבר, בשעה 20:30, הקונסבטוריון הישראלי למוסיקה, תל אביב, מחיר כרטיס 50-70 ש"ח,

להזמנת כרטיסים 3-54662280

מנצח ומנהל אמנותי: מייקל הרשל Michael Hurshell

תכנית:

אלכסנדר זמלינסקי: שני פרקים מתוך הרביעייה בלה מז'ור (1896)- בתיזמור מייקל הרשל

בביצוע בכורה בישראל (מיקלוש רוז'ה: אנדנטה לתזמורת מיתרים (1950/1992

פליקס מנדלסון : קונצ'רטו ברה מינור לכינור ותזמורת מיתרים – סולן: סרגיי אוסטרובסקי

בביצוע בכורה בישראל (אריך ו. קורנגולד: סרנדה סימפונית בסי-במול מז' ור אופ' 39 (1948

 

Alexander Zemlinsky 2 movements from the Quartet in A major (1896) (arr. f. strings by M.H.)
Miklos Rózsa  Andante for String Orchestra (1950/1992) – Israeli Premiere.
Felix Mendelssohn Concerto for Violin in d minor. Soloist: Sergei Ostrovsky.
Erich W. Korngold Symphonic Serenade op. 39 (1948) – Israeli Premiere.

 

מייקל הרשל, מנצח ומנהל אמנותי

כשעבודת הניצוח שלו זוכה בתארים "סוחפת" ו"עוצרת נשימה" מגיע מייקל הרשל לתפקידו כמנהל אמנותי של התזמורת הקאמרית היהודית החדשה, NJK, שנוסדה לא מזמן בדרזדן. כמי שזכה בכינוי "אמן בתחומו" מביא עימו מייקל הרשל, פרשן מוסיקלי מרגש ומובהק, ידע מוסיקלי מאיר ומטען תרבותי נרחב לביצועי המוסיקה שלו. מייקל הרשל ניצח על תזמורות באולמות קונצרטים ידועים ועל במות אופרה נחשבות בהם הפילהרמונית של ורשה, שם ניצח על ביצוע בכורה עולמי ליצירתו של פנדרצקי "מוסיקה למרימבה, חליליות ותזמורת". ב"אופרה הגרמנית על הריין" שבדיסלדורף, ניצח על האופרות "ריגולטו" (ורדי), "אריאדנה מנקסוס" (ר' שטראוס) ו"כך עושות כולן" (מוצרט). בשנת 2007 הוביל את הפילהרמונית של העיר גייר (הונגריה), שם שימש כמנצח אורח ראשי, במשך מספר עונות, לסיור קונצרטים בערים שונות בהונגריה בתכנית מיצירות צ'ייקובסקי עם הסולן ינו ינדו שניגן את הקונצ'רטו מס' 1 לפסנתר.

עוד ניצח בהצלחה מרובה על התזמורת הפילהרמונית הצפון-מערבית הממוקמת בעיר הרפורד שבגרמניה. הוא ניצח על התזמורת הפילהרמונית של סלובקיה בברטיסלאבה מספר פעמים בתכניות שכללו יצירות של וגנר, מוסורגסקי, ליסט וצ'ייקובסקי. עם תזמורת זו יצא לסיורי הופעות בגרמניה בשנת 2004 וניצח במהלכו על מוסיקה לסרטים מפרי עטם של וקסמן, קורנגולד, רוז'ה ושטיינר. לאחרונה שב וניצח על יצירות רחמנינוב וסן-סאנס עם התזמורת הסלובקית. הרשל התארח על במות תזמורות רבות נוספות בהן תזמורת קרלסבד (צ'כיה), תזמורת מיינינגן (גרמניה), הסימפונית ההונגרית והתזמורת הסימפונית של סוואריה (שתיהן בהונגריה). הוא הוזמן לנצח בפסטיבלים רבים מגרמניה במערב ועד דרום קוריאה במזרח.

מייקל הרשל מלמד ניצוח בבית הספר הגבוה למוסיקה בדרזדן, אחד ממוסדות ההוראה למוסיקה הנחשבים בעולם. בשנת 2008 הוא העביר באוניברסיטת דרזדן סמינר בן חמשה עשר שבועות על יצירות של מלחינים מהגרים ובאותה שנה העביר באותו מוסד קורס על האסתטיקה של המוסיקה לסרטים.

מייקל הרשל נולד בווינה להורים אמריקניים – אדמונד הרשל מאוהיו ופטרישיה קולן מסיאטל, מדינת וושינגטון – שניהם זמרי אופרה. הוא גדל ולמד בסיאטל ובערים שונות באירופה. הוא בוגר מצטיין של אוניברסיטת בראון ברוד-איילנד. את לימודי ההמשך בניצוח עשה בווינה ומשם יצא להופעותיו הראשונות כשניצח על אופרות של מוצרט, ורדי ופוצ'יני ברחבי אירופה. הופעותיו זכו להערכה של הקהל ושל התקשורת.

 

סרגיי אוסטרובסקי, כינור

סרגיי אוסטרובסקי, יליד גורקי שברוסיה, החל לנגן בגיל 6 בהשראת אביו, הפסנתרן ולרי אוסטרובסקי.

בגיל שמונה הופיע לראשונה בפומבי ובהיותו בן שלוש-עשרה הופיע עם תזמורת סימפונית.

את לימודיו הגבוהים החל באקדמיה למוסיקה בגורקי וכשעלה לארץ, בשנת 1991, המשיך את לימודיו אצל פרופ' יאיר קלס ואצל אירנה סבטלובה באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בתל אביב.

במהלך השנים, בנה לעצמו אוסטרובסקי קריירה מצליחה כנגן סולו עם מיטב התזמורות בעולם, תחת שרביטם של החשובים שבמנצחים, ביניהם: זובין מהטה, יואל לוי, יו וולף, ברנרד גאלר, אוריאל סגל, מקסים ונגרוב ואחרים.

אוסטרובסקי הוא סולן מצליח, כנר ראשי בתזמורת "סוויס רומאנד", ז'נבה, פרופ' לכינור באוניברסיטת ג'נבה למוסיקה (HEM), כמו גם חבר מייסד ברביעיית כלי הקשת "אביב".

 

ביחד עם "רביעיית אביב", הופיע סרגיי בכל היבשות בעולם וזכה עימה בפרסים בתחרויות בינלאומיות רבות ובהן: הגרנד פרי למוסיקה קאמרית במלבורן, תחרות לרביעיות כלי קשת בבורדו, תחרות "האביב של פראג" ותחרויות שוברט ומודרניטי באוסטריה. בארץ, זכתה הרביעייה בפרס מינהל התרבות ובפרס מפעל הפיס למוסיקה קאמרית, ובגרמניה בפרס משרד החינוך הגרמני.

סרגיי אוסטרובסקי מנגן בכינור ג'יוואני גרנסינו, משנת 1716, שנרכש בעזרתם הנדיבה של מר ג'יימס מאייר ו"צפונות תרבות".

מודעות פרסומת