תגיות

,

פותחים עונה עם "מלכת הפיות" –

שדים ופיות על בימת הקונצרטים בסדרה הקרובה של תזמורת הבארוק ירושלים

27 באוקטובר בתל אביב

29 באוקטובר בירושלים

31 באוקטובר בחיפה

 

תזמורת הבארוק ירושלים פותחת את עונת הקונצרטים בביצוע "מלכת הפיות" מאת פרסל, ששואב את השראתו מ"חלום ליל קיץ" מאת שייקספיר, בשיתוף פעולה עם המשוררת הילה להב, השחקנית יפעת מאור, סוללת זמרים מעולים בהם עדיה פלד, דורון פלורנטין ויואב וייס ואנסמבל זמרי מורן.

 

אנסמבל זמרי מורן צילום מיכאל כהן

אנסמבל זמרי מורן צילום מיכאל כהן

"חלום ליל קיץ" מאת שייקספיר היא אחת מהיצירות הספרותיות שזכו לחיי עד משום ששימשה מאז ועד היום כהשראה לסופרים, משוררים, מחזאים, כוריאוגרפים, אנשי קולנוע ומלחינים. אחת היצירות המפורסמות שמבוססות על חלום ליל קיץ נכתבה כבר במאה ה-17 על ידי גדול מלחיני בריטניה מאותה התקופה – הנרי פרסל. בביצוע של תזמורת הבארוק תשובץ המוסיקה הנפלאה של פרסל בתוך טקסט קוהרנטי שחיברה המשוררת הילה להב על בסיס הסיפור המקורי ובהתייחס למקור "חלום ליל קיץ". השחקנית יפעת מאור תשחק בתפקיד טיטאניה – הלא היא מלכת הפיות, שבעיבוד שלפנינו תספר את העלילה ותחבר בין קטעי המוסיקה.

העושר המוסיקלי האדיר ביצירה יופגן על ידי צוות נגנים וזמרים גדול שמתמחה בביצוע מוסיקה מהבארוק. הצטרפו אלינו לחגיגה של פיות ושדונים, סיפורי יער קסומים, נועזים, שובבים ומצחיקים, ומוסיקה מופלאה שתישאר בלבכם זמן רב.

 

דוד שמר - דן פורגס

דוד שמר – דן פורגס

"מלכת הפיות"

מנצח: דוד שמר

עדיה פלדשני אושרישירה מרים כהן ,סופרן

תמרה נבות מצו סופרן רונה קמחי, זלטה הרשברג אלט

דורון פלורנטין, הלל שרמן טנור יואב וייס באס

יפעת מאור בתפקיד טיטאניה, מלכת הפיות

אנסמבל זמרי מורן, בניהולה המוסיקלי של נעמי פארן מנצח הבית: גיא פלץ

27.10.2015 שלישי 20:00 תל אביב – הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, תל אביב

29.10.2015 חמישי 20:00 ירושלים – אולם ימקא

31.10.2015 שבת   13:00 חיפה – בכנסייה היוונית-אורתודוכסית

 

יפעת

יפעת

פירוט על הביצוע:

ה"סמי-אופרה" מלכת הפיות שחיבר פרסל מבוססת אמנם באופן די רופף על "חלום ליל קיץ" של שייקספיר, אולם עולם היער, על פיותיו, שדוניו וסיפוריו הקסומים, שנטווים ב"חלום ליל קיץ" שולטים על היצירה. המוסיקולוג אלון שב טוען שבתקופה בה הוצגה היצירה מאת פרסל (כמאה שנה אחרי כתיבת "חלום ליל קיץ") הקהל הלונדוני התעניין הרבה פחות בשייקספיר מאשר באפקטים תיאטרליים, בריקודים ובמוסיקה – מה שיכול אולי להסביר את הקשר הרופף ואת העושר התאטרלי ביצירה. היצירה מלכת הפיות מורכבת מאוסף סצנות, מעין "מאסקים" שאינם יוצרים סיפור המשכי. המוסיקה הכובשת של פרסל אמנם יכולה להחזיק את הקהל ולרתק אותו אולם בכל זאת הפקות רבות מייצרות הצגה או אופרה קטנה על ידי חיבור טקסט קוהרנטי ושילוב שחקנים. כך הוחלט השנה לעשות על ידי תזמורת הבארוק – להעלות הפקה מיוחדת שנותנת לא רק את המוסיקה הנהדרת של פרסל בביצוע אותנטי, אלא להגיש אותה בתוך יצירת תאטרון. הבסיס לטקסט נכתב על ידי רוג'ר סווג' (Roger Savage) הבריטי שכתב סיפור כזה לאחת ההפקות שהועלתה באנגליה לפני מספר שנים. את אותו הטקסט לקחה המשוררת הילה להב, שינתה, עדכנה, חידדה והתאימה אותו לא רק לעברית אלא גם למציאותנו ולבימותינו. וכך הטקסט, שאותו תציג השחקנית יפעת מאור, הוא סיפור מקורי במידה רבה.

בגדול, הסיפור שורשיו ב"חלום ליל קיץ". טיטאניה, מלכת הפיות מספרת על מריבתה עם בעלה אוברון ועל כל מה שקרה לה ביער בעקבות אותה המריבה. ובין הדברים המוזרים שקרו לה – אותן "הדמויות" שביצירתו של פרסל: המשורר השיכור, פמליית הלילה, קורידון ומופסה, האנשים הסיניים, עונות השנה ועוד. כל אלו באים "לאייר" את דבריה של טיטאניה, שהיא, מצידה, מזמינה אותם אל הבמה ואף מסבירה לקהל מה הם בדיוק עושים שם. כמו בהפקות אופרה, וכפי שנהוג היה בימיו של פרסל, הזמרים והמקהלה ייקחו גם חלק בפן התיאטרלי של היצירה ויגישו, יחדיו עם שחקנית, התזמורת והמנצח, יצירה מוסיקלית-תיאטרלית סוחפת, מקורית ומהנה.

 

27.10.2015 שלישי 20:00 תל אביב – הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, ת"א

29.10.2015 חמישי 20:00 ירושלים – אולם ימקא

31.10.2015 שבת   13:00 חיפה – בכנסייה היוונית-אורתודוכסית

מחיר כרטיס: 110-160 ₪

טל' להזמנת כרטיסים – 6226* ("בימות"- משרד כרטיסים)