תגיות

, ,

המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון מציג את התערוכה
זהות וזיהוי | דפנה שלום
צילומי פורטרטים עכשוויים, תצלומים מאלבומי משפחה ושיחות עם תושבים הפכו בידיה של שלום לארכיון שמתעד את הסיפור של שכונת ג'סי כהן ותושביה

פתיחה: מוצאי שבת 21 בנובמבר בשעה 20:00

21/11/15 – 26/12/15

המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון השוכן בלב שכונת ג'סי כהן בעיר, יציג החל מה 21/11 תערוכה חדשה – "זהות וזיהוי" של האמנית דפנה שלום. התערוכה מסכמת תהליך ממושך בו שלום צילמה, אספה ותיעדה את ההיסטוריה הרחוקה והמתהווה של האוכלוסייה המגוונת בשכונת ג'סי כהן. צילומי פורטרטים עכשוויים, תצלומים מאלבומי משפחה ושיחות עם תושבים הפכו בידיה של שלום לחומרי ארכיון שמתעד את הסיפור של השכונה ותושביה.

בני דודים.דפנה שלום. מתוך התערוכה זהות וזיהוי המרכז לאמנות דיגיטלית חולון

בני דודים.דפנה שלום. מתוך התערוכה זהות וזיהוי המרכז לאמנות דיגיטלית חולון

דפנה שלום. מתוך התערוכה זהות וזיהוי המרכז לאמנות דיגיטלית חולון1

דפנה שלום. מתוך התערוכה זהות וזיהוי המרכז לאמנות דיגיטלית חולון1

דפנה שלום. מתוך התערוכה זהות וזיהוי המרכז לאמנות דיגיטלית חולון1

דפנה שלום. מתוך התערוכה זהות וזיהוי המרכז לאמנות דיגיטלית חולון1

התערוכה תוצג בין התאריכים 21/11/15 – 26/12/15
האמנית דפנה שלום, שרבות מעבודותיה עוסקות בפוליטיקה של הזהות ובשבר שבין מסורתיות ומודרניות, הקימה לצורך הפרויקט סטודיו זמני לצילום במרכז המסחרי בשכונה. במסגרת התערוכה יוצגו צילומי פורטרטים עכשוויים של התושבים, שצולמו בסטודיו, לצד קטעי וידאו שצולמו בבתיהם של תושבי השכונה, ובהם עיון באלבומים משפחתיים החושפים תמונות ישנות רבות אשר צולמו בחולון, יוון, מרוקו, רוסיה ועוד, לצד שיחות עמם, הנותנות לצילומים אלו הקשר אישי והיסטורי. הסטודיו פעל במשך שנה והפך לצומת דינמית בין-דורית תוססת בו נסרקו צילומים היסטוריים וצולמו חדשים.
בתערוכה זו מתכתבת דפנה שלום עם מסורת ארוכה ואוניברסלית של צילום חברתי ובוחנת אותה מהיבטים מקומיים ועכשוויים. העבודות בתערוכה נוצרו תוך פתיחת הפרקטיקה הצילומית לדיון כך שמעשה התיעוד והבימוי הפכו לשיתופיים. מהלך העבודה על יצירת ארכיון לשכונת ג'סי כהן כלל עיבוד משותף של תכנים רגשיים, אינטלקטואליים וקהילתיים, תוך חשיפת תושבי השכונה לאמנות הצילום ודיון על תהליכי הייצוג, סטראוטיפים, ריבוי זהויות, גלי העלייה בתקופות שונות ותהליכי המחיקה ההיסטוריים שהיוו חלק ממדיניות כור ההיתוך בישראל. חומרי התערוכה ימשיכו לתפקד כארכיון מתהווה גם לאחר סגירת התערוכה ויהיו נגישים לציבור.
ג'סי כהן היא שכונה אחת מיני רבות בעלת סטיגמה שלילית מחד והיעדר ייצוג היסטורי מאידך. רב תושביה הינם מהגרים אשר הגיעו לישראל כחלק מגלי עליה – מארצות ערב, ממדינות ברית המועצות לשעבר ומאתיופיה. לרוב הרקע של התושבים וסיפור הגעתם לשכונה אינו זוכה להתייחסות ואף מושתק. התערוכה נותנת במה לייצוג של השכונה לא מנקודת מבט חיצונית, אלא כתוצאה של מפגשים ושיחות בין האמנית לתושבים, ועל ידי כך מטשטשת בין התפקידים הקלאסיים של אמן/ צלם, מצולם וצופה.

*****

דפנה שלום היא צלמת, אמנית וידיאו ויוצרת בינתחומית, למדה צילום במרכז הבינלאומי לצילום בניו יורק ICP, ובעלת תואר ראשון באמנות פלסטית מהאנטר קולג' בניו יורק. עבודותיה מוצגות בארץ ובעולם ונמצאות באוספים פרטיים וציבוריים בינלאומיים. יצירתה המשלבת בין האסתטי והפוליטי, מייצרת מרחב חושי המרחיב את גבולות המוכר ופותח שאלות הקשורות בפוליטיקה של הזהות, מעמדיות, והשבר שבין מסורתיות ומודרניות. בשנים האחרונות שלום חיברה בין ידע אמנותי ופעילות חברתית, ופיתחה מודלים עכשוויים ליצירה במרחב. שלום יוצרת בסטודיו בתל אביב, מרצה בבצלאל, מפתחת תכניות צילום לנוער וחברה ומציגה את עבודותיה בארץ ובעולם.
זהות וזיהוי| דפנה שלום

21/11/15-26/12/15
פתיחת התערוכה:
מוצאי שבת , 21 בנובמבר , שעה 20:00
המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית חולון
האמוראים 4, ג'סי כהן, חולון
הכניסה חופשית
שעות פתיחת התערוכה:
ימי ג-ד 20:00-16:00, יום ה' 14:00-10:00, ימי ו-ש 15:00-10:00
http://www.digitalartlab.org.il