תגיות

,

 

חוגג את היצירה האתיופית העכשווית בישראל: מוסיקה, תיאטרון ומחול

בהפקת בית הקונפדרציה ובניהולו האמנותי של אפי בניה

 

מופע פתיחה: אנסמבל המוסיקה הישראלי-אתיופי "תזטה" מארח את אהוד בנאי

להקת "כולומה" באיחוד חד פעמי לרגל עשור לדיסק "שפת אם"-במוסיקה המשלבת שירי עם אתיופיים מסורתיים, מוסיקה קובנית, אפרו-ביט וג'אז

הרכב KGC – קריית גת סיטי- ואמן הראפ וההיפ-הופ AG (אברהם גטהון) במופע של טקסטים חברתיים חריפים, היפ הופ וסאונד שורשי אמהרי

להקת המחול "ביתא" במופע YOU ARE ME BUT I AM NOT YOU

הזמר ונגן הקלידים זמנה מלסה – מן הידועים והאהובים שבאמני אתיופיה בישראל ובעולם – בתוכנית המציגה שלושים שנות קריירה מוסיקלית

אנסמבל הולגאב בבכורה ל"אות קין – הסיפור של משפחת מלסה"

מיכאל גריילסאמר מארח את אסתר רדא במופע מיוחד לפסטיבל

16–21 בדצמבר 2015 ברחבי ירושלים

פסטיבל הולגאב ליצירה ישראלית- אתיופית יתקיים זו השנה השישית בירושלים בין התאריכים 16–21 בדצמבר 2015 ויתפרס ברחבי העיר: בית הקונפדרציה, בית שמואל, מרכז מורשת בגין, ז'ראר בכר, התחנה הראשונה והצוללת צהובה.

הוּלֵגֵאבּ הוא פסטיבל ייחודי מבית היוצר של בית הקונפדרציה, המציג את היצירה הישראלית-אתיופית הפורחת בשנים האחרונות בתחומי המוסיקה, התיאטרון והמחול. מופעי הפסטיבל משלבים את התרבות האתיופית, זו המסורתית וזו העכשווית, עם השפעות מהתרבות הישראלית העכשווית. פסטיבל הולגאב מעמיד במה לרשותם של היוצרים בשפה אמנותית חדשה ומרהיבה זו, וחושף אותה ואותם בפני הקהל הרחב.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת קרן ברכה, משרד התרבות והספורט – מנהל התרבות, עירית ירושלים – האגף לתרבות ואמנויות, וכן הרשות לפיתוח ירושלים במסגרת "חמשושלים".

צילום -  אלירן טקלה

צילום – אלירן טקלה

אפי בניה, מנהל הפסטיבל, על מופעי השנה: "אין ספק שבתקופה סוערת זו, בה נשמעים קולות של כאב מצד הקהילה האתיופית, גוברת החשיבות שבהיכרות עם הקהילה- על העושר התרבותי שהיא מייצגת ועל היצירתיות הרבה שיש בקרב האמנים הרבים שהצמיחה פה בארץ. חשיבות גדולה יש גם לעובדה שהדור הצעיר של נציגי התרבות האתיופית יונק משורשיו מבית אך משלב כבר שפה ישראלית משלו ביצירה ומבטא באמצעותה בצורה בועטת ומסקרנת את כשרונותיו לצד תחושותיו ומחאתו ,ואף משפיע על אופייה של התרבות בישראל. הפסטיבל משמש כגשר בין היצירה האתיופית המודרנית לבין היצירה הישראלית, באופן שמעשיר את שתיהן ומחבר אותן יחדיו. כמו בכל שנותיו, הפסטיבל מציג מגוון רחב של מופעי תרבות מתחדשת ומלאת ייחוד וחיוניות".

הפסטיבל ייפתח במופע בו יארח אנסמבל המוסיקה הישראלי -אתיופי "תזטה" את הזמר והיוצר אהוד בנאי ששירו האיקוני "עבודה שחורה" (מאלבום הבכורה שלו עם להקת "הפליטים" מ-1987) הוקדש ל"אחים כהי העור שבאו מאתיופיה" והעלה את התהייה "אם אברהם אבינו לא היה שחור". אנסמבל "תזטה" ("געגועים", באמהרית) הוקם לאחרונה על ידי בית הקונפדרציה כדי לשמש במה לתרבות המוסיקלית הישראלית-אתיופית המתחדשת. מנהלו המוסיקלי של האנסמבל הוא הסקסופוניסט והזמר אבטה בריהון וחבריו נגנים המנגנים בכלים אתיופיים עתיקים וייחודיים. לצד יצירות של בריהון, המושפעות מהמוסיקה האתיופית המסורתית, יבוצעו במופע במשותף כמה משיריו הידועים ביותר של בנאי.(יום רביעי, 16.12.15, ד' בטבת תשע"ו, 21:00, בית שמואל)

צילום - יאיר שילוח-

צילום – יאיר שילוח-

להקת כולומה תתאחד להופעה חד פעמית בפסטיבל לציון עשור לאלבומה הראשון "שפת אם". הלהקה, שהוקמה בשנת 2003 על ידי הזמר והסקסופוניסט אבטה בריהון, נגן כלי ההקשה סנגיט סגל והמתופף אלון יופה, מחברת אלמנטים משירי עם אתיופיים מסורתיים, מוסיקה קובנית, אפרו-ביט וג'אז, ואף חלקה במה עם נביא האפרו-ביט, טוני אלן, בהופעותיו בארץ. (יום ה', 17.12.15, ה' בטבת תשע"ו, 21:00, התחנה הראשונה – המופע פתוח לקהל במסגרת אירועי "חמשושלים". הכניסה חופשית, על בסיס מקום פנוי).

KGC: היפ-הופי– הוא מופע בועט של ההרכב KGC– קריית גת סיטי שיצר ז'אנר מוסיקלי חדש, המורכב מביטים של היפ-הופ אולד-סקול משנות התשעים עם נגיעות סאונד שורשיות ואותנטיות מעולם המוסיקה האמהרית. את כל אלה מלווים טקסטים חברתיים חריפים, המתמקדים בהעצמת בני הקהילה האתיופית. חברי ההרכב אלמו טי, בזי בי ואבשה ג'י פועלים יחד מאז שנת 2008, וכל אחד משיריהם זכה לכחצי מיליון צפיות ביוטיוב.את המופע יפתח אמן הראפ והיפ-הופ AG (אברהם גטהון), המתגורר בקריית גת ויצירתו מרבה לעסוק בקשייו של גבר צעיר המגיע מהפריפריה למרכז. (מוצ"ש, 19.12, ז' בטבת תשע"ו, 22:00, צוללת הצהובה)

את המחול תייצג בפסטיבל להקת המחול ביתא עם בכורה ליצירה YOU ARE ME BUT I AM NOT YOU של הכוריאוגרפית, זמרת וציירת דגה פדר. היצירה שואבת מלקסיקון התנועה של המחול האתיופי ומדימויים של התרבות האתיופית, אך משלבת בהם וריאציות עכשוויות ומפתיעות, שואלת כיצד נראה האני בעיניו של האחר, ויוצרת משחק של מראות והשתקפויות אשר האני תר בו אחר שברי זהותו – הן האותנטיים והן אלה המושפעים ומעוצבים בידי החברה. (יום ראשון, 20.12.15, ח' בטבת תשע"ו, 19:00, אולם לאו מודל, מרכז ז'ראר בכר)

הפסטיבל יציין 30 שנות קריירה מוסיקלית לזמר ונגן הקלידים זמנה מלסה מהידועים והאהובים שבאמני אתיופיה בישראל ומחוצה לה. במופע יבצע מלסה את השירים שהפכו אותו לזמר מבוקש בחתונות ובמועדוני לילה בישראל, באירופה, בקנדה, בארה"ב ובאוסטרליה, ויספר גם על השפעותיו המוסיקליות מן הרגאיי ובכלל. מלסה החל את הקריירה המוסיקלית שלו בעודו נער בן 14 באדיס אבבה, שם הצטרף ללהקות של הזמרים האתיופיים הגדולים טילאהון גססה, מחמוד אחמד והזמרת ביזונש בקלה. בשנת 1992 עלה לישראל. אף שהמשיך לפתח את הקריירה המוסיקלית שלו בארץ, הקפיד גם לשמור על קשר עם הסצנה המוסיקלית של אדיס אבבה, שם גם הקליט לפני כמה שנים את אלבומו החמישי. (ראשון, 20.12.15, 21:00, בית הקונפדרציה).

בפסטיבל תועלה בכורה להצגה "אות קין – הסיפור של משפחת מלסה" בביצוע אנסמבל התיאטרון הישראלי-אתיופי הולגאב. ההצגה מבוססת על מחזה שנכתב ובוים בידי משה מלכא, מנהלו האמנותי של האנסמבל, ומספרת על משפחה ממוצא אתיופי המנסה להתמודד עם קשיי היום יום על אף כתם חברתי שהוטל על אחד מבניה. ההצגה מורכבת מחומרים ריאליסטיים ומבוצעת בסגנון תיאטרון פיזי מינימליסטי ומאופק.(יום שני, 21.12.15, ט' בטבת תשע"ו, 19:00, בית הקונפדרציה).

צילום -גבריאל בהרליה

צילום -גבריאל בהרליה

מופע הסיום של הפסטיבל מפגיש על במה אחת את הזמר-יוצר-כנר מיכאל גריילסאמר שיארח את אסתר רדא. גריילסאמר מוכר כיום כאמן שזוכה לתשומת לב בזכות טכניקת הנגינה הייחודית שלו בכינור, הדומה לנגינה בגיטרה חשמלית. הוא החל את הקריירה המוסיקלית שלו בלהקת המוסיקה האירית קטיפה שחורה. מאז חצה ועירב סגנונות מוסיקליים (ובהם רוק, רגאיי ופולק). כמו אסתר רדא, הוא מנהל קריירה בינלאומית, עיבד גרסאות צרפתיות לשיריו הידועים, מקליט בצרפת, חימם את הופעותיהן של מייסי גריי ושל להקת הווילרס (להקתו המקורית של בוב מארלי) ומופיע בפסטיבלים חשובים ברחבי העולם. במופע תבצע אתו אסתר רדא כמה משיריה האתיופיים.

(יום ב', 21.12.15, ט' בטבת תשע"ו, 21:00, מרכז מורשת בגין)

מחירי הכרטיסים: 70 עד 100₪.

המופע של כולומה, "שפת אם", יתקיים בתחנה הראשונה בירושלים– הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי

לרכישת כרטיסים:

בימות http://www.bimot.co.il, *6226

 

בית הקונפדרציה, http://www.confederationhouse.org

טל' 02-6245206, שלוחה 4

חפשו "בית הקונפדרציה" בפייסבוק:

https://www.facebook.com/conhouseisrael