תגיות

בסינמטק ירושלים:

חנוכה 7-12 בדצמבר 2015

"ירושלים על המסך" – אירוע פתיחה חגיגי המפנה מבט מחודש אל האוצרות הקולנועיים המציגים על המסך את ירושלים – לרגל 50 שנה לקרן לירושלים

חוגגים 50 ל"שני קונילמל" עם עותק דיגיטלי חדש

לראשונה תחרות בינלאומית במסגרתה יוענק פרס שומן לקולנוע יהודי בסך 15,000 שקלים

מחווה מוסיקלית קולנועית במלאת 60 לעשייתו של רומן פולנסקי עם המוסיקאים נועם ענבר ("הבילויים"), אדם שפלן ("אוזו-בזוקה", "קותימאן אורקסטרה") ואריאל ארמוני ("פיסוק רחב")

אורחים בפסטיבל: הרווה דה לוז (זוכה שלושה פרסי סזאר), הבמאית הצרפתיה קארין אלבו ("ירושלים הקטנה") עם סרט חדש וגם.. ד"ר רות ורסטהיימר, במבט משלה על סצנות העוסקות באינטימיות ומשברים זוגיים

ועוד: קולנוע ישראלי עלילתי ותיעודי, קולנוע קולינרי על אוכל וקולינריה יהודיים, סרטים על דמויות מפתח יהודיות וסרטים תיעודיים על קהילות יהודיות בעולם

פסטיבל הקולנוע היהודי בסינמטק ירושלים מציג השנה תוכנית מגוונת ובה כ 40 סרטים : הקרנות בכורה של סרטים עלילתיים ותיעודיים, ישראלים ובינלאומיים, אירועים מיוחדים ברוח הסרטים ומפגשים עם יוצרים ואנשי קולנוע מהארץ ומחו"ל.

השנה לראשונה תתקיים גם תחרות בינלאומית במסגרתה יוענק פרס "שומן" לקולנוע יהודי בסך 15,000 שקלים.

הסרטים בפסטיבל וכן יוצריהם מזמנים מבט קולנועי על שלל נושאים הקשורים בשאלת הזהות היהודית: אמונה, אמנות, תרבות, פילוסופיה, מוסיקה, אוכל, אורח חיים בארץ ובגולה, והקשר בין יהדות לדתות אחרות.

הפסטיבל יתקיים בסינמטק ירושלים במהלך חג החנוכה, בין התאריכים 12-7 בדצמבר 2015.

הפסטיבל יפתח באירוע חגיגי לציון 50 שנה לקרן ירושלים "ירושלים על המסך" המפנה מבט מחודש אל האוצרות הקולנועיים המתעדים ומציגים על המסך את העיר ירושלים ואת סיפוריה. האירוע יכלול הקרנת בכורה של עותקים דיגיטליים חדשים ומשוחזרים של הסרטים "שיבת ציון" ו"חיי היהודים בארץ ישראל 1913", המציגים תיעוד נדיר של ירושלים בראשית המאה ה-20, אשר יוקרנו ביחד עם מוזיקה חיה של הדי-ג'יי Markey Funk.

כמו כן נחגוג 20 שנה לסרט "חתונה בירושלים" של רנן שור, המתעד את חתונת בנו של אורי זוהר ובתו של אריק איינשטיין, עם הקרנת עותק דיגיטלי משוחזר. ולצד זה, שורה של יוצרים ואנשי קולנוע מובילים ידברו על שלל סרטים ירושלמיים: יעל פרלוב על יצירתו של אביה דוד פרלוב "בירושלים", הבמאי תאופיק אבו וואיל על סרטו תאנת'ור (התפוררות), ויורם הוניג, מנהל המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים, על הכותל בסרטי ירושלים.

 

במלאת 60 שנים לעשייתו הקולנועית של הבמאי רומן פולנסקי יפגיש אירוע הנעילה של הפסטיבל שישה סרטים קצרים של פולנסקי משנות ה- 50, עם מוזיקה חיה מאת נועם ענבר ("הבילויים"), אדם שפלן ("אוזו-בזוקה", "קותימאן אורקסטרה") ואריאל ארמוני ("פיסוק רחב"). עבור כל אחד מהסרטים הנבחרים, התאימו שלושת המוזיקאים שפת-סאונד אחרת המאתגרת את חווית הצפייה בהם. חיבור קולנועי-מוסיקלי זה, נעשה בהשראת פולנסקי הצעיר והניסיונות השונים שעשה בקולנוע אילם, טוטלי, ללא דיאלוג, המלווה ע"פ רוב במוזיקה של ידידו המלחין קז'ישטוף קומדה. (האירוע בשיתוף המכון הפולני בישראל).

במסגרת התחרות הבינלאומית לקולנוע יהודי, המתקיימת לראשונה בפסטיבל, יוקרנו שמונה סרטים, חלקם בנוכחות היוצרים, ובהם:

"13 דקות" של הבמאי אוליבר הירשביגל ("הנפילה") שהשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל ברלין וזכה בפרס ההפקה הבווארית הטובה ביותר לשנת 2015

13 דקות - קרדיט - - Bernd Schuller Foto: © Bernd Schuller | Tel: 0049-171-1934908 | www.bernd-schuller.de

13 דקות – קרדיט – – Bernd Schuller
Foto: © Bernd Schuller | Tel: 0049-171-1934908 | http://www.bernd-schuller.de

"הדיבוק" (זוכה פרס FIPRESCI בפסטיבל אודסה), סרטו התיעודי של כריסטוף קופצ'ינסקי העוסק במתחים שבין עשרות אלפי היהודים העולים לרגל מדי שנה לאומן כדי לבקר בקברו של הרבי נחמן מברסלב, לבין האוכלוסייה המקומית.

"כליזמר", של פיוטר צרזן שהוקרן בבכורה בפסטיבל ונציה האחרון, המגולל את סיפורם של צעירים בפולין של 1943 הנתקלים ביער בגבר יהודי פצוע ונאלצים להתמודד עם החלטה גורלית

"נטשה" של הבמאי והסופר הקנדי דייויד בזמוזגיס, המבוסס על ספרו הראשון ועטור השבחים "נטשה וסיפורים אחרים" – אוסף של סיפורים קצרים על משפחה יהודית מלטביה המסתגלת לחייה החדשים בקנדה.

 קרדיט Natasha Films Inc.

קרדיט Natasha Films Inc.

"איך לזכות באויבים" של הבמאי הארגנטינאי גבריאל ליכטמן , המציג מותחן דרמטי עם נגיעה קומית, המתרחש בקרב קהילת היהודים הצעירים והמבוססים של בואנוס איירס כיום

"הקיץ האחרון שלנו" של הבמאי הפולני מיכל רוגלסקי, זוכה פרס התסריט בפסטיבל מונטריאול האחרון, הלוקח אותנו אל פולין של 1943 ומגולל סיפור המחבר בין ילד פולני, חייל גרמני צעיר ונערה יהודייה.

 

בין האורחים הבולטים בפסטיבל יהיו:

עורך הסרטים הצרפתי עטור הפרסים הרווה דה לוז (Hervé de Luze), העובד כבר במשך שלושה עשורים עם רומן פולנסקי. דה לוז עבד באופן הדוק עם במאים בולטים נוספים כמו אלן רנה וקלוד ברי, היה מועמד לפרס האוסקר על עבודתו בסרט "הפסנתרן", וזכה בשלושה פרסי סזאר. בפסטיבל יציג דה לוז יציג שני סרטים של פולנסקי אותם ערך: "הפסנתרן" ו"אוליבר טוויסט".

ד"ר רות ורסטהיימר, חלוצת היעוץ המיני, המגיעה לאירוע מיוחד בהנחיית חנה לסלו ובו תנתח בדרכה המיוחדת והצבעונית מבחר של סצנות מפתח בקולנוע העוסקות באינטימיות ומשברים זוגיים.

הבמאית הצרפתיה קארין אלבו ("ירושלים הקטנה") שתציג בפסטיבל את סרטה החדש "הרומן הקצר ביותר שהיה לי" (המשתתף בתחרות בינלאומית) .

הקולנוע הישראלי בפסטיבל יכלול סרטים עלילתיים ותיעודיים ובהם: סרטו החדש של אורי ברבש "קאפו בירושלים" (המשתתף בתחרות בינלאומית) , סרטו החדש של אורי גרודר "א-פריילעכן פורים", המספק מבט מעמיק וראשון מסוגו אל היום השמח ביותר בלוח השנה החרדי, שני פרקים מתוך "הצורף", סדרת הטלוויזיה החדשה של דרור סבו בכיכובם של יהורם גאון, אדיר מילר וליאור אשכנזי, "דרכו של אדם", של יעקב ליפשין ורוני ליפץ על חייו והגותו של מרטין בובר.

ולרגל 50 שנה לסרט הגפילטע-פיש הראשון "שני קונילמל" וכן פטירתו של המפיק מרדכי נבון יוצג בבכורה עותק דיגיטלי חדש של הסרט שנעשה כחלק מפעילות הארכיון הישראלי לסרטים לשימור ולקידום חשיפת אוצרות הארכיון לקהל הרחב.

בהמשך למסורת שהחלה בשנה שעברה יציג הפסטיבל מסגרת של סרטים על אוכל וקולינריה יהודיים ובהם: "סיפורים מהמעדנייה" (Deli Man), המציע הצצה טעימה אל המעדניות היהודיות המשגשגות בארה"ב, "חומוס!", סרטו של אורן רוזנפלד העוקב אחר סיפורו של המאכל המזרח תיכוני שסחף אחריו את העולם כולו, "מצה והחלום האמריקאי", סרטו של מייקל לוין הבוחן מפעל ניו יורקי ותיק לייצור מצות הנאבק להמשיך ולפעול בשיטות מסורתיות, וכן "קיבוץ למהדרין", סרטה של חגית לירון על הסוגיה הגורלית שפקדה את קיבוץ בית אלפא – האם להפוך את חדר האוכל לכשר כדי לחזק כלכלית את הקיבוץ?

כמו כן, יתקיים ערב מחווה לעולם האוכל בסרטיו של שמי זרחין, בהנחיית העיתונאים רונית ורד ויאיר רוה. עשרים שנה חלפו מאז ביים זרחין את סרטו הראשון ("לילסדה", 1995) ואחד המוטיבים הבולטים ביותר בסרטיו הוא אוכל. בערב המחווה, בהשתתפות הבמאי והתסריטאי, נקרין קטעים מסרטיו ונדבר על האלמנט הביוגרפי במוטיב האוכל ביצירותיו; על ההיסטוריה העשירה והמורכבת של המטבח בטבריה, עיר הולדתו; על המטבח היהודי-אלג'יראי; ועל אוכל כמעצב זהות וכמוטיב קולנועי.

מסגרת נוספת תוקדש לסרטים על דמויות מפתח יהודיות ובהם: "החוק", סרט צרפתי שבו מגלמת עמנואל דבוס את סימון וייל, שרת הבריאות של צרפת שנאבקה למען חקיקת חוק ההפלות הראשון בצרפת, "הפסז'ים של ולטר בנימין", סרטה של יהודית וכסלר העוקב אחר "פרויקט הפסז'ים" – עבודת המחקר המונומנטאלית של ההוגה היהודי-גרמי, וכן "הספקנים", סרט תיעודי העוקב אחר המדענים הידועים ומעוררי המחלוקת ריצ'רד דוקינס ולורנס קראוס, בעלי הגישה האתאיסטית, במסעם חובק העולם להפצת בשורת המדע וההיגיון.

עוד בפסטיבל: סרטים תיעודיים המספקים מבט מרתק על קהילות יהודיות ברחבי העולם: "החזרה", של הבמאי אדם צוקר המתעד ארבע נשים פולניות בשנות העשרים לחייהן שחונכו כקתוליות ורק לאחרונה גילו את שורשיהן היהודיים, "מתחילים מחדש: סיפור יהודי-מצרי" -סיפורה של הקהילה המשגשגת של יהדות מצרים שנעקרה בשנות ה-50 מהמקום שהיה ביתה במשך מאות שנים, "הגטו של ונציה: 500 שנים של חיים" של הבמאית עמנואלה ג'ורדנו על הגטו היהודי העתיק ביותר באירופה, "חוזרים הביתה", סרטה של אלודי פרה על שישה ישראלים החיים בברלין הדנים במערכת היחסים המורכבת שלהם עם העבר ו-"עלייה דאדא", תיעוד היסטורי מעמיק שיצרה אואנה גיורגיו על הגירת יהודי רומניה לישראל.

 

מנכ"לית סינמטק ירושלים: נועה רגב

מנהל אמנותי, פסטיבל הקולנוע ירושלים: אלעד סמורזיק

מנהלת אמנותית, פסטיבל הקולנוע היהודי: דניאלה תורג'מן

מפיקה ראשית: אלה טל

 

פסטיבל הקולנוע היהודי ה 17 בסינמטק ירושלים

12-7 בדצמבר 2015

WWW.JER-CIN.ORG.IL

הזמנת כרטיסים :

קופות *9377 פקס: 02-5654334

מודעות פרסומת