תגיות

, ,


במיוחד להפקה זו: עבודת וידיאו של אמנית הוידיאו הבינלאומית מיכל רובנר

יצירת המופת בה עוסק ורדי בשאלת הרוע האנושי ובה מצעד הלהיטים הורדיאני מקהלת הצוענים, האריה של אזוצ'נה, האריה של הטרובדור ועוד. קינאה, אהבה, תשוקה

31.12.15-16.1.16 בבית האופרה הישראלית, המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

 

האופרה הישראלית מעלה בהפקה חדשה את "הטרובדור" מאת ורדי -הנחשבת לאופרה השנייה בטרילוגיית האופרות הפופולאריות של ורדי, יחד עם "ריגולטו" ו"לה טרוויאטה".

האופרה תועלה בתאריכים 31.12.15-16.1.16 בבית האופרה הישראלית, המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

"הטרובדור" מציג את מצעד הלהיטים הורדיאני ובהם: מקהלת הצוענים הידועה, האריה של אזוצ'נה הצוענייה והאריה של הטרובדור.

Teatro di San Carlo - IL TROVATORE di Giuseppe Verdi

Teatro di San Carlo – IL TROVATORE di Giuseppe Verdi

על האופרה ינצח דניאל אורן, מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית הבמאי הוא מיכאל זנאנייצקי והסולנים בהפקה זו הם מצמרת הזמרים הבינלאומיים המופיעים קבוע בתפקידים ראשיים על במת המטרופולין בניו יורק, הסקאלה במילנו, הקובנט גארדן בלונדון ועוד. כמו כן משתתפים: מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר ותזמורת האופרה- התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון.

אמנית הוידיאו הבינלאומית מיכל רובנר חברה להפקה זו ויצרה עבודת וידיאו שתוקרן על שלושה מסכים כחלק מהתפאורה והעיצוב באופרה.

רובנר, היא כיום האמנית הישראלית הנודעת והמצליחה בעולם. היא אמנית עטורת פרסים והישגים (בהם תואר "אביר האמנויות והספרות היפה" מטעם ממשלת צרפת, תואר ד"ר כבוד מטעם אוניברסיטת באר שבע). מבקרי האמנות החשובים בעולם עוקבים בסקרנות אחר עבודתה: "המבט חסר הרחמים על הקיום האנושי הוא כחומר בידה של מיכל רובנר. היא פילוסופית לא פחות מאשר אמנית" ("ניו יורק טיימס" כתב בנג'מין ג'נוקיו ) "אמנית בינלאומית זו יוצרת עבודות מוזרות ומקוריות, עדינות בגסותן וחורגות ממסלולה השגור של האמנות".( ז'אק מנדלבאום "לה מונד" ).

עד כה הציגה רובנר למעלה מ-50 תערוכות יחיד בארץ ובעולם –ובהן התערוכה "היסטוריות" המונומנטלית בלובר בפריז, שהתפרשה על פני שלושה אגפים ויצרה תקדים כאשר בפעם הראשונה הותרה הצבתן של יצירות אמנות ברחבת נפוליאון והקרנת עבודות וידיאו לראשונה על גבי יסודותיו המקוריים של ארמון הלובר ובמרתפיו החשוכים.

מקובל לראות את "הטרובדור" כצלע אחת במשולש עם "ריגולטו", "לה טרוויאטה" שנוצרו כמעט ביחד ומהוות ביטוי חזק של ורדי "האמצעי" והבשל. אך יש הרואים קשר של "הטרובדור" עם: "נבוקו", "מקבת" ו"אותלו", העוסקות בנושא הרוע האנושי והאלימות המתלווה אליו- שהעסיק מאוד את ורדי והופך למרבה הצער להיות אקטואלי לאור האירועים האחרונים שהעולם נחשף אליהם בתקופה זו.

"הטרובדור" מבוססת על מחזה הנושא שם זה שנכתב בשנת 1835 על ידי מחזאי ספרדי צעיר בשם גארסייה גוטיירז. ורדי הלחין אותה לליברית של : סלבדורה קאמארנו.

Teatro di San Carlo - IL TROVATORE di Giuseppe Verdi

Teatro di San Carlo – IL TROVATORE di Giuseppe Verdi

במרכז העלילה משולש אהבה: הרוזן די לונה (הבריטון) שמאוהב בגבירה לאונורה (הסופרן), אך היא מאוהבת בטרובדור מסתורי (מנריקו- הטנור) . לצד זה ,אזוצ'נה הצוענייה, שתעשה הכל כדי לנקום את שריפת אימה על המוקד שנים רבות קודם לכן על ידי אביו של הרוזן. לאונורה מבטיחה להינשא לרוזן בתנאי שישחרר את אהובה מנריקו מהכלא . היא אינה מתכוננת לקיים את הבטחתה ובולעת כמוסת רעל ומתאבדת. הרוזן מגלה את בגידתה של לאונורה ומוציא להורג את מנריקו הטרובדור. רק לאחר מכן מתבררת לו זהותו האמיתית של הטרובדור המסתורי – הלא הוא אחיו. הנקמה של אזוצ'נה, שגידלה את מנריקו הטרובדור כבנה מבלי לגלות לו את זהותו האמיתית הושלמה, אך הרוזן מוציא גם אותה להורג.

דניאל אורן , מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית ומנצחה של אופרה זו, הוא גם המנהל האמנותי של בית האופרה בסלרנו, איטליה. הרפרטואר שלו כולל אופרות רבות מאת ורדי ביניהן "אאידה", "סימון בוקנגרה", "לה טרוויאטה", "ריגולטו", "נבוקו" ואחרות. לצד אופרות רבות מהרפרטואר האיטלקי והעולמי. אורן מנצח בכל בתי האופרה המובילים בעולם: האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, המטרופוליטן אופרה בניו יורק, הארנה בוורונה שם הוא מנצח בקביעות מדי קיץ, האופרה הלאומית של צרפת ובבתי האופרה של רומא, טרייסטה, גנואה, פירנצה, פרמה, טורינו, ונציה, בואנוס איירס, סן פרנסיסקו, טוקיו, יוסטון, וושינגטון, סין ועוד.

הבמאי הפולני מיכאל זנאנייצקי, ביים למעלה מ-180 הפקות של מחזות תיאטרון, אופרות ומחזות זמר בפסטיבלים ובבתי אופרה ברחבי העולם. הרפרטואר שלו נע מהבארוק ועד ליצירות בנות זמננו . הוא ביים מספר הפקות גרנדיוזיות באוויר הפתוח כולל אותלו (ורדי), שיקוי האהבה (דוניצטי), טורנדוט (פוצ'יני) ונשף מסכות (ורדי). הוא זכה במדליית הזהב לערכים אמנותיים וחברתיים על ידי נשיא מחוז פולייה. הפקתו של יבגני אונייגין (צ'ייקובסקי) בבילבאו זכתה בפרס על הפקת השנה בספרד. הוא המייסד והמנהל האמנותי של פסטיבל המים בטיגרה ושגריר של וורצלאב 2016: בירת התרבות האירופאית ובשל כך הוענק לו פרס גלוריה. באופרה הישראלית ביים מספר הפקות כולל "נשף מסכות" וכן "לה טרוויאטה" למרגלות המצדה.

צוות סולנים בינלאומי וישראלים יובילו את ההפקה: את תפקיד מנריקו ישירו לסירוגין הטנור הארגנטינאי גוסטבו פורטה (שהופיע לאחרונה באופרה הישראלית בתפקיד מריו קוורדסו ב"טוסקה" מצדה) והטנור הדרום קוראני הנודע אלפרד קים בהופעות הראשונה בארץ. את תפקיד לאונרה ישירו הסופרניות סבטלה וסילייבה הבולגריה (שהופיעה לאחרונה באופרה הישראלית בתפקיד טוסקה במצדה), דינארה אלייבה האזרית בהופעת בכורה באופרה הישראלית ואירה ברטמן הישראלית. את תפקיד די לונה ישירו לסרוגין הבריטון הרומני ג'ורג' פטאן, הבריטון הרומני יונוט פאסקו והבריטון הדרום קוריאני טיטו יו. את תפקיד אזצ'ונה ישירו לסירוגין זמרות המצו סופרן מריאן קורנטי האמריקאית, אנקלז'דה שקוזה האלבנית בהופעת בכורה באופרה הישראלית והמצו סופרן הישראלית סבטלנה סנדלר. את תפקיד פרננדו ישיר הבס-בריטון קרלו סטריולי . את תפקיד אינז ישירו לסרוגין אלה וסיליבצקי ו-ענת צ'רני ואת תפקיד רואיז ישיר איתן דרורי.

תאריכי מופעים:

יום שבת 26.12.15 11:00 (לקראת בכורה) | יום ה' 31.12.15 20:00 (בכורה) | יום ו' 1.1.16 13:00 |מוצ"ש 2.1.16 20:00 | יום ב' 4.1.16 20:00 | יום ג' 5.1.16 20:00| יום ה' 7.1.16 20:00 | יום ו' 8.1.16 13:00 | מוצ"ש 9.1.16 13:00 | יום ב' 11.1.16 20:00| יום ג' 12.1.16 20:00|יום ד' 13.1.16 20:00 |יום ו' 15.1.16 13:00| מוצ"ש 16.1.16 20:00

.מחירי כרטיסים:190/252/319/388/438 ₪
הפקה חדשה – שירה באיטלקית

תרגום מוקרן בעברית ובאנגלית משך המופע: כשעתיים ו-45 דקות
שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

לקראת בכורה: שבת – 26.12.15 | 11:00

להזמנת כרטיסים: 03-692777, www.israel-opera.co.il
בית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א

Libretto Salvadore Cammarano
Conductor Daniel Oren
Director Michal Znaniecki
Set Designer Luigi Scoglio
Costume Designer Giusi Giustino
Lighting Designer Bogumil Palewicz

Among the soloists:

Manrico Gustavo Porta 
Alfred Kim
Leonora Svetla Vassileva
Dinara Alieva
Ira Bertman
Di Luna              George Petean
Ionut Pascu
Tito You
Azucena Marianne Cornetti
Enkelejda Shkosa
  Svetlana Sandler
Ferrando Carlo Striuli
Inez Alla Vasilevitsky
Anat Czarny
Ruiz Eitan Drori

The Israeli Opera Chorus
Chorus Master: Ethan Schmeisser

The Opera Orchestra – The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion