תגיות

הפרס בשווי 15,000 ₪ הוענק זו השנה השלישית במסגרת פסטיבל השירה הבינלאומי ה- 14 של הליקון 2015

חנוכה, 9- 12 בדצמבר

"שער", פסטיבל השירה הבינלאומי ה – 14 של עמותת הליקון, המתקיים זו השנה הראשונה במתחם המדיטק בחולן בחג החנוכה בין 9- 12 בדצמבר 2015, יעניק זו השנה השלישית את פרס הליקון למשוררים בראשית דרכם ע"ש רמי דיצני ז"ל. הפרס בסך של 15,000 ₪ מוענק ביוזמתה ואדיבותה של משפחת דיצני, ויתחלק השנה בין שתי זוכות.

 

ועדת השופטים שכללה את פרופ' אריאל הירשפלד, יעל גלוברמן, ושי דותן העניקה השנה את הפרס למשוררות:

רחל פרץ ובת שבע דורי- קרלייה.

רחל פרץ (נולדה ביפו, 1966), למדה אמנות במכללת תל-חי ובאקדמיה לאמנות בצלאל, וכן בבית ספר לתיאטרון חזותי, בוגרת בית-הספר לשירה של הליקון וכן בוגרת מסלול עמיתים של עלמא, בית לתרבות עברית. שיריה התפרסמו בבמות שונות, זכתה בפרסים: מקום שלישי בתחרות הסיפור הקצר של "הארץ", 2010; מקום ראשון בתחרות שירה של "מקור ראשון", 2012.

עד כה פרסמה: מעשה לוט" (פרוזה), יומן קריאה בסיפור סדום ועמורה התנ"כי, בהוצאה עצמית, 2012; "כיפה אדומה | רק תני לו אויב", ספר שירה (ביכורים) בסדרה "כבר", בעריכת ליאת קפלן, מוסד ביאליק, שראה אור ב 2015.
בת-שבע דורי-קרלייה) נולדה בירושלים, 1970( למדה ספרות גרמנית ופילוסופיה באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטה החופשית בברלין. מנחה סדנאות כתיבה יוצרת בבתי ספר. בוגרת סדנאות "מקום לשירה" ו"הליקון". שיריה ותרגומיה ראו אור בכתבי עת ובעיתונים. ספר שיריה הראשון, "נפש, חשבון" בהוצאת מקום לשירה ובעריכת ד"ר גלעד מאירי ‘יצא לאור בספטמבר השנה.

 בת שבע דורי קרלייה 1

מנימוקי השופטים:

לרחל פרץ על השירה ההגותית הנוקבת האצורה בספרה הראשון; שירה בשלה ועצמאית שאינה מסגירה את היותה פרי ביכורים. ….. פרץ עוסקת ברגישות גדולה ברקמת היחסים בין נשים וגברים וביחסים שבין אדם לבין עצמו.

מבטה ממוקד בנקודות המגע שבין גוף ונפש; מבט חושני, אכזר לעיתים, רגיש לכוחות הגופניים-חייתיים המשתתפים בחיי האדם. אך לא פחות מכך הוא רגיש למהלכי הרוח ותגובותיה לחיי הגוף…….היא מיטיבה לדובב את הנפש הגברית לא פחות מאשר את זו הנשית. יש בדיבורה המטא-ארוטי פריצה חשובה מגדרי המגדר המקובלים.

 

לבת-שבע דורי-קרלייה על השירה הלירית הגבישית, החרישית והחריפה שלה, השואפת לביטוי מתוח ומצומצם. ….. שיריה, הנוגעים לא פעם בחוויות של אכזבה ומפח-נפש, מצליחים לחלץ מכל מצב-נפש גם ניצוץ של יופי ……

ספרה הראשון הוא מסמך שירי מרגש בכוחו לעורר עמדה של אמפאתיה מול מאבקיו הקטנים-גדולים של האדם .. …….. זהו דיבור עשיר וחם ולא פחות מזה – חכם.

 

רמי דיצני (1950- 2012)

משורר ישראלי. דיצני היה מהנדס אלקטרוניקה, בוגר בית הספר לקולנוע בלונדון ומדריך תיירים מוסמך. הוא פרסם שירים בעיתונים ובכתבי עת. נפטר ב-15 ביולי 2012 לאחר מחלה ממושכת.

שירתו כוללת סוגים שונים וקשת רחבה של נושאים: שירי ילדים, שירי אהבה ליריים וגם שירי מחאה בוטים. בשירתו ניכר שילוב בין היסוד הסיפורי ובין כתיבה לירית רגישה. על שירת המחאה של דיצני כתב המבקר חנן חבר: "הוא פרץ באלימות פיוטית, בהופכו את הדוחה, הצורם, המזעזע, ואפילו את המגעיל – לכלים לשוניים שיריים בעלי ייחוד".

 
 
מודעות פרסומת