תגיות

הכרזה על הזוכים בפסטיבל הקולנוע היהודי ה-17 ירושלים


פרס שומן לקולנוע יהודי מוענק לסרט "איך לזכות באויבים" מאת הבמאי גבריאל ליכטמן

פרס שומן ציון לשבח מוענק לסרט "קאפו בירושלים", בימוי: אורי ברבש, הפקה: חיים שריר

פרס הסרט הישראלי הקצר ע"ש בניה צוקרמן מוענק לסרט "הדיקטטור הקטן" מאת הבמאית נורית כהן

פרס הסרט הישראלי הקצר ציון לשבח גזוינדלך, בימוי: אפרת ברגר

 

התוכנית המגוונת של הפסטיבל כוללת למעלה מ־ 50יצירות קולנוע חדשות מהארץ ומהעולם לצד עותקים משוחזרים של סרטים מתוך אוצרות הארכיון שהופקו לכבוד הפסטיבל, הקרנות בכורה של מיטב סדרות הטלוויזיה הישראליות העכשוויות, כיתות אמן ומפגשים עם יוצרים, כנס בנושא "ירושלים על המסך" לרגל חגיגות 50 שנה לקרן לירושלים, מפגש חגיגי עם ד"ר רות וסטהיימר בו תפנה מבט ייחודי על סצנות קולנועיות העוסקות באינטימיות ובזוגיות, מחווה לרומן פולנסקי, מפגשים קולינריים, הקרנות בליווי מופעי מוזיקה, "גולה טורס" – פרוייקט עיצוב של צוות ג'לאדה סטודיו, תחרות הסרט הקצר ע"ש בניה צוקרמן, ולראשונה בפסטיבל – תחרות בינלאומית במסגרתה יוענק פרס שומן לקולנוע יהודי.

 

התוכניה נותנת ביטוי לעושרה ולמורכבותה של התרבות היהודית הדינאמית, ומציעה פרשנות מרחיבת גבולות לשדה היצירה העוסקת ביהדות וליחסיה עם זהויות אחרות.

פרס שומן לקולנוע יהודי, בסכום 3,500 יורו, תרומתה של הלן שומן:

"איך לזכות באויבים" , בימוי: גבריאל ליכטמן – הזוכה בפסטיבל הקולנוע היהודי
עורך דין צנוע שנמשך לסיפורי בלשים; מפגש לא צפוי עם אישה יפה ומושלמת למראית עין; אח הולל לפני חתונתו; תשלום מקדמה על דירה; גניבה, תעלומה… הבמאי גבריאל ליכטמן ("יהודים בחלל", פסטיבל הקולנוע היהודי ירושלים 2006) מציג מותחן דרמטי עם נגיעה קומית, המתרחש בקרב קהילת היהודים הצעירים והמבוססים של בואנוס איירס כיום.

נימוקי חבר השופטים

הוויית חיי היהודים בארגנטינה כיום מוצגת במסגרת ז׳אנר מרענן בקולנוע היהודי: קומדיה בלשית. הסרט מצטיין בעלילה קולחת, משחק משובח, ושילוב של מתח ואלמנטים קומיים במינונים מדויקים. בנוסף, העולם הקולנועי מתכתב עם עולם הניו מדיה באמירה רפלקסיבית על אומנות הקולנוע בעידן הסלולר, היו טיוב והפייסבוק. הסרט מציג בדקות ובשנינות את הדרמות האנושיות של אהבה, תשוקה, נאמנות והונאה, כשבמרכז העלילה שני אחים פרקליטים שמייצגים את עולם החוק. הגבול בין החוק הפנימי לחיצוני ובין עולם האמת והנאמנות לעולם השקר והבגידה מוצג דרך קונפליקט בין אחים, בפריזמה מודרנית של הסיפור התנ״כי של קין והבל.

 

ציון לשבח

"קאפו בירושלים" , בימוי: אורי ברבש, הפקה: חיים שריר

 

KAPO- קאפו בירושלים - קרדיט צילום Yoram Millo

KAPO- קאפו בירושלים – קרדיט צילום Yoram Millo

1948-1950. רופא מוורשה שהיה ראש בלוק באושוויץ מגיע עם אשתו לירושלים כדי להתחיל בחיים חדשים. רבים מאלה שהיו נתונים למרותו מאשימים אותו שהתעלל בהם כדי לרצות את אדוניו הנאצים. בסדרה של וידויים, בשפה קולנועית מינימליסטית, חושפים הניצולים את קורות הישרדותם ואת מאבקם על אנושיותם בגיא הצלמוות, כמו גם את חשבון הנפש שהם עורכים אחרי המלחמה כדי להמשיך ולחיות במקלט שמצאו.
נימוקי חבר השופטים

הסרט "קאפו בירושלים" מציע גישה אינטליגנטית, ייחודית ורגישה לנושא הקשה של הקאפו היהודי במחנות ההשמדה, ומאיר באופן מקורי ומרתק סוגיה מורכבת בהיסטוריה היהודית ובתודעה הישראלית.

 

חבר השופטים

מרלין וניג – חוקרת, מרצה, תסריטאית ומבקרת קולנוע. ספרה הפופולארי ״הקולנוע החרדי״ הגדיר לראשונה את ה״חרדי״ כז׳אנר. וניג היא ממקימות אתר המבקרות וטבלת המבקרות של ישראל ובשנים האחרונות היא מבקרת הקולנוע של האתר ״סלונה״ בו יצרה (ביחד עם חוקר הקולנוע ד״ר פבלו אוטין) את סולם ״מרלנה״ הבוחן את ייצוגן של נשים בסרטים. בנוסף, היא כיהנה בתפקידים ציבוריים מגוונים, בין השאר כחברת מועצת הקולנוע הישראלי.

יואל קמינסקי – עורך קולנוע: "מכתבים לאמריקה" (בימוי: חנן פלד); "יצחק ומרגריטה" (תסריטאי: סמיון ווינוקור); "כתב פלילים" – 12 פרקים לערוץ 1 (בימוי: חיים בוזגלו); "דרמות מהשורש" – חמש דרמות ברשת; 'מעורב ירושלמי' – עונה ראשונה (בימוי: ינקול גולדווסר וניר ברגמן); "בר מצווה" – דרמה טלוויזיה (בימוי: דני וקסמן). בנוסף, קמינסקי מלמד במרכז האקדמי בבית ברל ובמחלקת הקולנוע של אוניברסיטת תל אביב, ומכהן כראש מסלול קולנוע וטלוויזיה במכללת אריאל.

פרופ' אילן אבישר החוג לקולנוע וטלוויזיה, אוניברסיטת תל אביב. אבישר שירת כחבר במועצה הישראלית לקולנוע וכיושב ראש הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. אבישר כתב מספר ספרים ומאמרים רבים, ביניהם: "השואה והמסך: דימויים קולנועיים של הבלתי ניתן לדמיין" (1988, אנגלית), "חזון של ישראל: קולנוענים ישראלים ודימויים של המדינה היהודית" (1997, הדפסה שנייה 2002, אנגלית), "אמנות הסרט: הטכניקה והפואטיקה של המבע הקולנועי" (1997, הדפסה שנייה 2002), ו-"הסצנה הישראלית: שפה, סרט, שיח" (2005).

 

 

הזוכה בפרס הסרט הישראלי הקצר לזכרו של בניה צוקרמן, בסכום 10,000 ש"ח, תרומת: קרן אבי חי ומשפחת צוקרמן

"הדיקטטור הקטן" בימוי: נורית כהן

מרצה חסר כאריזמה, המתמחה במנהיגים במשטרים טוטליטאריים, חש לא מוערך על ידי הסטודנטים שלו ועל ידי אשתו הדומיננטית.

נימוקי חבר השופטים

חבר השופטים בחר להעניק פה אחד את פרס הסרט הישראלי הקצר לזכרו של בניה צוקרמן לסרט "הדיקטטור הקטן" בבימויה של נורית כהן, בית הספר "מעלה" לטלויזיה, קולנוע ואומנויות. בסרט שובה לב זה נחשף בפנינו גיבור לא צפוי בצומת מפתיע ומשעשע, תוך כדי עיסוק ביהדות, שואה, טוטליטריזם וכמובן כריזמה אישית הזוכים לטיפול קולנועי מקורי וחושפים את הדיקטטורים הקטנים הטמונים בכל אחד מאיתנו.

על כל זאת, בנוסף למונולוג אמבטיה מבריק, אנו שמחים להעניק פרס זה.

 

ציון לשבח

גזוינדלך, בימוי: אפרת ברגר

יהודה, 19, התחנך כל חייו במשפחה חסידית אדוקה. לאחר התחבטויות ולבטים, הוא מחליט לחתוך את הפאות.

נימוקי חבר השופטים

הסרט מציג ניסיון רגיש בטיפול בקונפליקט עמוק וסימבולי, ע"י הצגת גיבור תיעודי במצוקת אמת.

חבר השופטים

יונתן דקל – במאי ותסריטאי. זוכה פרס אופיר ופרס פסטיבל ירושלים לסרט הקצר.

אורי גרודר – יוצר סרטים בעל תשובה ומורה לקולנוע במגזר החרדי, יצירותיו מהוות גשר בין העולמות.

הלן שומן – עיתונאית וסופרת. כותבת במהדורה הצרפתית של ג'רוזלם פוסט ומנחה תוכניות על קולנוע ברדיו בפריז. מכהנת כנשיאת פסטיבל הקולנוע הישראלי בפריז.

מודעות פרסומת