תגיות

,

מחזירים את הסאטירה לקולנוע

עם "קצר וסאטירי"

מיזם קולנועי מיוחד בהשראת יצירתו של אפרים קישון –  

הכהן הגדול של הסאטירה בישראל

בכורה עולמית

חמישה סרטים עלילתיים קצרים שהופקו במסגרת תחרות "קצר וסאטירי" ולרגל ארועי שנת העשור לפטירתו של קישון, יוקרנו בבכורה חגיגית ועולמית בסינמטק ת"א

את הסרטים יצרו: אשכול נבו ונפתלי אלטר, ישראל ברייט ורן שריג, ליאב צברי, דניאל נחנסון ואלי חביב, יניב סגלוביץ'

הפרויקט ביוזמה משותפת של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה ומשפחת קישון.

שישי, 29/01/16, 14:00

סינמטק ת"א

ב-29.01.16, תאריך פטירתו של אפרים קישון, גדול הסאטיריקנים הישראלים, יוקרנו בבכורה עולמית חמישה סרטים קצרים עלילתיים וסאטיריים, פרי עבודתם של יוצרי קולנוע ישראלים – תסריטאים, במאים ומפיקים. הסרטים הופקו במסגרת תחרות "קצר וסאטירי"- יוזמה משותפת של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה ומשפחת קישון.

ההקרנה החגיגית חותמת את אירועי שנת העשור למותו של קישון, שנה בה קיימו משפחת קישון והעיזבון התרבותי של אפרים קישון, סדרת אירועים שכללה פסטיבל הומור ברחבי ת"א – "פסטיבל קישון להומור", השקה חגיגית של ספר "קישוני" בהוצאת ידיעות ספרים , הרצאות ומפגשים ברחבי הארץ ובחו"ל ועוד.

בתחרות "קצר וסאטירי" השתתפו כ- 100 יוצרי קולנוע שהרימו את הכפפה ונענו לפניית קרן גשר, הרשות השנייה, פסטיבל חיפה ומשפחת קישון. חמישה מתוכם הבשילו לסרטים בעלי אמירה חברתית עוקצנית על החברה הישראלית.

לדברי זיו נווה, מנכ"לית קרן גשר: מדובר בהזדמנות נפלאה שאפשרה לנו, גם לאתגר את היוצרים לעסוק בנושאים בעלי אופי חברתי, תוך שימוש בהומור וגם להחזיר משהו מכבודו של הקולנוע הסאטירי שאפרים קישון היה הכוהן הגדול שלו. "קצר וסאטירי" עונה על שתי מטרות, האחת – להביא את הקולנוע הסאטירי לעֶדְנַה, לאחר שכמעט ונעדר לחלוטין מנוף העשייה המקומית, והשנייה לסייע ליוצרי קולנוע בתחום הסרט הקצר, שזוכה לאחרונה לפריחה בזכות תקציבים ייעודיים שנצבעו לטובתו, הן ע"י משרד התרבות והן ע"י מפעל הפיס. האתגר שלנו הוא לשעתק את ההצלחה של הקולנוע הישראלי גם עם האח הקטן והצעיר – הסרט הקצר ולקרב את הסאטירה מהפריפריה של המסך למרכזו. אני מקווה להפוך את הפרויקט הזה למסורת כי מה אם לא הומור כדי לסייע לנו לראות את פרצופינו במראה ואולי לחלחל ולהניע לשינוי ותיקון חברתי.

 

אומרים רפי עמיר ורננה, ילדיו של קישון: "כל ילדותינו עם אבא היתה רצופה בתקשורת המבוססת על הומור, סאטירה וקולנוע של סרטים קצרים של 8 מ"מ שאבא יצר וצילם בבית, כשלעתים אנחנו שותפנו בהם ולעתים גם חברי המשפחה. לכן שמחנו להיענותם הגדולה של יוצרי הקולנוע מהשורה הראשונה למיזם, שמחנו לתסריטים שהוגשו ולחיבור האישי של היוצרים למורשתו של אפרים קישון כפורץ דרך בתחום. אנו מקווים כי תחרות זו תהווה התחלה של מסורת ותעודד את העיסוק ביצירה הסאטירית הקולנועית בקרב היוצרים בישראל".

לדברי אלינור לכטמן, מנהלת העיזבון התרבותי של קישון "יצירתו ההומוריסטית של אפרים קישון עושה שימוש נרחב בסאטירה. אפרים קישון השפיע על החברה בישראל ובעולם בכתיבתו הסאטירית, בספריו, בטור השבועי הסאטירי שכתב במשך 30 שנה "חד גדיא", במחזותיו ובסרטיו הבולטים באמירה הסאטירית-חברתית כגון "סאלח שבתי", "תעלת בלאומילך" ו"השוטר אזולאי". סרטים אלו זכו בפרסים נחשבים רבים כולל שתי מועמדיות לאוסקר ושלושה פרסי גלובוס הזהב. כהמשך לדרכו זו ולמורשתו היה חשוב לנו ליזום ביחד עם קרן גשר לקולנוע רב תרבותי את התחרות "קצר וסאטירי".

חמשת הסרטים הם (תקצירי הסרטים מפורטים למטה):

"סיביר" -.במאי: נפתלי אלטר | תסריט: אשכול נבו ונפתלי אלטר | הפקה: אסתי יעקוב-מקלברג וחיים מקלברג, תותים הפקות.

סיביר - מתוך הסט. צילום אלינור לכטמן

סיביר – מתוך הסט. צילום אלינור לכטמן

"הוצאתו לאור של המשורר המת "- מבוסס על מערכון מאת אפרים קישון. במאי: עידן לוי | תסריט: ישראל ברייט ורן שריג | הפקה: אסף אמיר, נורמה הפקות.

"לחופש נולד "(אנימציה, מבוסס על סיפור מאת אפרים קישון). בימוי, תסריט והפקה: ליאב צברי

"יוקר המחייה". במאים ותסריטאים: דניאל נחנסון ואלי חביב | מפיקים: יעל אבקסיס והלל רוזמן, קסיס סרטים.[

תמונה מתוך הסרט יוקר המחיה - פרויקט קצר וסאטירי

תמונה מתוך הסרט יוקר המחיה – פרויקט קצר וסאטירי

"ולתפארת מדינת ישראל." בימוי ותסריט: יניב סנגלוביץ' | הפקה: קובי עזרן, "שטוקה סאנוק".

ולתפארת מדינת ישראל - צלם - תומר אפלבאום

ולתפארת מדינת ישראל – צלם – תומר אפלבאום

להלן תקצירי הסרטים:

סיביר. יוצרי הסרט: אשכול נבו ונפתלי אלטר.

בשכונה מבודדת, בפרברי "עיר הצדיקים", נאמר צפת לדוגמא, חיים מזה כמה שנים קבוצת עולים מברית המועצות. נשים וגברים, רובם ככולם עברו את גיל השבעים. בעיר קוראים לשכונה "סיביר", והתושבים חיים שם בין ההרים בדממה כמעט אוטופית.

לפני כשנה אירע דבר. דחפורים הגיעו, גילחו גבעה, אחריהם באו בנאים, ולאט לאט צמח מבנה מוזר, בודד. גדר סביבו.

הסרט מתחיל עם השלמת המבנה המוזר, ותושבי השכונה בטוחים שהמבנה מיועד לשמש כמועדון שח – מט, אותו הם מבקשים מהמועצה מזה זמן. וכך מגיעה קבוצה של החברים למקום, עם לוחות שחמט ושולחנות מתקפלים, לחנוך את המקום. הגברת האחראית העסוקה במטלות אחרונות מנסה לעצור אותם מלהיכנס, בטענה שהמקום עדיין לא פתוח להקהל, והבעיה העיקרית היא, שהחברים החביבים לא דוברים מילה עברית, והגברת – אף מילה רוסית.

ראש העיר ועוזרו מגיעים למקום בעקבות טלפון נסער של האחראית, ומגלים שבקרקעית הבריכה הריקה והמרוצפת, עומדים שני שולחנות שעליהם לוחות שח -מט, וטורניר שח מתקיים במקום, כשעל שפת הבריכה יושבים החברים והחברות ועוקבים בעניין אחרי התחרות המרתקת.

ראש העיר לפני התקף. מחר אמור הנדיב להגיע לפתיחה החגיגית, וכאן יושבים הסיביריים ומשחקים שח.

כאמור, בעיית תקשורת קשה. הם – רוסית, ראש העיר – עברית, והצלה באה מעוזרו של ראש העיר, שיצא שמונה חדשים עם אולגה, והא מכיר כמה מילים.. הצלה? לא ממש. ראש העיר מסביר שמדובר בטעות, והוא מבטיח לבנות לתושבים מועדון שח, ממש בקרוב… התרגום של עוזרו של ראש העיר צולע, אבל החברים לא מתווכחים, ומפנים את המקום, תוך הבטחה לבוא מחר, לפתיחה.

הגיע  היום הגדול. התורם הנדיב מגיע לפתיחה החגיגית, ו..

כל מילה מכאן והלאה מיותרת..

 

במאי: נפתלי אלטר | תסריט: אשכול נבו ונפתלי אלטר | הפקה: אסתי יעקוב-מקלברג וחיים מקלברג, תותים הפקות.

 

הוצאתו לאור של המשורר המת. על פי "רעש" מערכון מאת אפרים קישון

המשורר תולעת שני מגיע נרגש ומלא יראת כבוד, אל בניין בית ההוצאה לאור קונשטטר. הוא אוחז תחת שחיו בכתב העת של ספרו החדש – "אהבתיך אהבתיך". בחיל ורעדה הוא חולף על פני שורת דיוקנאות משוררי העבר שעל קיר המסדרון ומגיע אל המזכירות. אחת מנוסה שכבר ראתה הכול והשנייה מעריצה נלהבת. מר תולעת שני מובל אחר כבוד אל חדרו של מר קונשטטר, שם מלבד קונשטטר נמצא גם עורך ההוצאה מר הוניג. תולעת שני אינו יודע כיצד להודות למר קושנטטר על שבחר בו להוציא את ספרו לאור, אולם לתדהמתו הוא מגלה שלקונשטטר אין בכלל כוונה להוציא את הספר לאור, ולו רק מן הסיבה הפשוטה שאיש אינו קונה שירה. שם בחדר, תולעת שני מבין ממר קונשטטר והוניג שבלי לעשות רעש, בלי יחסי ציבור, בלי כותרות בעיתונים וברכילות, בלי לעשות משהו שימשוך תשומת לב… אין שום סיבה להוציא ספר לאור. הם מציעים לתולעת שני מגוון שיטות כיצד ניתן להתפרסם ולעשות רעש אם הוא חולה במחלה סופנית למשל זה טוב, היא נדבק בזיבה, אם תקע בכנסת בחצוצרה, אם ישב בכלא, או, מה שהכי מומלץ, אם פשוט ישים קץ לחייו- זה אולי מסיים את החיים , אבל עושה פלאות לחיי המדף של הספר… החזון של מר קונשטטר בשביל תולעת שני הוא ספר בכריכה קשה ועליו סרט נייר באותיות זהב- יצירותיו האחרונות של המשורר…

תולעת שני נבהל מהרעיון ומסביר שהוא בדרך כלל בריא, לא משוגע ולא סוטה, לא קיצוני ולא שונא, פשוט איש צעיר שכותב שירים. אבל שני נסחף בחזון של הוצאת ספרו בכריכה מהודרת, וכשהוניג מגיש לו אקדח מהודר , שני לוקח ויורה בעצמו. לאחר מכן הוניג גורר אותו ברגליו למנוחת עולם בגינת ההוצאה לאור, שם קבורים גם שאר המשוררים.

במאי: עידן לוי | תסריט: ישראל ברייט ורן שריג | הפקה: אסף אמיר, נורמה הפקות.

 

לחופש נולד- סרט אנימציה. יוצר: ליאב צברי.

אפרים ורעייתו רוכשים מכונת כביסה לביתם ומבחינים שבעת פעולת הסחיטה, המכונה מקפצת ממקומה. המצב הופך בלתי נסבל כשהמכונה רומסת את אופניו של בנם. אז מחליטה האישה לקשור את המכשיר. אך ניסיונות הקיבוע רק יוצרים סיכונים חדשים. מחוסר ברירה הם מוותרים על ניסיונות העיגון ומשלימים עם אופייה הקופצני והמכונה הופכת למעין חיית מחמד בביתם. עד שיום אחד הם מבחינים שהמכשיר מאוהב במכונת הכביסה של השכנים. אפרים מתייעץ במומחה. שממליץ להעלות את משקל הכביסה שהם מכניסים על מנת להכביד על תנועתה. הפתרון ששם קץ לטיולי המכונה מכמיר את ליבו של אפרים והוא מחליט לשחרר את המכשיר לטיול לילי לעבר המכונה בבית ממול.

עורך: עמית גנתון. דיבוב תפקידים ראשיים: ערן מור ונועה אוסטרייכר.דיבוב תפקידים משניים: יוסי מרשק, דניל בורובין, נטע צבר.

ולתפארת מדינת ישראל. תסריט ובימוי – יניב סגלוביץ'

אבי כהן מתבשר על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כי נמצא שהוא תואם בכל תחומי החיים לממוצע בחברה הישראלית, וזוכה בתואר "הישראלי הממוצע" . התקשורת מחבקת אותו והוא הופך בן לילה בעל כורחו לסמל לאומי וסלבריטאי מהשורה הראשונה. עם הזמן ובעידוד אשתו, לומד אבי ליהנות ממעמדו החדש ויחד הם מתרגמים את התהילה הלאומית לעסק כלכלי שמצליח קצת יותר מדי.

מפיק – קובי עזרן , שחקנים: איציק גולן , שני קליין, אילן חזן.

יוקר המחיה. תסריט ובימוי : דניאל נחנסון ואלי חביב

פוליטיקאי לוקח לעצמו יום מנוחה ביאכטה של חברו, יצא לדוג, מה יש? רק העבירו את תקציב המדינה ואחרי כל מה שהוא עושה למען העם גם לו מותר לקחת רגע שקט לעצמו. אולם נערת ליווי שמגיחה לפתע מבטן היאכטה טורפת את הקלפים.

שחקנים: צביקה הדר ותימור כהן, מפיקים : יעל אבקסיס והלל רוזמן. צלם: בנג'י כהן. מוזיקה מקורית: אסף רינדה. חברת הפקות: קסיס סרטים.