תגיות

, , ,

ארבע תערוכות המציגות את הקול הנשי של יוצרות הקומיקס והקריקטורה בישראל:

"עלי תאנה", פרידל שטרן

תערוכה לציון 100 שנים להולדתה של חלוצת הקריקטורה והקומיקס בישראל ולציון השלמת תהליך הדיגיטציה של ארכיון פרידל בשיתוף אוניברסיטת הארוורד

"בקיצור ישראלית"

12 שיחות עם יוצרות קומיקס כאן ועכשיו

 

שלושה דורות של יוצרות קומיקס המבטאות את המציאות היום יומית בצורה אינטימית ומדויקת

משתתפות: בתיה קולטון, רותו מודן, דורית מיה גור, מירה פרידמן, אילנה זפרן, הילה נעם, עינת צרפתי, רחלי שלו, אורית עריף, קרן מאי מטקלף, שמרית אלקנתי, יערה עשת

תערוכת המיטב של

התחרות השלישית לקריקטורות ע"ש פרידל שטרן

בנושא "בקיצור ישראלית"

תערוכה המציגה את העבודות המשתתפות בתחרות הדו-שנתית לקריקטורות לא פוליטיות ע"ש פרידל שטרן ז"ל, המשקפות נקודת מבט עכשווית על שאלות של נשיות וישראליות

"איורים מפטפטים", איה גורדון-נוי

אוצרת: מיכל פז קלפ

השפעותיה של שפת הקומיקס על יצירותיה של אמנית הקולאז' איה גורדון-נוי. באיוריה העשירים בפרטים, בחומרים וברעיונות נוכחוֹת תמיד אותיות ומילים – כמרקם, כצלילי רקע או כצורה גראפית.

פרס עפרון הזהב לשנת 2016 למירה פרידמן

פתיחה: 16/2/16 – נעילה: 27/8/16

 

בערב הפתיחה, 16.2.16 מוזמן הקהל לדרג את העבודות הזוכות בתחרות השלישית לקריקטורות ע"ש פרידל שטרן, בנושא "בקיצור ישראלית", ובהמשכו יוכרזו הזוכים והזוכות בקטגורית המקצוענים ובקטגורית החובבים

במעמד הפתיחה יעניק ראש העיר, מוטי ששון, את פרס עפרון הזהב לשנת 2016 למאיירת, יוצרת הקומיקס, הקריקטוריסטית והמרצה, מירה פרידמן

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס, חולון יפתח את עונת תערוכות החורף כשהוא מציג את קולן הייחודי של יוצרות קריקטורה וקומיקס בישראל. תחת כותרת העל "מוזיאון משלהן", המצוטט מתוך ספרה הידוע של ווירג'יניה וולף "חדר משלך", יהווה המוזיאון מרחב אישי ל 14 יוצרות קריקטורה וקומיקס בנות שלושה דורות ועוד עשרות של יוצרות ויוצרים השותפים לתחרות הדו שנתית על שם פרידל שטרן ז"ל לשנת 2016.

 

ארבע התערוכות – מוזיאון משלהן יציגו בין ה 16/2/16 ועד 27/8/16 4 והן

עלי תאנה, פרידל שטרן ** אוצרת: ורד גנשרוא

בקיצור ישראלית, 12 שיחות עם יוצרות קומיקס , כאן ועכשיו ** ורד גנשרוא

בקיצור ישראלית " תערוכה המציגה את העבודות המשתתפות בתחרות הדו-שנתית לקריקטורות לא פוליטיות ע"ש פרידל שטרן ז"ל . ** אוצר אסף גמזו

איה גורדון-נוי – איורים מפטפטים. ** אוצרת: מיכל פז-קלפ בשיתוף עם הוצאת כנרת

 

היסודות לקומיקס ישראלי נשי בתרבות המקומית יוצגו בתערוכה "עלי תאנה" החוקרת את נקודת המבט הייחודית והנשית של חלוצת הקריקטורה והקומיקס בישראל, פרידל שטרן ז"ל שהשנה ימלאו עשור שנים למותה ו-100 שנים להולדתה. ב"עלי התאנה" ספרה הומוריסטי המשובץ ברמיזות מיניות על אדם וחווה בגן העדן פרידל צוחקת על היום יום, נשים גברים ומערכות היחסים באמצעות אלמנטים פשוטים החוזרים על עצמם במשמעויות שונות: אדם, חוה ועץ הדעת. במסגרת תערוכה זו יוצגו קריקטורות מתוך הספר, סקיצות הכנה לספר, קריקטורות שלא נכנסו לספר וקומיקסים קצרצרים בפורמט של סטריפ-קומיקס.

פרידל  שטרן עלי תאנה 1983

פרידל שטרן עלי תאנה 1983

פתיחת התערוכה מקבילה גם לסיומו של תהליך חשוב בשימור מורשתה של פרידל שטרן, שהייתה האשה היחידה בקבוצת הקריקטוריסטים והקומיקסאים שפעלו בעשורים הראשונים של מדינת ישראל והותירה בצוואתה את עיזבונה המונה למעלה מ 250 אלף יצירות למוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון. בימים אלו נשלם תהליך הדיגיטציה של ארכיונה בשיתוף אוניברסיטת הארוורד.

 

לפני מותה הקימה פרידל קרן על שמה שכספיה מוקדשים לקיום תחרות קריקטורות נושאת פרסים שתתקיים כל שנתיים ובה יוענקו פרס ראשון לחובבנים בסך 10,000 שקל, ופרס ראשון למקצוענים, בסך 25 אלף שקל 25,000 – מהפרסים הגבוהים בארץ ובעולם בתחום. שטרן אף קבעה בצוואה את אופן שיפוט התחרות שיורכב מועדה מקצועית לצד הצבעת הקהל.

 

המוזיאון יקיים זו השנה השלישית את התחרות והפעם תחת הכותרת: "בקיצור ישראלית" – בעקבות "בקיצור, ישראל"- ספרה של שטרן בו ציירה וכתבה על ישראל מנקודת מבט חיצונית לכאורה, של זוג תיירים. בתערוכה יוצגו יצירות שהשתתפו בתחרות ונעשו על ידי חובבים ומקצוענים כאחד ומשקפות נקודת מבט עכשווית על שאלות של נשיות, ישראליות ומה שבין שני מושגים טעונים אלה.

בשלושת העשורים האחרונים אנו עדים לפריחה של יוצרות קומיקס וקריקטורה בעלות קול ברור וייחודי שלא עסוקות רק באיור ספרי ילדים, או קישוטים לחדר האוכל, אלא מבטאות את מהותן כנשים יוצרות בתערוכה בקיצור ישראלית" – 12 שיחות עם יוצרות קומיקס כאן ועכשיו יוצגו יצירותיהן של יוצרות קומיקס פעילוֹת המבטאות את המציאות ברמה אינטימית ומדויקת: בתיה קולטון, רותו מודן, דורית מיה גור, מירה פרידמן, אילנה זפרן, הילה נעם, עינת צרפתי, רחלי שלו, אורית עריף, קרן מאי מטקלף, שמרית אלקנתי ויערה עשת. היוצרות חושפות במילים ובקו סצנות אנושיות, מחוספסות, נוגעות וכואבות, מעוררות חיוך, דילמות, מחשבות וסיפורים ארוכים המאפשרים לקרוא את מה שבחרו לספר על עצמן, על חייהן, על חיי הסובבים אותן, על החיים כאן.

אילנה זעפרן. אזור מסוכן לרחצה. מתוך רישומון האוסף. הוצאת פרדס 2014. פורסם במקור בעכבר_

אילנה זעפרן. אזור מסוכן לרחצה. מתוך רישומון האוסף. הוצאת פרדס 2014. פורסם במקור בעכבר_

כך למשל, תציג בתיה קולטון קומיקס הנשען על חוויה אישית של מתבגרת צעירה והבילוי המשפחתי בים שרווח בישראל של שנות ה-70 וה-80 כפי שנחרט בזיכרונה. שמרית אלקנתי מעבירה לנייר את הזמנים הלא פשוטים ממלחמת לבנון השנייה בקומיקס "סבא הר וארמוזה" המבוסס על סיפור אמיתי מזמן המלחמה. מירה פרידמן מספרת על הילדה נילי שחיה בירושלים המחולקת לפני מלחמת ששת הימים ומאוהבת בילד מכיתתה כשהיא מנסה למשוך את תשומת ליבו במעשים שונים ומטורפים. עינת צרפתי מתארת בקומיקס שלה את חווית הנדידה שיש בנסיעה באוטובוס ומשלבת אותה בסיפור נדודים של שני אנשים.

בתיה קולטון. סיפור קיץ. מתוך האנתולוגיה איך לאהוב. הוצאת אקטוס ומודן. 2009

בתיה קולטון. סיפור קיץ. מתוך האנתולוגיה איך לאהוב. הוצאת אקטוס ומודן. 2009

יצירותיה של אמנית הקולאז' איה גורדון -נוי עומדות במרכז התערוכה "איורים מפטפטים" הבוחנת את השפעותיה של שפת הקומיקס עליהם. באיוריה העשירים בפרטים, בחומרים וברעיונות נוכחוֹת תמיד אותיות ומילים – כמרקם, כצלילי רקע או כצורה גראפית. נדמה שהעבודות המלוות ברובן טקסטים ספרותיים מבקשות לספר גם הן סיפור החורג מהטקסט שהן מלוות. הן עושות זאת באמצעות כלים חזותיים וטכניקה וירטואוזית, אך באופן מפתיע, בוחרות גם לפטפט עם הקוראים בשפה טקסטואלית לכל דבר.

איה_גורדון__נוי_מתוך_נונה_ומחק_האיור

איה_גורדון__נוי_מתוך_נונה_ומחק_האיור

פרס עיפרון הזהב לשנת 2016 מוענק למירה פרידמן:

מירה פרידמן

מירה פרידמן

פרס עיפרון הזהב, הוא פרס על מפעל חיים המוענק מידי שנה על ידי המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון לבכירי הקריקטוריסטים, על תרומה משמעותית לפיתוח המדיום. השנה יוענק הפרס למירה פרידמן, מאיירת, יוצרת קומיקס, קריקטוריסטית ומרצה אשר הקריירה שלה בתחום נפרשת על פני ארבעה עשורים. הפרס מוענק לפרידמן על עבודתה הנרחבת, על הקפדנות המקצועית, על סגנונה הייחודי, על תרומתה העצומה להתפתחות תחום האיור והקומיקס בארץ, כמו גם על עבודתה הבלתי מתפשרת, איכויותיה המדויקות ויכולתה הסגולית לדייק ולשמר כתב יד אופייני ומיוחד.

** טקס הענקת הפרס יתקיים במעמד ראש עיריית חולון, מר מוטי ששון, יתקיים בערב פתיחת "מוזיאון משלהן"

 

יום שלישי, 16 בפברואר 2016

הקהל מוזמן להשתתף בבחירת העבודות הזוכות בתחרות "להיות ישראלית" החל מהשעה 18:30

טקס עפרון הזהב יתקיים בשעה 19:00  

 

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

רחוב חיים ויצמן 61, חולון.

 

מחיר כניסה ליחיד: 15 ₪

סטודנטים, חיילים ואזרחים ותיקים: 10 ש"ח
ילדים עד גיל 5: חינם

 

www.cartoon.org.il

טלפון 03-6521849

: שעות פעילות

ימים ב' ,ד' : 10:00 – 13:00

ימים ג', ה': 17:00 – 20:00

יום שבת: 10:00 – 15:00

 

מודעות פרסומת