תגיות

הסטודיו למשחק – תיאטרון חולון – זוכה הפרס הראשון בפסטיבל עכו לשנת 2015

מציג הפקה חדשה:

"סוסים חבושי עיניים דוהרים בירושלים"

הצגת מחווה דרמטית על פי שיריו של המשורר

ארז ביטון

חתן פרס ישראל לספרות ושירה עברית לשנת תשע"ה‏

ההצגה מלווה במוזיקה מקורית של שלמה בר שנכתבה במיוחד להצגה זו

31.1-6.2.2016 א'-מוצ"ש בשעה 20:30 במרכז תיאטרון בובות רח' רמז 13, חולון

סוסים חבושי עיניים דוהרים בירושלים - צלם -אריה אזן

סוסים חבושי עיניים דוהרים בירושלים – צלם -אריה אזן

הסטודיו למשחק בתיאטרון חולון, זוכה פרס ההצגה הטובה ("יאבל'ק")ביותר בפסטיבל עכו 2015 לתיאטרון אחר – מעלה בבכורה הפקה חדשה בהשתתפות תלמידי שנה ג' של הסטודיו.

ההצגה תועלה בתאריכים 31.1-6.2.2016, א'-מוצ"ש , בשעה 20:30 במרכז תיאטרון בובות רח' רמז 13, חולון. (תיאטרון חולון נמצא בימים אלה בשיפוצים).

ההפקה החדשה : 'סוסים חבושי עיניים דוהרים בירושלים', למחזה, עיבוד ובימוי של משה קליף, היא הצגת מחווה דרמטית על פי שיריו של המשורר ארז ביטון – חתן פרס ישראל לספרות ושירה עברית לשנת תשע"ה ולמוזיקה מקורית של שלמה בר שכתב גם שני שירים חדשים במיוחד להפקה.

אומר משה קליף: "לאחר עשרות שנים של התעלמות מיצירתו האדירה של המשורר ארז ביטון, החלו הדיה נשמעים כמו קולות מתוך תיבת נגינה קוסמית. מילותיו הרכות לא מרפות ממך ומצוקת האדם עושה בך חידודים. ההכרה הזו כי דחיית האחר והשונה ובידודו מתוך החברה הינה רעה קשה מציבה בפנינו שאלות קיומיות על היותנו חברה נאורה. ביטון היה הראשון שזעק את זעקת השונה והחריג ואנו מצטרפים לזעקתו זו בתקווה שיבוא השינוי."

להצגה הנשענת רק על מלים משיריו של ארז ביטון, מבנה נרטיבי המספר את סיפורו של ביטון במלים רכות , כילד עיוור שעלה ממרוקו, מתחנך בבית חינוך לעיוורים ומתמודד במהלך חייו עם היותו אחר, שונה. ההצגה היא מסע בעולמו של השונה המחפש דרך להתקבל כשווה בין שווים. היא מציבה את התשוקה לחיים מלאים ואינה רק חומר נפץ חברתי אלא גם גורם לפקיחת עיניים, להכרה כי קיימת שפה אחרת, כי קיימת תרבות אשר דוכאה במשך שני דורות ויותר נחשבה לנחותה.

ארז ביטון נולד ב-1942, משורר ישראלי וחתן פרס ישראל לספרות ושירה עברית לשנת תשע"ה. ביטון נולד בעיר אוראן שבאלג'יריה להורים ילידי מרוקו, ועלה לישראל עם משפחתו בשנת 1948. כמו עולים רבים בתקופה זו שוכנה משפחתו במעברה ברעננה, ממנה עברה ללוד, שם נפצע, בגיל 11, מרימון יד שמצא והתפוצץ, ואשר גרם לו לעיוורון ולקטיעת ידו השמאלית. בעקבות זאת עבר לבית חינוך עיוורים בירושלים; סיים לימודים לתעודת בגרות בבית הספר ליפשיץ בירושלים, ולאחר מכן המשיך ללימודי בוגר עבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית ותואר שני בפסיכולוגיה שיקומית באוניברסיטת בר-אילן. ארז ביטון הוא בעל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. ביטון נחשב לאחד היוצרים הראשונים שייצגו את "הקול המזרחי" – קולם של יוצאי עדות המזרח. שירתו מבטאת את שבר ההגירה ארצה, כמו גם את התרבות המזרחית הנאבקת למצוא את מקומה בתוך הפסיפס הישראלי. אחד משיריו הידועים הוא "שיר זוהרה אלפסיה" המדבר על הזמרת המרוקאית היהודייה, זוהרה אלפסיה, שעלתה לארץ ישראל וחוותה בה הידרדרות מעמדית וחיה חיים פשוטים, בניגוד לתהילתה כזמרת מלכותית במרוקו. שירו "חתונה מרוקאית" הולחן על ידי חברי להקת "הברירה הטבעית" ונכלל באלבומם "אלי שורשים" מ-1979.

 

"סוסים חבושי עיניים דוהרים בירושלים"

תאריכים: 31.1 -4.2 א'-הבשעה 20:30 , 5.2 יום שישי בשעה 13:00, 6.2 מוצ"ש בשעה 20:30

עלות כרטיס: 35 ₪

לרכישת כרטיסים:  

ההצגות יתקיימו במרכז תאטרון בובות, רמז 13, חולון

 

מודעות פרסומת