תגיות

,

המקהלה הקאמרית קרדיט צלם יונתן דרור

המקהלה הקאמרית קרדיט צלם יונתן דרור

 

מפגש רביעי בסדרה "קלאסיקה מזוית אחרת" באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

בהשתתפות המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה, בניצוחו של סטנלי ספרבר

מרצה: פרופ' יהואש הירשברג

3.2 אולם וייז, קמפוס ספרא בגבעת רם בשעה 20:00

ב 3.2 ייערך המפגש הרביעי בסדרה "קלאסיקה מזוית אחרת" באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. את המפגש בנושא "מוטטים" ינחה פרופ' יהואש הרשברג ותשתתף בו המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה בניצוחו של סטנלי ספרבר.

בנוסף, שתתפו נגן העוגב, דוד שמר, נגני כלי הקשה (לי יי, זיו קפלן, נריה מזרחי ועינב הר ענן כהן) ונגני צ'לו.

התוכנית המוסיקלית: היינריך שיצ אשרי המתים, י.ל.באך ואני קירבת אלוהים לי טוב, אנדרה היידו שירת הים, אהרון חרל"פ עקדת יצחק, י.ברהמס למה, קז'ישטוף פנדרצקי ממעמקים, יחזקאל בראון הם אמרו.

 

"ניתן להגדיר 'מוטט' בתור יצירה מושרת עם מילים למספר קולות. בתוך הגדרה מאוד כללית זו מסתתרות כמה מהיצירות המרתקות ביותר בספרות, שכן באמצעות מוטטים מלחינים מביעים את המורכבות הגדולה ביותר שביחס בין מילים לבין מנגינות, ובשילובים של קולות שונים" אומר עורך הסדרה, ד"ר רון רגב. הוא מוסיף כי "בקונצרט הנוכחי נשמע מוטטים של באך ברהמס ופנדרצקי, כמו גם של המלחינים הישראלים יחזקאל בראון, אנדרה היידו ואהרן חרל"פ".

 

קלאסיקה מזווית אחרת של האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים היא העונה ה-17 לסדרות בהן מצויינים אירועים בולטים של מלחינים חשובים ונחקרות צורות מוסיקליות ותקופות שונות בתולדות המוסיקה.

 

 

קלאסיקה מזווית אחרת –מפגש מס' 4  – מוטטים

יום רביעי ה-3 בפברואר, בשעה 20:00, אולם וייז, קמפוס ספרא בגבעת רם.

מחיר כרטיס: 80 ₪.
לפרטים נוספים אודות הסדרה  ולמידע נוסף:
רינתיה ניסים: 052-3836601 או בדואל: concerts@jamd.ac.il– לרכישת כרטיסים

חנה אנגלרד: 02-6759907 או בדוא"ל:  chana@jamd.ac.il

בהשתתפות:
פרופ' (אמריטוס) יהואש הירשברג
מנחה ומרצה

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה

סטנלי ספרבר מנצח

דוד שמר עוגב
לי יי, זיו קפלן, נריה מזרחי ועינב הר ענן כהן כלי הקשה
נגני צ'לו

 

בתוכנית:
היינריך שיצ אשרי המתים
י.ל.באך ואני קירבת אלוהים לי טוב
אנדרה היידו שירת הים
אהרון חרל"פ עקדת יצחק
י.ברהמס למה
קז'ישטוף פנדרצקי ממעמקים
יחזקאל בראון הם אמרו

 

יהואש הירשברג הוא פרופ' אמריטוס בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית ובאקדמיה למוסיקה בירושלים. הוא מרצה ותיק בסדרת הקונצרטים של האקדמיה.  בימים אלה יצא לאור ספרו "קסם האופרות של ורדי" בהוצאת כרמל, ירושלים.  תחומי מחקרו מגוונים: המוסיקה של המאה הארבע עשרה, הקונצ'רטו סולו בתקופת ויואלדי, מוסיקה ישראלית אמנותית, תחום בו פרסם מונוגרפיות על פאול בן חיים ועל א.א. בוסקוביץ' (יחד עם הרצל שמואלי המנוח), וספר על המוסיקה בתקופת היישוב בהוצאת אוקספורד. מזה שנים אחדות הוא שוקד על מחקר האופרה האיטלקית בעשור של איחוד איטליה (1860-70) והוא משלים מונוגרפיה על המלחין יחזקאל בראון, במשותף עם הפסנתרנית והמלחינה רתם לוז, בתו של המלחין. הוא מופיע בהרצאות לציבור הרחב במסגרות מכון מגיד ובתכנית "ששי במוזיאון" של מוזיאון ישראל.

סטנלי ספרבר, מנצח

יליד ניו יורק, סיים את לימודי המוסיקולוגיה באוניברסיטת קולומביה ולימודי תואר שני בניצוח  בג'וליארד. ייסד את מקהלת זמיר בניו יורק, עמה הופיע בישראל בזמריה בשנת 1967. עלה ארצה ב-1972 ושנה לאחר מכן ניצח לראשונה על התזמורת הפילהרמונית הישראלית. בהמשך ניצח על כל התזמורות המובילות בארץ. כיהן כמנהל מוסיקלי וכמנצח בתזמורת הסימפונית חיפה, בתזמורת הקאמרית חולון, במקהלה הפילהרמונית תל אביב, במקהלה הלאומית "רינת" ובמקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

מאסטרו ספרבר ניצח על תזמורות באירופה, באסיה ובארה"ב ואף הופיע מעבר למסך הברזל בעידן המלחמה הקרה. זכה עם הסימפונית חיפה בפרס המועצה הציבורית לתרבות ואמנות לביצוע מצטיין של מוסיקה ישראלית, על ביצוע האורטוריה 1492-1992 מאת ציפי פליישר. כמו כן ניצח על "סוויניטוד" מאת סונדהיים באופרה הישראלית החדשה ודצמבר הקרוב יבצע באופרה הלירית של שיקגו את משיח של הנדל עם מקהלה של 3,000 איש.

ספרבר, המחזיק בתואר פרופסור מאוניברסיטת בר אילן ומהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, הינו שחקן ושופט טניס המייצג את ישראל כשופט כיסא במשחקי גביע דיוויס בארץ ובחו"ל, ובתחרויות שהבולטת ביניהן היתה אליפות ארה"ב.

 

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

המקהלה הקאמרית, זוכת המקום הראשון בתחרות המקהלות הארצית לשנת 2008, מונה כ-30 חברים, מרביתם סטודנטים למוסיקה באקדמיה בירושלים. המקהלה נוסדה בשנת 1969 בידי אבנר איתי. כבר בראשית דרכה הוכרה כאחת המקהלות הטובות בארץ והופיעה עם תזמורות רבות, בהן הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור והתזמורת הקאמרית הישראלית. המקהלה הופיעה בין היתר תחת שרביטם של המנצחים ליאונרד ברנשטיין, זוביןמהטה, גארי ברתיני, קורט מזור ודניאל בארנבוים.

בשנת 2000 מונה סטנלי ספרבר למנהלה האמנותי ותחתיו מראה המקהלה להופיע ברחבי ישראל ובין היתר משתתפת בקביעות בפסטיבל אבו גוש, בפסטיבל "צלילים במדבר" ובפסטיבל "פנטסיה כוראלית" בירושלים, ומרבה להופיע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית. המקהלה יצאה לסיור הופעות בארה"ב והשתתפה בתחרות המקהלות הבינלאומית היוקרתית במרקטאוברדורף שבגרמניה. בסיום התחרות, המקהלה שילבה כוחות עם האנסמבל הקולי של מינכן בשני קונצרטים מיוחדים במינכן ובאתר ההנצחה בדכאו.

בשנים האחרונות הופיעה המקהלה עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בביצוע "רקויאם פולני" מאת פנדרצקי, "לה טרוויאטה" מאת ורדי, הסימפוניה התשיעית של בטהובן והסימפוניה השניה של מאהלר, עם התזמורת הקאמרית הישראלית בביצוע "דיקסיט דומינוס" של הנדל, "שיר תהילה" של מנדלסון עם הסינפונייטה הישראלית באר-שבע, הרקויאם הגרמני של ברהמס בשיתוף עם המקהלה הקאמרית של האקדמיה בת"א, ו"החתונה" מאת סטרוינסקי בקונצרט חגיגי לפתיחת תחרות רובינשטיין הבינלאומית לשנת 2014, וקונצרט משותף עם מקהלת האקדמיה מויימאר בפסטיבל ישראל. בקיץ האחרון ייצגה המקהלה את ישראל בסיור בהונגריה, שם הופיעה בפני קהל של 3,000 איש בפסטיבל תרבות יהודית בבודפשט.

מודעות פרסומת