תגיות

, , ,

מופע מיוחד וחד פעמי באופרה הישראלית

האופרה 'רינלדו'

מאת גאורג פרידריך הנדל

בביצוע האופרה האסטונית הלאומית

בניצוחו של אנדרס מוסטנן

אהבה,בגידה, אלימות וכשפים בהפקה בימתית מרהיבה

 

29.2.2016

בית האופרה- המשכן לאמנויות הבמה, תל-אביב

האופרה הישראלית תארח את בית האופרה הלאומית של אסטוניה בניצוחו של המנצח והכנר הידוע אנדרס מוסטונן – עם האופרה "רינלדו"  מאת גאורג פרידריך הנדל . הפקה זו תועלה פעם אחת בתאריך 29.2.2016 במסגרת אירועי מוסטונן-פסט "טאלין תל אביב" – הפסטיבל הבינלאומי בניהולו של אנדרס מוסטונן, בתמיכת משרד התרבות האסטוני ועיריית טאלין ובשיתוף פעולה עם עירית ת"א.

הפקה חדשה ומרהיבה זו של האופרה האסטונית הלאומית  היא רבת משתתפים וכוללת סולנים, מקהלה, רקדנים, ותזמורת ומלווה באפקטים בימתיים ומוסיקליים, עם תזמור עשיר במיוחד. בהפקה זו  בבימויו של ויליאם רנטון ישתתפו התזמורת הלאומית של אסטוניה, מקהלת הילדים של האופרה הלאומית של אסטוניה וסולנים מובילים של בית האופרה האסטוני.

"רינלדו" היא האופרה הראשונה שהנדל הציג בבואו לאנגליה (1711) ונחל בה הצלחה מידית כאשר האריה הידועה ביותר מתוך אופרה זו היא “Lascia ch’io pianga”.

יחצ

יחצ

 

עלילת "רינלדו", מבוססת על "ירושלים המשוחררת" מאת טורקווטו טאסו, ומתרחשת בסוף המאה ה-11: צבאות הנוצרים צרים על ירושלים. אלמירנה, בת המצביא גוטפריד, מאוהבת בגיבור הנוצרי רינלדו. בעלת בריתו של המלך ארגנטה הנצור היא המכשפה ארמידה, מלכת דמשק. ארמידה שובה את רינלדו, אך מתאהבת בו. הסוף הטוב מגיע כאשר הנצורים מקבלים עליהם את הנצרות ונשלחים לחופשי.

יחצ

יחצ

מדברי הבמאי ויליאם רלטון: "רינלדו" היא האופרה הראשונה של הנדל שבה צפיתי. שום דבר לא הכין אותי לעונג שחשתי בעת הצפייה ביצירת מופת זו בפעם הראשונה. אריות מדהימות, עלילה מדהימה, דמויות דרמטיות, כיבוש, קסם, הונאה, אהבה נכזבת, בגידה, סקס, אלימות, חטיפה, מסע הרואי, קרבות. כל אלו מרכיבית אופרה מיוחדת זו"

 

המנצח אנדרס מוסטנן, שנולד באסטוניה מייסד  פסטיבל מוסטונן-פסט, באסטוניה שחוגג השנה זה 26 שנה להיווסדו ויזם את פסטיבל "טאלין ת"א" שמתקיים כל שנה בת"א – פסטיבל בוטיק אסטוני–ישראלי למוסיקה קלאסית ג'אז רוק ובארוק בהשתתפות כמאה מוסיקאים מובילים מישראל ומאסטוניה.

Andres Mustonen  photo Maxim Reider

Andres Mustonen photo Maxim Reider

 אנדרס מוסטנן  מנצח על רפרטואר מגוון ובמרכזו אורטוריות, פסיונים ויצירות סימפוניות דרמטיות. הוא מנצח על יצירות של מלחינים בני זמננו כמו גוביידולינה, פנדרצקי, קנצ'לי, סילבסטרוב, קנאייפל, טור, פראט וטורטריאן. הוא החל את חינוכו המוסיקלי באקדמיה למוסיקה בטאלין. כילד צעיר הוא התעניין בעיקר במוסיקה של האוונגרד ועסק בכתיבת מוסיקה . בשנות ה-70 החל ללמוד ולעסוק במסורת של המוסיקה הנוצרית והקים הרכב מוסיקלי בשם הורטוס מוזיקוס אותו הוא מנהל מוסיקלית מאז ועד היום ומבצע עמם קונצרטים רבים ברפרטואר הנע ממוסיקה הודית, ערבית ויהודית מסורתית עד ליצירות עכשוויות. כמו כן ככנר הקים את רביעיית ארט ג'אז. הוא מופיע בקביעות בלטביה, רוסיה, פינלנד, ברזיל, מכסיקו וישראל ובכל רחבי אירופה או כמנצח אורח או עם האנסמבל שלו, הורטוס מוזיקוס.

מופע: יום שני 29.2.2016  בשעה  20:00

מחירי כרטיסים:175/237/304/378/428 ₪|
השירה באיטלקית- תרגום מוקרן בעברית ובאנגלית |
משך המופע: כשעתיים וחצי
להזמנת כרטיסים:
03-692777, www.israel-opera.co.il
בית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א

 

 

Conductor Andres Mustonen
Director William Relton
Set and Costume Designer Cordelia Chisholm
Lighting Designer Johanna Town
Movement Director Kati Kivitar

 

Rinaldo, a crusader Monika-Evelin Liiv
Goffredo, head of the Christians, leader of the First Crusade Oliver Kuusik
Almirena, Goffredo’s daughter Helen Lokuta
Argante, Saracen king of Jerusalem Rauno Elp
Armida, sorceress, Queen of Damascus, Argante’s mistress Helen Lepalaan
Sirens Juuli Lill, Olga Zaitseva
A magician Märt Jakobson
Mart Laur
Eustazio, Goffredo’s brother Mart Madiste
A herald Ivo Onton

Boys from the Estonian National Opera Boy Choir
Estonian National Opera Orchestra

 

מודעות פרסומת