תגיות

, , ,

טאלין-ת"א-ראשון לציון

אנדרס מוסטונן ינצח על התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון במסגרת הפסטיבל "מוסטונן פסט טאלין-ת"א" המתקיים בישראל מאז 2014

בקונצרט תתארח הפסנתרנית הישראלית אסתרית בלצן,
וישתתפו בו מקהלת הבנים של האופרה הלאומית של אסטוניה, המקהלה הקאמרית
Voces Musicales,
וזמרי האופרה הלאומית של אסטוניה.

יבוצעו יצירות של מוצרט, ויידברג, בטהובן ופארט,
ואריות מתוך אופרות אהובות

ת"א 28.12, ראשל"צ 1.3

הכנר והמנצח הנודע אנדרס מוסטונן ינצח על התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון בקונצרט שיתקיים במסגרת הפסטיבל "מוסטונן פסט 2016 טאלין-ת"א". הקונצרט יתקיים בת"א (28.12) ובראשל"צ (1.3).

Andres Mustonen  photo Maxim Reider

Andres Mustonen photo Maxim Reider

בקונצרט תתארח הפסנתרנית אסתרית בלצן וישתתפו בו קהלת הבנים של האופרה הלאומית של אסטוניה, המקהלה הקאמרית Voces Musicales וזמרי האופרה הלאומית של אסטוניה.

בתוכנית הקונצרט: מוצרט לאודאטה דומינום, ויידברג וריאציות על נושא של מוצרט, בטהובן פנטזיה כוראלית, פארט קרדו ומבחר אריות אהובות מאופרות של מוצרט, ורדי, ביזה, צ'ילאה, ודוניצטי.

"תוכנית הקונצרט עשירה ומגוונת במיוחד והיא כוללת את הפנטסיה הכוראלית של בטהובן, יצירה שאין מרבים לבצעה, שהיא מעין קדימון לסימפוניה התשיעית של בטהובן. מוסטונן רקח עבורנו שילוב מנצח של מקהלות, מלחין וסולנים מאסטוניה, תזמורת, פסנתרנית ומלחין ישראלים, והרבה מוסיקה נפלאה", אומר אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת, "מה מתאים יותר לפסטיבל כמו מוסטונן פסט?".

 

אסתרית בלצן. צילום דניאל בר און

אסתרית בלצן. צילום דניאל בר און

מוסטונן פסט 2016 טאלין-ת"א MostunenFest 2016 Tallinn – Tel Aviv

אנדרס מוסטונן מנצח

אסתרית בלצן פסנתר
מקהלת הבנים של האופרה הלאומית של אסטוניה

המקהלה הקאמרית Voces Musicales
זמרי האופרה הלאומית של אסטוניה: הלן לוקוטה, מוניקה-אוולין ליב, אוליבר קוסיק ואחרים

Andres Mustonen, conductor
Astrith Baltsan, piano
Estonian National Opera Boys' Choir

Chamber Choir Voces Musicales
Estonian National Opera soloists: Helen Lokuta, Monika-Evelin Liiv, Oliver Kuusik and others

בתוכנית:
מוצרט – לאודאטה דומינום
ויידברג – וריאציות על נושא של מוצרט
בטהובן – פנטסיה כוראלית אופ. 80
פארט – קרדו
אריות מאופרות של מוצארט, ורדי, ביזה, צ'ילאה ודוניצטי
Mozart – Laudate Dominum
Weidberg – Variations on a theme of Mozart
Beethoven – Choral fantasy op. 80
Pärt – Credo
Arias from operas by Mozart, Verdi, Bizet, Cilea and Donizetti

מועדי הקונצרט
28.2 יום ראשון, המשכן לאמנויות הבמה, ת"א, בשעה 20:00.
1.3 יום שלישי, היכל התרבות ראשל"צ, בשעה 20:30.
מחירי כרטיסים:
ת"א 156-280 ₪. גמלאים: 156-240 ₪.
ראשל"צ 195-265 ₪. גמלאים: 175-238 ₪.
המחיר נקבע לפי מקום הישיבה באולם.
טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.

אנדרס מוסטונן
למוסיקאי האסטוני אנדרס מוסטונן נוכחות אישיות וייחודית על במת הקונצרטים. אישיותו הייחודית מוצאת את ביטויה בכל הופעותיו ככנר וכמנצח, בין אם מדובר בניצוח על סימפוניות של מאהלר ושוסטקוביץ' או הובלת תזמורת ביצירות של הקלאסיקונים הווינאיים, או בנגינה של מוסיקה מוקדמת או עכשווית. כמנצח הוא עוקב אחר מהלך התקדמות ההיסטוריה המוסיקלית ומתמקד באורטוריות, בפסיונים, ביצירות סימפוניות וביצירות דרמטיות. הוא מאד פעיל בביצוע יצירות בנות זמננו, בעיקר ביצירות של מלחינים שעימם יש לו קשרי עבודה בהם, גוביידולינה, פנדרצקי, קנצ'לי, סילבסטרוב, נייפל, טיר, פארט וטרטריאן. מוסטונן נולד בשנת 1953 באסטוניה ובארצו עשה את שנות לימודיו, הוא בוגר האקדמיה למוסיקה בטאלין וזכה בפרסים הצטיינות והוקרה רבים באסטוניה ובברית המועצות. כבר כסטודנט עסק בעיקר במוסיקה אוונגארדית, הלחין ויצר מופעים.בשנת 1972 הקים את ההרכב "הורטוס מוסיקוס" (הגן המוסיקלי) ומשמש מאז מנהלו האמנותי של ההרכב. עם קבוצה זו הוא עושה "מוסיקה ללא גבולות" ובתכניותיהם כלולים פרקי מוסיקה מסורתיים של יהודים, ערבים ומוסיקה הודית, לצד פרקי מוסיקה חדישה.
מוסטונן נהנה לבצע מוסיקה קאמרית עם חברים וקולגות והקים לפני כעשור את רביעיית הארט-ג'ז. מבסיסיו באסטוניה, לטביה, רוסיה ופינלנד הוא יוצא לסיורים ברחבי העולם. הוא מרחיק עד ברזיל, מכסיקו וישראל. הוא מרבה להופיע בכל רחבי אירופה עם תזמורות מקומיות כמנצח אורח, כסולן או בהופעות עם האנסמבל שלו "הורטוס מוסיקוס". הוא גם מנהל את "מוסטונן פסט" פסטיבל חורפי בטאלין ובו הוא מארח את טובי המוסיקאים מרחבי העולם והחל מפברואר 2014 גם את "פסטיבל טאלין-תל אביב" בישראל. מוסטונן ינצח על תוכנית נוספת של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, שירת החצוצרה, ברחובות (2.3) ובראשל"צ (3.3, 5.3).

אסתרית בלצןפסנתרנית ילידת ת"א, בעלת תואר דוקטור למוסיקה מביה”ס הגבוה מנהטן בניו יורק וכלת פרסים בתחרויות פסנתר בישראל, ארה”ב, קנדה וצרפת. לימדה באוניברסיטת תל אביב, הקליטה 15 דיסקים, DVD 5 וכתבה 4 ספרי. מופיעה כסולנית בארץ ובעולם, עם מיטב התזמורות, ובאופן קבוע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית. יוצרת תוכניות רדיו וטלוויזיה שבמרכזן הקשר בין מילים לצלילים ובין המוסיקה לחיים. פעילותה המקורית זכתה אותה בפרסים לאומיים יוקרתיים ממשרד החינוך, משרד התרבות, פרס לנדאו במפעל הפיס, פרס חביבת הקהל של ידיעות אחרונות ופרס לנדאו של עיריית תל אביב. היא מוזמנת בקביעות לקונצרטים ולרסיטלים ברחבי אירופה ,ארה"ב ואוסטרליה . ספרה "התקווהעבר, הווה, עתיד" יצא לאור במאי 2009 והפך לתוכנית חובה במערכת החינוך בישראל ולתוכנית יחיד מצליחה המוצגת דרך קבע בבית התפוצות בת"א וברחבי תבל. בעונה הנוכחית הוזמנה ל 7- סיורי קונצרטים בגרמניה, שוויץ, אנגליה, צרפת, דרום אפריקה, ואמריקה הלטינית.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון נוסדה בשנת 1988 על-ידי עיריית ראשון לציון. בתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית.

התזמורת מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות מכל התקופות בתכניותיה הכוללות סדרות קונצרטים למנויים, קונצרטים רבים לכל המשפחה, מופעים מוסיקליים לקהל צעיר וקונצרטים מיוחדים לגיל הזהב. התזמורת יצאה לסיורים באירופה כתזמורת האופרה וכן כתזמורת סימפונית לכל דבר. בשלהי שנת 2014 קיימה התזמורת סיור קונצרטים בסין בניצוחו של מנהלה המוסיקלי החדש, ג'יימס ג'אד. אולמות הקונצרטים בצ'ינדאו, בבייג'ין ובשנחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות ונלהבות. בקיץ 2008 בפתח עונת העשרים החגיגית יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה ובברזיל.

החל בשנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית. עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010), "אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012), "לה טראויאטה (בשנת 2014), "טוסקה" (בשנת 2015) בניצוחו של דניאל אורן והפקה בימתית של "כרמינה בורנה" בניצוחו של ג'יימס ג'אד. התזמורת זכתה לשבחי הביקורת. 50,000 איש מהארץ ומחו"ל שמעו את התזמורת בהפקות הענק לרגלי המצדה. החל בעונת הקונצרטים  2014-2015 מונה ג'יימס ג'אד למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת והחליף את דן אטינגר אשר כיהן בתפקיד 7 שנים . אטינגר מכהן עתה כמנצח אורח ראשי. ג'יימס ג'אד מונה לאחרונה גם כמנהל מוסיקלי וכמנצח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של סלובקיה.

מודעות פרסומת