תגיות

,

ארגון יוצאי מרכז אירופה (ארגון היקים) ופסטיבל אישה בחולון מציגים:

ערב מחווה לקריקטוריסטית המשפיעה ביותר-  פרידל שטרן, במלאת 100 שנה להולדתה

יום חמישי, 10 במרץ בשעה 18:30

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס,

רח' וייצמן 61, חולון.

 

ארגון יוצאי מרכז אירופה (ארגון היקים) ופסטיבל אישה בחולון יזמו ערב שיוקדש כולו ליצירתה, לחייה ולמורשתה של היקית, הכי ישראלית – חלוצת הקריקטוריסטיות, פרידל שטרן במלאת 100 שנים להולדתה.

פרידל  שטרן עלי תאנה 1983

פרידל שטרן עלי תאנה 1983

שטרן, בימי מלחמת העולם השנייה נמנתה עם מתנדבי היישוב לחיל העזר לנשים של הצבא הבריטי, וזכתה בצל"ש מטעם מלך בריטניה על אומץ ליבה.‏ היא יצרה רישומים ואיורים המתארים את הווי החיילים הבריטים בתקופת המלחמה, שהוצגו בתערוכות ברחבי העולם.

בשנת 1946 היא פרסמה לראשונה קריקטורות בעיתון "במחנה", שבאותם ימים שימש כ- "ביטאון "ההגנה". ייחודה היה בעיסוק בנושאים הלקוחים מחיי היום-יום, שהציגו את החברה הישראלית בצורה גרוטסקית או אבסורדית.

לאורך הקריירה העיתונאית שלה, שטרן פרסמה כתבות עיתונאיות המלוות בקריקטורות שדרכן בחנה את החברה הישראלית בצורה ביקורתית. עבור חלק מכתבות אלו "התחזתה" לטיפוסים שונים, פעמים רבות תוך שימוש בתחפושות. לדוגמה, התחזתה לעולה ממרוקו וטופלה בדי-די-טי.

היא ציירה וכתבה על החיים בישראל מנקודת מבט חיצונית, לכאורה, של תייר, תוך החלפת זהויות ותחפושות והכל בהומור מושחז ובקו המינימלי והמדויק שאפיין את עבודתה.

יצירותיה משקפות נקודת מבט עכשווית על שאלות של נשיות, ישראליות ומה שבין שני מושגים טעונים אלה. הערב יכלול: פאנל קריקטוריסטיות בין-דורי, הקרנת קטעים נדירים מארכיון המוזיאון ומצגת מעבודותיה.

 

מנחה: אסף גמזו אוצר המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס.

בהשתתפות:  צחי פרבר מאייר, קריקטוריסט ואמן קומיקס, מרצה במחלקה לאמנויות המסך ובמחלקה להיסטוריה ולתיאוריה בבצלאל . הקריקטוריסטיות: דורית מיה גור, רחלי שלו ומירה פרידמן.

מחיר לחברי ארגון יוצאי מרכז אירופה: 40 ₪ מחיר לציבור הרחב 80 ₪

הרשמה אצל מזכירת הארגון אורנה חגי : 03-5164461 שלוחה 0 או במייל: orna@irgun-jeckes.org

 

מודעות פרסומת