תגיות

קיץ יפני במוזיאון העיצוב חולון:

בכורה עולמית לתערוכה רחבת היקף של

הסטודיו היפני המצליח ננדו nendo,

המדורג בין חמשת המובילים בעולם

 

מעצב העל אוקי סאטו, העומד בראש סטודיו ננדו,

שהוכתר רק לאחרונה בתואר "מעצב השנה" הן של Wallpaper* Magazine והן של Elle Décor,

יהיה אורח הכבוד של המוזיאון בפתיחת התערוכה

סטודיו ננדו מציג מסע אל לב העיצוב היפני העכשווי:

מטריה בעלת חיים משל עצמה, בקבוקים המכילים 'סוגים שונים של גשם', אהילי תאורה מתנפחים בחום, שוקולד במרקמים מגוונים היוצרים טעמים שונים, סט שחמט המזמין לחווית שתיה ומשחק משותפים, ספלים שעליהם שפתיים מדברות ועוד…  

 

במיוחד לתערוכה עיצבו בננדו עבודה חדשה שתוצג בחולון בבכורה בינלאומית. העבודה, בשיתוף חברת אבן קיסר, מיוצרת בימים אלו בישראל ובאיטליה, ותיחשף לקראת הקמת התערוכה במוזיאון ביוני.

אוצרת: מריה כריסטינה דידרו

7/6/16 – 30/10/16

מוזיאון העיצוב חולון מציג בבכורה עולמית תערוכת רטרוספקטיבה ראשונה של סטודיו ננדו – סטודיו העיצוב היפני המוביל בעולם. את הסטודיו מוביל המעצב אוקי סאטו, הנחשב לאחד הכישרונות המבריקים בדור המעצבים הבינלאומי הנוכחי. סאטו, שהקים את הסטודיו לפני 14 שנה בהיותו בן 25 בלבד (!), הוכתר לאחרונה בתואר "מעצב השנה" הן של Wallpaper* Magazine והן של Elle Décor.

התערוכה, שנוצרה במיוחד עבור חללי מוזיאון העיצוב חולון, היא הזמנה אל לב העיצוב היפני העכשווי, שילוב חדשני ומאתגר של עושר יצירתי רחב, הומור, משחק בצבע, בצורות ובחומרים שונים, לצד מינימליזם, דייקנות, איפוק וקפדנות יתרה.

משמעות המילה ננדו ביפנית היא חמר חופשי, חומר רך וגמיש המאפשר לשחק ולהרכיבו בכל פעם מחדש ובדרך אחרת. זהו סמל לתפישת עולמו העיצובית של הסטודיו: לאסוף, לשנות ולעצב מחדש את רגעי היומיום שלנו לכדי אובייקטים פונקציונליים פשוטים, ידידותיים ובעלי הומור. 74 העבודות המוצגות בתערוכה מהוות הזמנה להתקרב אל תמצית העיצוב היפני העכשווי ולחוש באופן אינטואיטיבי בפרטים הקטנים שהופכים כל אחד ואחד מהעיצובים של ננדו לייחודים במינם.

בין העבודות המסקרנות בתערוכה – סדרה של 20 בקבוקונים המכילים גשם. ננדו בחרו להתעסק בריבוי הניואנסים של המילה גשם ביפנית, שבה קיימות עשרות מילים לגשם, בהתאם לתנאי מזג האוויר ולשעה. בהצגת 20 סוגים של גשם קיוו לבטא את מערכת היחסים הייחודית של התרבות היפנית עם הטבע.

 

עבודות נוספות שיוצגו בתערוכה:

לוח שחמט מזכוכית הרקורט שכליו משמשים ככוסות שתייה. תוך שהם משתמשים בקריסטל שהושק בשנת 1841 על ידי החברה הצרפתית המיתולוגית באקרה ונותנים לו פרשנות עיצובית חדשנית, קושרים  ננדו בין חווית השתייה המשותפת למשחק שחמט.

מטריה בעלת חיים משל עצמה – מטרייה שהידית שלה לא רק מייצבת אותה בעת השימוש, אלא מאפשרת לה לעמוד באופן עצמאי כשהופכים אותה על הידית, להיתלות משולחנות, ולהישאר מושענת על קיר כשהיא אינה בשימוש.

stay-brella - image credit to Akihiro Yoshida

stay-brella – image credit to Akihiro Yoshida

שוקולד – גורמים רבים קובעים את טעמו הסופי של השוקולד בהם: ארץ המוצא של הקקאו, סוג הקקאו, אחוז הקקאו, והטכניקות השונות בהן משתמש השוקולטייר. ננדו יצרו קונספט חדש לשוקולד המבוסס על צורתו ועל מרקמיו הייחודים כאלמנטים הנותנים לשוקולד את  טעמים שונים. לכל אחד מתשעת סוגי השוקולד שם שלקוח ישירות מביטוי יפני המשמש לתיאור מרקם.

chocolatexture -image credit to Akihiro Yoshida

chocolatexture -image credit to Akihiro Yoshida

בלעדית לתערוכה עיצב ננדו עבודה מיוחדת, שתוצג בבכורה בינלאומית, בשיתוף חברת אבן קיסר הישראלית. העבודה, המיוצרת בימים אלו באיטליה וישראל,  תיחשף לקראת הקמת התערוכה במוזיאון ביוני.

 

התערוכה תיפתח ב 7/6/16 בהרצאה של אוקי סאטו לקהל הרחב, ותינעל בסיום חגי תשרי, ב 31/10/16.

אוצרת התערוכה: מריה כריסטינה דידרו

 

אוקי סאטו, נולד בטורונטו, קנדה בשנת 1977. בשנת 2002 לאחר ביקור מעורר השראה שערך עם תום לימודיו ביריד הרהיטים הבינלאומי במילאנו, הקים את סטודיו ננדו. מאז הקמתו הפך הסטודיו לאחת מחברות העיצוב המצליחות ביותר בעולם, המשתף פעולה, בין היתר, עם מגוון רחב של מותגים נחשבים ובולטים בהם: קפליני, מורוסו, טוד'ס, לואי ויטון, הרמס, באקרה, קאמפר, פומה, סטארבאקס, וקוקה קולה.

Nendo Oki Sato portrait

Nendo Oki Sato portrait

cabbage chair -image credit to Masayuki Hayashi

cabbage chair -image credit to Masayuki Hayashi

מוזיאון העיצוב חולון

רחוב פנחס איילון 8

שעות פתיחת המוזיאון:

 

ימים ב' וד': 10:00 – 16:00

יום ג': 10:00 – 20:00

ימים  ה' ושבת: 10:00 – 18:00

יום ו': 10:00 – 14:00

יום א':  סגור

 

ספריית החומרים ע"ש אהרון פיינר עדן:

ב': 10:00 – 16:00; ג' וה': 10:00 – 18:00

http://www.dmh.org.il

קופות המוזיאון: 073-2151500