תגיות

, ,

פסטיבל וכנס בינלאומי לכבוד הסופר שלום עליכם

שלום עליכם תל אביב, 2016

ב-17-18 במאי 2016 יתקיים בסינמטק ת"א

 פסטיבל לציון 100 שנה למותו של שלום עליכם

 הפסטיבל יכלול מופעי מוסיקה, מרתון סרטי יידיש, תיאטרון, הרצאות ויריד יידישקייט

בין המשתתפים: חוה אלברשטיין, דובל'ה גליקמן, רונה קינן, שלומי שבן, שחקני תיאטרון יידיש מניו יורק, השף שמיל הולנדר, מנדי כהאן, אסתי ניסים ועוד

שלום עליכם

גם מאה שנה אחרי מותו, במאי 1916, שלום עליכם הוא עדיין אחד הסופרים היהודיים הפופולאריים ועם זאת האנינים ביותר.

במופע הפתיחה המיוחד של הפסטיבל ישתתפו בין היתר, חוה אלברשטיין, דובל'ה גליקמן, רונה קינן, שלומי שבן  ושחקני תיאטרון יידיש מניו יורק.

במהלך הפסטיבל, יופעל ברחבת הסינמטק יריד יידישקייט, ברוח שטעטעלית-תל אביבית, היריד שיהיה פתוח לקהל הרחב, יציע בין היתר דליקטסים מהמטבח המזרח אירופי שיכין השף שמיל הולנדר, דוכני מזכרות, ספרים נדירים, תקליטורי יידיש, ולהקות כלייזמרים.

באולמות הסינמטק יתקיים מרתון סרטי יידיש, עם סרטים שנעשו על פי חייו ויצירותיו של  שלום עליכם וסרטים העוסקים בתרבות היידיש במאה ה-21.

 

ניהול אמנותי: אתי אנטה-שגב

שלום עליכם הוא כינויו הספרותי של שלום רבינוביץ', שנולד בעיירה פריאסלב שבאוקראינה ב-1859 ומת בניו יורק ב-1916. בילדותו למד ב"חדר" אך גם בבית ספר רוסי. תחילת דרכו הספרותית, ב-1883, התאפיינה בחיפושי דרך טיפוסיים לסופרים יהודיים בשנים ההן. האם לכתוב ביידיש, בעברית או ברוסית? האם לכתוב סיפורת, מחזות או שירה? בסופו של דבר הבין שלום עליכם שכוחו יתגלה ביידיש, בשפה המדוברת בפי מיליוני היהודים במזרח אירופה בשנים ההן. היו אלה שנים של שינויים מהירים בחיי היהודיים, שעמדו בסימן ההיפתחות לתרבויות העולם, המעבר לעיר הגדולה וההגירה לאמריקה. תהליכים מורכבים אלה מצאו את ביטוים ביצירותיו הגדולות של שלום עליכם, שנכתבו לאורך שנים. שלום עליכם אמנם הצטיין במבטו ההומוריסטי, אבל פעמים רבות זה הומור שחור, גרוטסקי, מודרני להפליא, שעבר בהצלחה את מבחני הזמן. תיאוריו המחויכים והנוקבים את הווי החיים היהודי במזרח אירופה, ובייחוד "האנשים הפשוטים" של השטעטל חיים ונושמים הרבה אחרי שהעולם הישן ירד לטמיון. ספריו נפוצו במשך השנים במיליוני עותקים ובשפות רבות, ובאמצעותם התוודעו דורות של קוראים לסופר הגדול ולעולם שלא הכיר בעצמם. הדמויות שיצר – טביה החלבן, מנחם-מנדל ושיינה-שיינדל, מוטל בן פייסי החזן ועוד – ממשיכות לעורר את הדמיון לא רק בספרות, אלא גם בתיאטרון ובקולנוע.

 

פסטיבל 'שלום עליכם תל אביב, 2016, בהפקת בית שלום עליכם, בשיתוף הרשות הלאומית לתרבות היידיש, מחלקת המופעים של עריית תל אביב והסינמטק, הוא חלק מכנס בינלאומי לזכרו של שלום עליכם, שמקיים מרכז "דעת המקום" באוניברסיטה העברית בירושלים, יחד עם המכון ללשון, לספרות ולתרבות יידיש ע"ש משפחת גולדרייך באוניברסיטת תל אביב.

 

בכנס ייקחו חלק מבכירי חוקרי תרבות וספרות יידיש בעולם ובארץ, שיבחנו את תרומתו של שלום עליכם לתחומי הספרות, הקולנוע והתיאטרון, וידונו בהיבטים שונים של יצירותיו, ובהם חיי העיירה היהודית לעומת העיר הגדולה, טיפוסי העיירה, ההומור היהודי, הנדודים, המסע, דמות המהגר בעיר הגדולה, ניו יורק והמהגרים, יהודי ספרד ויצירתו של שלום עליכם ועוד. המרצים המשתתפים בכנס הם (לפי סדר אב): פרופ' ישראל ברטל (האונ' העברית) ▪  Prof. Justin Cammy (Smith College)▪ פרופ' ירחמיאל ריצ'י כהן (האונ' העברית) ▪ פרופ' סידרה דקובן אזרחי (האונ' העברית) ▪ פרופ' חנה וירט – נשר (אונ' תל אביב) ▪ פרופ' משה טאובה (האונ' העברית) ▪ פרופ' נתן כהן (אונ' בר-אילן) ▪ פרופ' אלי לדרהנדלר (האונ' העברית) ▪ פרופ' דן מירון (האונ' העברית, אונ' קולומביה) ▪ Prof. Lawrence Rosenwald (Wellesley College) ▪ פרופ' דוד רוסקיס (הסמינר התאולוגי והאונ' העברית) ▪Prof. Jan Schwarz (Lund University) ▪ Prof. Ruth Wisse (Harvard University) ▪ ד"ר איה אלידע (האונ' העברית) ▪ ד"ר שמואל ברנאי (דעת המקום, האונ' העברית) ▪ ד"ר אלה באואר )סמינר הקיבוצים) ▪ Dr. Naomi Brenner (Ohio State University) ▪ ד"ר רועי גרינוולד (אונ' בן-גוריון) ▪ ד"ר סוזי גרוס (אונ' בר-אילן) ▪ ד"ר גלי דרוקר בר-עם (אונ' תל אביב) ▪ ד"ר שלי זר – ציון (אונ' חיפה) ▪ Dr. Yitzhak Lewis (Columbia University) ▪ ד"ר יאיר ליפשיץ (אונ' תל אביב) ▪ ד"ר אביב לבנת )אונ' תל אביב) ▪ Dr. Adi Mahalel (University of Maryland) ▪ ד"ר לעאָניד רויטמן (אונ' בר-אילן)  ▪ ד"ר דיאגו רוטמן (דעת המקום, האונ' העברית) ▪Dr. Shana Rosenblatt Mauer  ( (Herzog College ▪ Dr. Vassili Schedrin (Queen’s University) ▪ ד"ר זהבית שטרן (אונ' אוקספורד) ▪ Dr. Lauren B. Strauss (American University) ▪ ד"ר רפי צירקין – סדן (אונ' תל אביב) ▪  Dr.Karen Underhill (University of Illinois) ▪ עירד בן יצחק (אונ' תל אביב) ▪ יעד בירן (האונ' העברית) ▪  Isaac Bleaman (New York University) ▪ יעל לוי (האונ' העברית) ▪

 

תכנית פסטיבל שלום עליכם תל אביב, 2016

 

יום שלישי 17 מאי 2016

 

20:30 סינמטק 3

"שלום עליכם תל אביב, 2016"

מופע מוסיקה ותיאטרון חד פעמי לציון 100 שנים למותו של שלום עליכם

משתתפים: חוה אלברשטיין, דובל'ה גליקמן, מנדי כהאן, אסתי ניסים, רונה קינן, שלומי שבן ושחקני תיאטרון יידיש מניו יורק – שיין בייקר, אלק בורקו ויורי וודנייפין (Shane Baker, Alec Burko Yuri Vedenyapin)

במופע המיוחד והחד פעמי יציגו שחקני התיאטרון קטעים נבחרים מיצירותיו של שלום עליכם בשפת המקור, לצד הזמרים שיבצעו את היפים שבשירי רפרטואר היידיש. עוד במופע הקרנת בכורה לסרט קומי קצר "מנחם מנדל בתל אביב", שהופק לאחרונה ע"י ערן טורבינר (צלם) ויעד בירן (במאי)

מנחה: דובל'ה גליקמן.

משך המופע 110 דקות

במהלך המופע יוקרנו כתובית תרגום סימולטני לעברית

Shlomi Shaban pic-lior-rotstein

Shlomi Shaban pic-lior-rotstein

ברחבת הסינמטק יתקיים יריד באווירה יהודית מזרח אירופית:

דליקטסים מהמטבח המזרח אירופי שיכין השף שמיל הולנדר, דוכני מזכרות, מבחר ספרים ותקליטורי יידיש, להקות כלייזמרים

 

 

יום רביעי 18 מאי 2016

"שלום עליכם תל אביב, 2016", מרתון סרטי יידיש

 

16:30 סינמטק 1

טביה החלבן (ארה"ב 1939)

"טבֿיה דער מילכיקער"

בימוי: מוריס שוורץ

משחק: מוריס שוורץ, מרים ריזל, רבקה ויינטראוב ואחרים

עיבוד קולנועי לספורו של שלום עליכם "טביה החלבן", בכיכובו של אחד מגדולי שחקני תיאטרון היידיש בארה"ב, שגם ביים – מוריס שוורץ.  הסרט, כמו היצירה הספרותית, מתאר את קורותיו של טביה החלבן ושבע בנותיו – שכל אחת מהן נפרדת ממנו ומגולדה אשתו והולכת לדרך עצמאית, טרגית לעתים. הקונפליקט המוביל את הסרט הוא סיפורה של חוה, בתו השלישית של טביה, המתאהבת בחשאי בבנו של איכר אוקראיני. סיפור אהבתם ונישואיהם מעמתים את אהבתו של טביה לבתו עם נאמנותו העמוקה, ובסופו של דבר, המנצחת, למסורת. הסרט משובץ בסצנות ססגוניות ובלתי נשכחות, והוא מהווה מעין מיקרוקוסמוס למאבק התרבותי שהתחולל בראשית המאה ה- 20 בקרב יהדות רוסיה.

את הסרט תלווה הרצאה של פרופ' אברהם נוברשטרן, מנהל בית שלום עליכם וראש התכנית ללמודי יידיש באוניברסיטה העברית בירושלים.

(93 דקות, יידיש, תרגום לעברית ואנגלית)

 

19:00 סינמטק 1

"מוקדם מדי לשתוק מאוחר מדי לשיר" (ישראל, 1995)

בימוי: נדב לויתן

דוקומנטרי, בהשתתפות חוה אלברשטיין

סרטם של חוה אלברשטיין ושל הבמאי נדב לויתן ז"ל, שיצאו בשנת 1995 למסע בעקבות משוררי יידיש שחיו בארץ, אבל כתבו שירה בשפתם. במפגשים איתם ניסתה חוה להבין מה הביא אותם לכתוב שירה ביידיש, שכבר אז הייתה בבחינת עולם הולך ונעלם, והאם נמצאו להם קוראים. בין לבין, מלווה חווה את השיחות המרגשות בביצועים שלה לשירים ביידיש. ואלה המשוררים שפגשה: בינם הלר, הדסה קסטין, רחל בוימוואל, זיאמה טלסין, ברכה קופשטיין, הדסה רובין, יונה בקמן, יעקב צבי שרגל ושפרה וורבר – כולם  כבר אינם בין החיים, ואת רבקה בסמן שתבדל לחיים ארוכים, שממשיכה לכתוב ולפרסם שירים. בעקבות הסרט, החלה אלברשטיין לאסוף ולהלחין את שיריהם של המשוררים שפגשה, ואף הוציאה שני אלבומים נפלאים ביידיש: "די קרעניצע" (הבאר, 1998) ו"לעמעלע" (1998).

בתום ההקרנה תשוחח חוה אלברשטיין עם העיתונאי והמתרגם בני מר על תהליך עשיית הסרט, על המשוררים שהופיעו בו ועל החיבור שלה ליידיש.

(53 דקות, יידיש ועברית, תרגום לעברית ולאנגלית)

 

21:00 סינמטק 1

"שלום עליכם: צוחק בחשיכה" (ארה"ב, 2011)

בימוי: ג'וזף דורמן, דוקומנטרי

בהשתתפות רייצ'ל דראץ', ג'ייסון קרביץ, פרופ' דן מירון, פרופ' רות וייס 

סרטו הדוקומנטרי של הבמאי ג'וזף דורמן מגולל את סיפור חייו המרתק של שלום עליכם (שלום רבינוביץ, 1916-1859), סופר יידיש המבריק שמתאר בחן רב, בהומור ולעיתים בהומור שחור את חיי היהודים בעיירות היהודיות במזרח אירופה. את גיבוריו הוא מציג על חולשותיהם ומעלותיהם, אך תמיד בחמלה ואהבה. שלום עליכם נחשב לאחד מהאבות המייסדים של ספרות יידיש מודרנית ויצירותיו נתנו ביטוי לתמורות שחלו בחברה היהודית בת זמנו ולהוויי החיים שהיה ועבר. הסרט מלווה את מסע חייו של שלום עליכם מלידתו בתחום המושב היהודי באוקראינה בשנת 1859 ועד לפטירתו בניו יורק בשנת 1916. בתוך כך סוקר הסרט את יצירותיו החשובות: "טביה החלבן" (על פיו נכתב המחזמר "כנר על הגג"), "מנחם מנדל", "מוטל בן פייסי" וסיפורי כתריאלבקה. הסרט מלווה בצילומים נדירים, שוזר מכתבים, תמונות ומראות מהעיירות היהודיות במזרח אירופה, וכולל ראיונות עם החוקרים והמתרגמים המובילים של ספרות יידיש מודרנית.

(94 דקות, אנגלית ויידיש, תרגום לעברית)

 

 

לרכישת כרטיסים – סינמטק תל אביב

 

http://www.cinema.co.il/news/new.aspx?0r9VQ=IMF