תגיות

,

מקבת צילום גדי דגון (3)

מקבת צילום גדי דגון (3)

 

האופרה הישראלית מציגה:

מקבת 

מאת ג'וזפה ורדי

מכשפות מסתוריות מנתבות גורלות, דם , אש ותימרות עשן בליווי מוסיקה שמימית

האופרה השייקספירית הראשונה של ורדי מספרת את סיפורם המרתק של מקבת ואשתו – מהדמויות המרתקות  של הרפרטואר האופראי בכל הזמנים

17.5.16-29.5.16 בבית האופרה הישראלית, המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

האופרה הישראלית מעלה את 'מקבת' – האופרה השייקספירית הראשונה של ורדי ובמרכזה העריץ הסקוטי ואשתו המשליטים טרור בממלכה

על האופרה בבימויו של ז'אן קלוד אוברה ינצחו לסירוגין  עמנואל ז'ואל הורנק  ו-יובל צורן וישתתפו תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של  איתן שמייסר וסולנים מהארץ והעולם. כוריאוגרפיה: יורם כרמי.

האופרה תועלה בתאריכים 17.5.16-29.5.16 בבית האופרה הישראלית, המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

שקספיר נחשב למקור הפורה ביותר לעלילות האופרות  מהמאה ה-17 ועד ימינו.

האופרה 'מקבת' של ורדי הועלתה לראשונה בפירנצה ב-1847. זה היה הניסיון הראשון של ורדי להלחין את שקספיר לליברית של פרנצ'סקו מריה פיאווה .

העלילה על פי שייקספיר  מתארת את גורלו של מצביא מהולל (מקבת) החוזר עם חברו באנקו,משדה הקרב עטור ניצחון ותהילה. בדרך הוא מתבשר על ידי  שלוש מכשפות על כך שהוא עתיד למלוך על ממלכת סקוטלנד כולה, אלא שהמלכים העתידיים יבואו דווקא מזרעו של באנקו. ברצף אירועים המתרחשים בקצב מסחרר הופך מצביא אציל זה לרוצח שפל שאינו מסוגל לבלום את שפיכות הדמים סביבותיו. אשתו (ליידי מקבת) היא זו שמשכנעת לרצוח את מלך סקוטלנד דונקן. מכאן ואילך  נאלץ מקבת לפעול שוב ושוב בכח החרב, בכדי למנוע ניסיון מרידה אפשרי מצד הגורמים הקרובים לבית המלוכה. למעשים אלו השפעה מכרעת על  מצבם הנפשי שלו ושל אשתו. עם התקדמות העלילה שניהם סובלים מהפרעות קשות ומחוסר יכולת להתמודד עמהן. נבואותיהן הנוספות של המכשפות על מה שעתיד להתרחש מתפרשות באופן מעוות וחלקי על ידי מקבת,  מה שמוביל אותו בסופו של דבר להפסד ונפילה בקרב .

האופרה של ורדי מתמקדת במספר מצומצם ביותר של דמויות: מקבת ואשתו, בנקו, מקדף ומלקולם. כל אצילי סקוטלנד האחרים של שקספיר נעלמים מהעלילה.

ורדי ידע להרחיב במקום בו נראה לו שהאופרה עשויה להפיק תועלת מהדרמה. המכשפות הן הביטוי המובהק לכך. שיקספיר כותב על שלוש מכשפות וורדי  החליט  ששלוש מכשפות בלבד לא ישיגו עבורו את העוצמה הדרמטית שהוא יכול להשיג באמצעות יצורים לא מוגדרים אלה והפך אותן למקהלת מכשפות. וכך יצר ורדי עבור האופרה ישות דרמטית-מוסיקלית חזקה הרבה יותר מאשר זו הקיימת במחזה. מראשית דרכו הבין ורדי היטב את כוחה של המקהלה האופראית. במקרה של מקהלת המכשפות הוא  הצליח להעביר תחושה של נשים-לא נשים החיות בין העולמות, מפחידות ומרתקות בו זמנית, המניעות את גלגל הגורלות בקצב שלהן ועושות זאת דרך מוסיקה סוחפת ועוצמה קולית גרנדיוזית.

מקבת צילום גדי דגון

מקבת צילום גדי דגון

צוות סולנים ישראלי ובינלאומי יובילו את ההפקה:

בתפקיד מקבת יופיעו לסירוגין הבריטונים האיטלקייםי  לוצ'ו גאלו ו- ויטוריו ויטלי (הידוע מתפקידו ב'לה טרוויאטה' באופרה הישראלית).
בתפקיד ליידי מקבת יופיעו לסרוגין הסופרניות מריה פיה פישיטלי האיטלקיה ו- אירה ברטמן הישראלית (הידועה מתפקידיה הרבים באופרה הישראלית) .

בתפקיד באנקו יופיעו לסירוגין ריקרדו זנלאטו האיטלקי וגוצ'ה דטוסאני הגאורגייני . בתפקיד מקדף יופיעו לסירוגין הטנורים גסטון ריברו  האורגוואי (ידוע מתפקידיו ב'לה בוהם' ו'שלושת הטנורים בעכו)ו – סלבטורה קורדלה האיטלקי. בתפקיד מלקולם יופיעו לסרוגין  הטנורים הישראליים איתן דרורי (הידוע מתפקידיו הרבים באופרה הישראלית)ו- גיתאי פישר. בתפקיד הרופא יופיע הבריטון הישראלי יאיר פולישוק (הידוע מתפקידיו הרבים באופרה הישראלית) בתפקיד בת הלוויה של ליידי מקבת זמרת המצו-סופרן  הישראלית  ענת צ'רני (הידועה מתפקידיה הרבים באופרה הישראלית) וזמרת הסופרן הישראלית אפרת וולפסון. בתפקיד הרוצח והמשרת של מקבת הבריטון הישראלי גבריאל לובנהיים (הידוע בתפקידיו הרבים באופרה הישראלית). בתפקיד ההתגלויות זמר הבס-בריטון אנטולי קרסיק, זמרות הסופרן הישראליות טלי קצף ,טל גנור וגלינה חליזוב.


תאריכי מופעים
:

 

*יום ג' 17.5 20:00 (בכורה) | יום ה' 19.5 20:00 | יום ו' 20.5 13:00 | מוצ"ש 21.5 21:00 | יום א'22.5 20:00 | יום ב' 23.5 20:00 |יום ד' 25.5 20:00 | יום ה' 26.5 20:00 | יום ו'27.5 13:00 | מוצ"ש 28.5 21:00 .

מחירי כרטיסים: בכורה: 210, 280, 345, 420, 470 ₪ , א'-ו' 190, 252, 319, 388, 438 ₪, מוצ"ש 207, 269, 334, 404, 453 ש"ח

הפקה חדשה | שירה באיטלקית – תרגום מוקרן בעברית ובאנגלית | משך המופע: כשלוש שעות
שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.
להזמנת כרטיסים: 03-692777, www.israel-opera.co.il
בית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א

מודעות פרסומת