תגיות

מאיזניק לירושלים. צילום ולדימיר נייחין (2)

מאיזניק לירושלים. צילום ולדימיר נייחין (2)

מאיזניק לירושלים. צילום ולדימיר נייחין מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע. צילום עמית גירון

במסגרת סדרת הרצאות מרתקות בתערוכה "מאיזניק לירושלים" שמוצגת במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, יתארח המרצה ד"ר לאונרדו כהן, המתמחה בנצרות באתיופיה.
ההרצאה תעסוק ברדיפה דתית ובאירוע ההגירה הראשון מחצי האי ערב, כנקודת מפנה ביחסים שבין האסלאם הרחב לממלכה האפריקנית העתיקה באתיופיה של ימינו.

יום רביעי 18.5, מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, ב- 17:30.
מרצה: ד"ר לאונרדו כהן / האסלאם ואתיופיה

במסגרת סדרת הרצאות מרתקות בתערוכת "מאיזניק לירושלים": קרמיקה במפגש בין-תרבותי, המוצגת כעת במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, יתארח המרצה ד"ר לאונרדו כהן, המתמחה בנצרות באתיופיה. ההרצאות מועברות על ידי מרצים מומחים שעוסקים ביחסים בין קהילות, ומרחיבים את הידע וההבנה על חיי המוסלמים בעידן הנוכחי.
בתום ההרצאה יתקיים סיור מודרך בתערוכה "מאיזניק לירושלים" בליווי האוצרת, ד"ר שרון לאור סירק.

 

רקע להרצאתו של ד"ר כהן: במהלך שנת 615 הנביא מוחמד יעץ לחסידיו להגר לאקסום (אתיופיה ואריתריאה של היום) כדי להציל את נפשותיהם מרדיפות הדת בחצי האי ערב- זו למעשה הייתה ההגירה הראשונה. לאירוע זה היה ערך מכונן ביחסים שבין האסלאם הרחב לממלכה האפריקנית העתיקה. מפגש זה, מוכר כפרשת אל-נגשי וזכה לפרשנויות וקריאות בקרב מלומדים מוסלמים, לעיתים אף כאלו מנוגדות לחלוטין. ההרצאה תבחן את התפתחות עמדות שונות אלו על ציר זמן רחב, מימי הביניים ועד ימינו אנו.

ד"ר לאונרדו כהן, יליד מקסיקו סיטי (1968). מרצה בתוכנית ללימודי אפריקה וחוקר מטעם המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין-דתיים באוניברסיטת בן גוריון. ד"ר כהן מלמד באוניברסיטה הפתוחה ובאוניברסיטת בן גוריון קורסים בהיסטוריה דתית של אתיופיה, והיסטוריה של הנצרות באפריקה. מחקריו העיקריים, עוסקים בפעילות המיסיונרים הישועים באתיופיה ובהודו במאות ה- 16 ו-17, ובסוגיות שעוסקות בהתפתחות הסוציאליזם האפריקאי.
הסדרה מתקיימת בשיתוף עם המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין–דתיים באוניברסיטת בן–גוריון בנגב וביוזמתה של הד"ר קרן אבו-הרשקוביץ.

התערוכה "מאיזניק לירושלים": קרמיקה במפגש בין-תרבותי, מציגה את המפגש בין מסורות הקרמיקה הטורקית והארמנית הירושלמית, ואת הזיקה של שתיהן למסורת הקרמיקה הסינית. מסורות הקרמיקה המוצגות בתערוכה מתמקדות במוטיבים מעולם הצומח המתוארים באופן מסוגנן ועשיר. במיוחד מודגש המעבר של סגנונות האיור על קרמיקה מטורקיה לירושלים, וזאת באמצעות האמנים הארמנים שהתיישבו בעיר. בתערוכה אריחים וכלי קרמיקה מאיזניק ומקוטהיה – שני מרכזים חשובים לתעשיית הקרמיקה בטורקיה מאז המאה ה-16 – וכן מוצגים כלי קרמיקה סינים ששימשו כמקור השראה.
חלק מרכזי בתערוכה מוקדש ליצירתם המגוונת והעשירה של האמנים הארמנים בירושלים במאה האחרונה,

 

אשר משלבים במסורות הקיימות מוטיבים וסגנונות משלהם. אמנות בעלת שפה ייחודית שזוכה בהכרה ובהערכה של חוקרים, אספנים ותיירים המבקרים בירושלים.

 

מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, הוא חלק חשוב מפרויקט הפיתוח והשימור בעיר העתיקה בבאר שבע. הוא שוכן במבנה של מסגד מהתקופה העות'מאנית, שעבר הליך שימור קפדני. בלב חצר המוזאון מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים מהתקופה המוסלמית בארץ ודוגמאות לעיטור אדריכלי באמנות האסלאם: מוטיבים צמחיים, גיאומטריים וכתב.

 

אתר המוזאון: http://www.ine-museum.org.il

טלפון:   08-6993535

 

מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, רחוב העצמאות 60, באר שבע

שעות פתיחה ולעליות:

 ימים שני, שלישי, חמישי: 16:00 -10:00.

                                             יום רביעי:                      12:00-19:00.

                                             ימים שישי ושבת:            14:00 -10:00.

                                             יום ראשון:                      סגור

 

הכניסה להרצאה כלולה בכרטיס הכניסה למוזאון.

מודעות פרסומת