תגיות

, ,

PICH"  "מאת מרטן ארייג

בכורה

במסגרת "במה אחרת" בלהקה המחול הקיבוצית

18.6.16 -מרכז סוזן דלל

pich - קרדיט צילום אייל הירש

pich – קרדיט צילום אייל הירש


להקת המחול הקיבוצית המייחדת מקום ליצירה בימתית צעירה ומאפשרת מקום ליצירה כוריאוגרפית של רקדני הלהקה במסגרת "במה אחרת", מעלה ערב שני במסגרת זו : PICH  – עבודתו של מרטן ארייג רקדן בלהקה.

נקודת המוצא שהביאה את הרקדן והיוצר מרטן ארייג לעבודה על יצירתו החדשה -PICH היא עניין עמוק בחייו וביצירתו של צ'ייקובסקי שהלחין מוסיקה ליצירות  בלט מפורסמות ( מפצח האגוזים , אגם הברבורים, היפיפייה הנרדמת).  הרצון לתת לחייו של המלחין הרוסי ביטוי בתנועה הפך לא רק לצורך, אלא לאובססיה של ממש.

בעבודתו מתבסס מרטן על הרעיונות המרכזיים שבבסיס יצירות הבלט המפורסמות של צ'ייקובסקי , הלקוחות מעולם האגדות, ומקפיד על קיום השוואות סימביוטיות – חזותיות, קוליות וסנסוריות כאחד – עם המוטיבים העיקריים של האגדות.  בעינו, קשרי הגומלין בין התנועה המשדרת סאטיריות מודגשת לבין המוסיקה של צ'ייקובסקי מהווים מרכיב חיוני.

ביצירה נעשה שימוש באנשים מחייו של צ'ייקובסקי, המגולמים על-ידי דמויות מתוך יצירות הבלט שנבחרו:  מדאם פון בק, הפטרונית שלו ואשת סודו. אמו, נשותיו שאותן לא היה מסוגל לאהוב והנשים והגברים הרבים שעמם היו לו קשרים.

צ'ייקובסקי עצמו מופיע במהלך היצירה כגיבור הראשי וכדמויות הטראגיות מתוך "מפצח האגוזים" ו"אגם הברבורים", שעוברות מהפך במהלך היצירה.

ב-PICH משולבות יצירות נוספות של צ'ייקובסקי:  קטעים מתוך סימפוניה 1, 2, 3, 5, 6, קטעי פסנתר מתוך "ארבע העונות" והאופרה יבגני אונייגין המשמשים לתיאור תקופות שונות בחייו של צ'ייקובסקי.

אומר מרטן ארייג : "היצירה הנוכחית נדרשת לתת ביטוי להתמודדות עם כישלונות, לתחושה של דחייה על-ידי החברה, לכאב של אהבה אבודה וכן לדיכוי ולשנאה שמקורם בהעדפות מיניות. אלה הם רק כמה מן הקשיים שאפיינו את חייו של צ'ייקובסקי, ואשר עמם נדרשים אנשים להתמודד גם בימינו.

היצירה מאפשרת לשפוך אור על החברה המודרנית ובמיוחד על נושא המיניות ועל הקשת הרחבה של הזהויות המיניות. אותן סוגיות חברתיות שהיו בגדר טאבו ברוסיה של המאה ה-19 – ובשאר מדינות העולם ועדיין מעסיקות את החברה בת ימינו, גם במאה ה-21".

****

כוריאוגרפיה: מרטן  הרייג בשיתוף רקדני הלהקה

מוסיקה : צ'ייקובסקי

רקדנים :  פרידה דאם סיידל, מייגן דוהני , ניב אלבאז, ג'ין וואן סוק, שני כהן ונדב גל

 

18/6/16 , שבת, שעה 21:00 במרכז סוזן דלל .

 

מחיר כרטיס:  145 ₪ | 99 ₪ ידידי להקה

מודעות פרסומת