תגיות

, ,

 

הרקוויאם של פורה והרקוויאם של דורופלה בקונצרט הווקאלי האחרון בעונה של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון בשיתוף האנסמבל הקולי הישראלי

על הקונצרט ינצח מנהלו המוסיקלי של האנסמבל, יובל בן עוזר.

האנסמבל הקולי הישראלי, מקהלת עדי ומקהלת שחר והסולנים עינת ארונשטיין (סופרן) ויאיר פולישוק (בס בריטון) ישתתפו בביצוע היצירות היפהפיות

16.6 ראשל"צ, 18.6 ת"א

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה. צילום יונתן דרור

המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה. צילום יונתן דרור

הקונצרט הווקאלי האחרון בעונה של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון בשיתוף האנסמבל הקולי הישראלי יתקיים בתאריכים 16.6 (ראשל"צ) וב-18.6 (ת"א). על הקונצרט ינצח מנהלו המוסיקלי של האנסמבל, יובל בן עוזר, ובנוסף לאנסמבל הקולי הישראלי, ישתתפו בו מקהלת עדי ומקהלת שחר. סולנים: עינת ארונשטיין (סופרן) ויאיר פולישוק (בס בריטון). בתוכנית: הרקוויאם של פורה והרקוויאם של דורופלה.

שתי היצירות שיבוצעו בקונצרט הולחנו לטקסט הרקוויאם הקתולי על ידי מלחינים צרפתיים. הרקוויאם הצרפתי הידוע והפופולרי ביותר, של פורה, נכתב בגרסתו הראשונית ב 1887 לתזמורת קאמרית, מקהלה ושני סולנים ורק מאוחר יותר לתזמורת סימפונית, זו הגרסה שתבוצע בקונצרט. הנוסח של פורה לרקוויאם הוא לירי, אינטימי ועדין, ולא גועש, קודר ומאיים כמו אצל מלחינים אחרים דוגמת ורדי.
דורופלה כתב את גרסתו לרקוויאם כ-70 שנה אחרי פורה, עם סיום מלחמת העולם השנייה. הוא השתמש באותו מבנה טקסטואלי כפי שעשה פורה אך מקורותיו המוסיקליים התבססו כמעט באופן מוחלט על מזמורים גרגוריאניים. הוא יצר יצירה מיוחדת שהביאה לו תהילת עולם. הרקוויאם של דורופלה מבוצע רבות בעולם אך בישראל ביצועו נדיר מאוד.

 

עֵינַת אָרוֹנְשְטֵיין, סופרן.

שירתה בצה"ל כמוסיקאית מצטיינת וסיימה את לימודי התואר הראשון בזמרה בביה"ס למוסיקה ע"ש בוכמן מהטה בתל-אביב בכיתתה של הגב' אפרת בן-נון. כיום לומדת בסטודיו של הגב' אבי פורמנסקי ובסטודיו של ג'ון נוריס בברלין, גרמניה.  עֵינַת שרה במקהלת מורן ובאנסמבל זמרי מורן. כסולנית שרה באופרה הישראלית מבחר תפקידים.

עינת ארונשטיין. יחצ

הופיעה בקונצרטים עם מיטב התזמורות בארץ ובחו"ל, ביניהן התזמורת הפילהרמונית של האג, התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ואחרות. הופיעה עם פרופ' אריה ורדי במספר קונצרטים ועם הפסנתרן עידו אריאל בקונצרטי לידר רבים וברסיטלים במדינות שונות ברחבי העולם ובתפקידים שונים בתיאטרון הקאמרי.

השתתפה בפסטיבלים רבים בהם פסטיבל אבו גוש, פסטיבל מוסיקה ווקאלית בירושלים, פסטיבל המוסיקה בכפר-בלום, פסטיבל ימקא קאמרי, פסטיבל צלילי ילדות, כיתת האמן לפסנתר תל-חי ועוד.

עֵינַת זכתה במלגת קרן התרבות אמריקה-ישראל בשנים 2014-2008 וכן בפרס הראשון בתחרויות האקדמיה לזמרה לשנת 2010-2009. זוכת מלגת המכון לאמנויות הזמרה וקרן רונן וכמו כן זכתה בפרסים שונים בעולם. בין התחייבויותיה לעונה זו – הופעה בבית האופרה בלוקסמבורג, בבית האופרה בבון, גרמניה ועוד.

יאיר פולישוק בריטון, נולד בישראל. השלים את לימודי השירה והניצוח לתואר ראשון באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. הופיע עם התזמורות והמקהלות המובילות בארץ ביצירות אופראיות ובכלל זה הופיע בתפקיד פיורלו בספר מסוויליה (רוסיני) עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, עם הסינפונייטה הישראלית באר שבע, וכן בקונצרטים סימפוניים עם תזמורות שונות. הרפרטואר האופראי שלו כולל את פיגרו בנישואי פיגרו (מוצרט), אניאס בדידו ואניאס (פרסל) וכן הופיע באופרות הזמרת הקרחת (ישראל שרון) והרמאי )מנחם אבידום). במקביל לקריירת הזמרה, לומד פולישוק ניצוח.  חבר במיתר אופרה סטודיו של האופרה, שם הרפרטואר שלו כולל תפקידים מהאופרות של מוצרט, דוניצטי, ורדי ועוד. זוכה במלגות קרן התרבות אמריקה ישראל, קרן רונן ואלי לאון.

 

מקהלת עדי, שליד האנסמבל הקולי החדש

הוקמה בשנת 2006 על ידי ישי שטקלר וגוני בר סלע ומונה כ-25 זמרים צעירים. ב 2009 החלה לפעול בחסות "האנסמבל הקולי הישראלי" בניהולו של יובל בן עוזר ותחת שרביטו של המנצח עודד שומרוני. רפרטואר המקהלה כולל מגוון רחב של יצירות החל מהרנסנס ועד למוזיקה בת-זמננו, כאשר שירת א-קפלה עומדת בראש סולם העדיפויות שלה.

מאז כניסתו של עודד לתפקיד המקהלה משתתפת בסדרות המינויים של התזמורת הסימפונית ירושלים, התזמורת הסימפונית ראשון-לציון, התזמורת הקאמרית הישראלית ותזמורת הבארוק ירושלים ומשתתפת באופן קבוע בפסטיבלים רבים למוסיקה.

 

עודד שומרוני

בוגר תואר שני בניצוח מהאקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, תלמידם של אהרן חרל"פ, ד"ר יבגני צירלין ופרופ' מנדי רודן. למד נגינה בפסנתר עם חנן שומרוני, פיתוח קול עם מרי- קלייר הרמן ומרינה לויט, ונגינה בכינור עם אסנת יחיאלי ופרופ' חיים טאוב. את העיסוק בניצוח החל בגיל 17 כאסיסטנט המנצח תמיר חסון בסדנה הבין לאומית לאופרה בתל אביב, ומאז שימש כמנצח הבית של 'אנסמבל זמרי מורן', מנהלה המוסיקלי ומנצחה של מקהלת 'זמרי  אורטוריו', מנהלו המוסיקלי ומנצחו של הפרויקט 'קונצרט פתוח', מנהלה המוסיקלי של רביעיית 'תלמוס' ומנצחה הראשי של מקהלת 'אורטוריו ירושלים'. כיום משמש עודד כמנצחה ומנהלה המוסיקלי של מקהלת 'עדי' שליד האנסמבל הקולי החדש, כזמר הבריטון ברביעיית 'תלמוס', כמנצח מקהלת 'האופרה הירושלמית' וכמנהלו המוסיקלי של הפסטיבל "פנטסיה קולית בירושלים". ניצח על תזמורות שונות, בהן תזמורת קאמרטה ירושלים והתזמורת הקאמרית הישראלית, ומלמד משנת 2004 באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

מקהלת שחר
מקהלת "שחר" נוסדה בשנת 1994 על ידי גילה בריל, המנצחת והמנהלת המוזיקלית של המקהלה עד היום. למקהלה מתקבלים זמרים צעירים בלבד, על כן היא מתאפיינת בצליל צלול ורענן.
רפרטואר המקהלה רחב ומגוון, אך במיוחד מתמחה "שחר" בביצוע מוזיקה מתקופת הבארוק, המתאימה לקולות קלים ודורשת היכרות טובה עם הסגנון. כמו כן נהנית המקהלה לבצע מוזיקה מודרנית, אומנותית ופופולארית. בהופעותיה ביצעה "שחר" קונצרטים א-קפלה, וכן שיתפה פעולה עם מגוון אנסמבלים ותזמורות, כגון תזמורת בארוקדה, דואו הנקשנים "פרקדו", התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת הבארוק ירושלים, סימפונט רעננה, אנסמבל "פניקס" והתזמורת הסימפונית אשדוד. המקהלה מופיעה הן בניצוחה של גילה בריל, המנהלת המוזיקלית, והן תחת שרביטם של מנצחים מן השורה הראשונה מהארץ ומהעולם. "שחר" מופיעה על מיטב במות המוזיקה הווקאלית בישראל, בהן פסטיבל אבו-גוש, מוזיאון תל אביב וסדרות מוזיקה מגוונות. המקהלה פועלת ברחובות ומושכת אליה זמרים מכל הארץ. מקהלת "שחר" פועלת באמצעות "החברה העירונית רחובות לתרבות, ספורט ונופש", בתמיכת עיריית רחובות ובתמיכת מינהל התרבות של משרד התרבות והספורט.

גילה בריל מוכרת כיום עיקר בזכות הופעותיה עם מקהלת שחר. משנת 2000 היא מנצחת גם על מקהלת מבשרת-ציון, ומשנת 2010 על מקהלת הילדים של הקונסרבטוריון העירוני בנס ציונה.  כחלק מפעילותה הציבורית למען המוזיקה המקהלתית בארץ היא חברה בוועדה המוזיקלית של "הזמריה" (כנס מקהלות עולמי). בעבר נצחה על מקהלות ילדים נוספות, עסקה בהדרכה קולית ובהדרכת מורים, והייתה פעילה בארגון המקהלות בישראל – "הלל". עם תום לימודי ניצוח מקהלה אתרה בוגרי מקהלות נוער ותלמידי מוזיקה, והקימה עימם את מקהלת שחר, תוך העמקת השכלתם בשירת מקהלה.
גילה בריל היא בוגרת לימודי ניצוח מקהלה באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בת"א, בכיתתו של אבנר איתי. כמו כן למדה זימרה במחלקה הקולית של האקדמיה, בכיתתה של אגנס מסיני, והשתלמה בניצוח אצל גארי ברתיני, אהרון חרל"פ ופרידר ברניוס. בנעוריה שרה במקהלת הילדים הידועה כיום בשם "אנקור", תחת שרביטו של מייסד המקהלה, ארנון מרוז, והרבתה להופיע עמה גם כסולנית.  כמו כן הצטיינה בנגינה באבוב ולמדה בתיכון של האקדמיה למוזיקה בירושלים.

האנסמבל הקולי הישראלי ממשיך מסורת ארוכת שנים של איכות בלתי מתפשרת ורפרטואר מרתק. מאז נוסד האנסמבל הקולי הישראלי בידי יובל בן עוזר בשנת 1993, כבש את מקומו כגוף הקולי המקהלתי הקאמרי המוביל בישראל. האנסמבל, המורכב מזמרים מקצועיים, מופיע במיטב האולמות והפסטיבלים בארץ בסדרת קונצרטים משלו וכן עם התזמורות המובילות בארץ, כשהוא זוכה להצלחה הן בקרב הקהל והן בקרב מבקרים ומוסיקאים. רפרטואר המוסיקה הקאמרית הקולית של האנסמבל משתרע ממוסיקת ימי הביניים ועד למוסיקה בת זמננו ובכלל זה יצירות אוונגרדיות והקלטות פס-קול לסרטים. האנסמבל הקולי הישראלי מופיע עם התזמורות המובילות בישראל ובהן הפילהרמונית הישראלית, הקאמרטה הישראלית ירושלים, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית. לצד ההופעות תחת שרביטו של בן עוזר, האנסמבל מופיע עם מנצחים מן השורה הראשונה בעולם: פרידר ברניוס, ג'ון פול, אנדרו פארוט ואנתוני רולי. האנסמבל משתתף באורח קבוע בסדרות קונצרטים בערים הגדולות בארץ והוא נטל חלק בביצועי בכורה בפסטיבל ישראל.

האנסמבל הקולי הישראלי. קרדיט דורון עובד

האנסמבל הקולי הישראלי. קרדיט דורון עובד

מנצחו ומנהלו מוסיקלי של האנסמבל, יובל בן עוזר, מהבולטים שבמנצחי המקהלה בישראל.  כמנצח אורח ניצח על כל התזמורות החשובות בישראל ועל תזמורות באירופה ובדרום אמריקה. כמנצח המקהלה עבד בקונצרטי הפילהרמונית תחת שרביטיהם של גדולי המנצחים בעולם: זובין מהטה, ג'יימס לוויין, דניאל ברנבוים, אנטוניו פפאנו, דניאל אורן וג'וזפה סינופולי. יובל בן עוזר משמש גם כמנהל המוסיקלי של  מקהלת הקבוץ הארצי ומגיש תוכנית "מקהלות" בקול המוסיקה.   בנוסף לאלו, הוא יועץ ומרצה מבוקש בארגונים עסקיים בנושאי מנהיגות ועבודת צוות כחלק מתוכנית ייחודית המשלבת מוסיקה וניהול.
התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון נוסדה בשנת 1988 על-ידי עיריית ראשון לציון. בתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית.

התזמורת מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות מכל התקופות בתכניותיה הכוללות סדרות קונצרטים למנויים, קונצרטים רבים לכל המשפחה, מופעים מוסיקליים לקהל צעיר וקונצרטים מיוחדים לגיל הזהב. התזמורת יצאה לסיורים באירופה כתזמורת האופרה וכן כתזמורת סימפונית לכל דבר. בשלהי שנת 2014 קיימה התזמורת סיור קונצרטים בסין בניצוחו של מנהלה המוסיקלי החדש, ג'יימס ג'אד. אולמות הקונצרטים בצ'ינדאו, בבייג'ין ובשנחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות ונלהבות. בקיץ 2008 בפתח עונת העשרים החגיגית יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה ובברזיל.

החל בשנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית. עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010), "אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012), "לה טראויאטה (בשנת 2014), "טוסקה" (בשנת 2015) בניצוחו של דניאל אורן והפקה בימתית של "כרמינה בורנה" בניצוחו של ג'יימס ג'אד. התזמורת זכתה לשבחי הביקורת. 50,000 איש מהארץ ומחו"ל שמעו את התזמורת בהפקות הענק לרגלי המצדה. החל בעונת הקונצרטים  2014-2015 מונה ג'יימס ג'אד למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת והחליף את דן אטינגר אשר כיהן בתפקיד 7 שנים . אטינגר מכהן עתה כמנצח אורח ראשי. ג'יימס ג'אד מונה לאחרונה גם כמנהל מוסיקלי וכמנצח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של סלובקיה.

 

רקוויאם של יופי – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון בשיתוף האנסמבל הקולי הישראלי
16.6 יום חמישי היכל התרבות בראשון לציון בשעה 20:30
18.6 מוצ"ש המשכן לאמנויות הבמה בת"א בשעה: 21:00

בהשתתפות:
יובל בן עוזר
, מנצח
האנסמבל הקולי הישראלי, מנהל מוסיקלי: יובל בן עוזר
מקהלת עדי, מנהל מוסיקלי: עודד שומרוני
מקהלת שחר, מנהלת מוסיקלית: גילה בריל
עינת ארונשטיין – סופרן
יאיר פולישוק – בס בריטון
בתוכנית: פורה  – רקוויאם Faure; דורופלה – רקוויאם  Durufle
כרטיסים:
תל אביב 156-280 ₪. ראשל"צ 156-265 ₪.
המחיר נקבע לפי מקום הישיבה באולם, הנחות לגימלאים.
טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.

Beauty of Requiem
Yuval Benozer
, conductor (Israel)
The Israeli Vocal Ensemble, Music director: Yuval Benozer
Adi Choir, Music director: Oded Shomroni
Shahar Choir, Music director: Gila Brill
Einat Aronstein – Soprano
Yair Polishook – Baritone
Fauré – Requiem op. 48
Duruflé – Requiem op. 9

הקונצרט הרביעי בסדרה הקולית של התזמורת יתקיים בשתי גרסאות:

שני הקונצרטים הראשונים בראשון לציון ובבית האופרה בתל אביב, בניצוחו של יובל בן עוזר

יחד עם נגני התזמורת הסימפונית ראשון לציון ובנוסף לאנסמבל שתי מקהלות ("עדי" בניהולו המוסיקלי של עודד שומרוני, ו"שחר" בניהולה המוסיקלי של גילה בריל). והרכב התזמורת גדול יותר.

 

ושני קונצרטים נוספים ברעננה ובחיפה בגרסה קאמרית בניצוחו של המנצח/ זמר גיא פלץ. חברי האנסמבל הקולי הישראלי , סולנים ו- 16 נגנים מתוך התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון